×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷  
it is true
true
true
آئین‌های رمضان در آذربایجان‌شرقی؛ از «قاباخلاما» تا «افطارلیق»

به گزارش تسنیم، رمضان ماه مهمانی خدا و نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال  بوده که دراین ماه درهای بهشت گشوده شده و عبادت در این ماه  فضائل زیادی دارد. ماه مبارک رمضان که با خود برکات بسیاری به همراه دارد، از قدیم‌الایام به‌واسطه ارزش این ماه آداب‌ورسوم مختلفی در شهرها و روستاهای مختلف کشور برای این ماه برقرار بوده است.

رمضان در استان آذربایجان شرقی نیز همچون دیگر نقاط ایران با آداب‌ورسومی خاص از گذشته تاکنون همراه بوده که البته به‌مرورزمان برخی از این آداب و سنن به فراموشی سپرده‌شده یا به شکل دیگری درآمده است اما بعضی از سنن نیز هنوز جایگاه خود را حفظ کرده و مردم استان نیز در ماه روزه‌داری بیش‌ازپیش از این آداب و سنن یادکرده و آن را به‌جای می‌آورند.

مردم آذربایجان شرقی این ماه را ماه برکت می‌نامند و معتقدند در ماه برکت سرنوشت، درآمد، و رزق و روزی یک ساله آنها رقم می‌خورد.

استقبال از ماه رمضان با غبارگیری از منازل و مساجد

مسجد، مردمی‌ترین پایگاه بندگان صالح خدا است که در طول قرن‌ها، به عنوان مدرسه تزکیه، محل تعلیم و عرصه رشد و تعالی انسان‌های خداجو بوده و از نگاه معصومین، خداوند بندگان را به خانه خویش دعوت کرده است.

کسی که کم‌ترین کمکی به نظافت خانه‌های نورانی خداوند بر روی زمین کند، مورد توجه و عنایت خداوند و مشمول رحمت و مغفرت صاحب خانه قرار خواهند گرفت و در روایات معصومان، تاکید فراوانی در زمینه غبار روبی و پاکیزگی مساجد شده است. غبار روبی مساجد در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان، بهانه خوبی برای رهایی از گناهان و آلودگی‌های باطن است، چرا که سزاوار است پاک و طاهر به مهمانی خالق هستی برویم و به دور از هر گونه آلودگی و گناه، به غبار روبی دیوارها و شستن فرش‌ها بپردازیم.

یکی از این آداب‌ورسوم ویژه معنوی که در جای‌جای ایران اسلامی  و استان آذربایجان شرقی با جدیت خاصی پیگیری می‌شود غبارروبی مساجد است که با همکاری بانوان و آقایان نمازگزار و مؤمن  استان همراه  شده، فضای مساجد غبارگیری و آماده استقبال از مهمانان خدا در ماه مبارک رمضان می‌شود.

عطر افشانی فضای مساجد، جارو کشیدن فرش‌ها، پاک کردن شیشه پنجره‌ها، غبارروبی از طاقچه‌ها تنها فلسفه این دهه نیست، بلکه در این سنت نیکو آنچه جریان دارد عطوفت و مهربانی بوده و این سنت حسنه قرآنی و اسلامی، می‌تواند مردم را برای حضور پرشور و تقویت همدلی و همراهی آنان با یکدیگر در این مکان مقدس به ویژه در ماه مبارک رمضان آماده کند.

مردم آذربایجان شرقی با آئین ” قاباخلاما” به پیشواز رمضان می‌روند

قاباخلاما در ترکی  به معنی پیشواز رفتن  است که مردم آذربایجان شرقی معمولاً  چند روز قبل از آغاز ماه رمضان اقدام به روزه گرفتن، تحت عنوان ” قاباخلاما” به پیشواز و استقبال ماه مبارک رمضان می‌روند. این آئین سنتی است که حتماً باید پیش از ماه رمضان اجرا شود تا همه‌جا برای حضور در مهمانی بزرگ خداوند آماده و پاکیزه باشد.

در طول ماه رمضان که در زبان ترکی  ” اوروشلوخ” خوانده می‌شود مساجد، اماکن مقدس و نمازخانه‌های این استان مملو از جماعت روزه داری می‌شود که با انگیزه تکمیل عبادت و کسب فیض بیشتر، نمازهای یومیه را به جماعت برگزار می‌کنند و فعالیت‌های دینی و مذهبی در این ماه در شهرها و روستاهای استان به اوج خود می‌رسد. کلاس‌های ویژه قرائت، تفسیر و تعلیم قرآن، جلسات احادیث، علوم دینی و فقهی به طور گسترده در اماکن مقدسه و منازل مردم برگزار می‌شود.

گلریزان  مردم آذربایجان شرقی در رمضان برای آزادی زندانیان

یکی از سنت‌های ماه میهمانی خدا، دستگیری و کمک به فقرا و نیازمندان بوده و کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از زندان بوده که علاوه بر اینکه اجر و پاداش فراوانی نزد خداوند متعال دارد سبب کاهش بسیاری از صدمات و آسیب‌های اجتماعی جامعه نیز می‌شود.

عده زیادی که زندانی شده‌اند، ناخواسته به زندان افتاده‌اند به‌طوری‌که برخی به خاطر حوادث غیر عمد و برخی به دلیل بدهکاری‌های مالی پایشان به زندان بازشده است.

مردم آذربایجان شرقی همیشه در امور خیریه، رتبه‌های برتر کشور را دارند و به‌عنوان الگو مطرح هستند که شهر بدون گدا، شهر بدون معتاد متجاهر و… همه این عناوین با کمک مردم و خیران حاصل‌شده است. با حضور و کمک‌های مردم، مسئولین و خیرین در جشن گلریزان که در ۱۰ خردادماه در تالار معلم تبریز برگزار خواهد شد، شاهد آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و بازگشت این اقشار آسیب‌پذیر جامعه به آغوش گرم خانواده‌هایشان خواهیم بود.

آئین‌های لیالی قدر در آذربایجان شرقی

در استان آذربایجان شرقی نیز شب‌های قدر و ایام عزاداری مولای متقیان با شورخاصی برگزار می‌شود و کمتر خانواده‌ای است که برای گذراندن این شب‌ها در امامزادگان یا مساجداین استان  حضور پیدا نکند.

شرکت در مراسم لیالی قدر، بر تن کردن جامه سیاه در این ایام و شب‌زنده‌داری و عبادت در مساجد، تکایا، منازل و نصب پرچم‌های عزا بر سر در خانه‌ها از دیگر آداب ماه مبارک رمضان در شب‌های قدر در استان آذربایجان شرقی است.

در لیالی قدر مساجد استان  میزبان مراسم نوحه‌خوانی و قرآن سر گرفتن است و مردم با حضور در حسینیه و مساجد تا نزدیک سحر به دعا و نماز و عبادت می‌پردازند. سینه زنی و زنجیرزنی نیز ازجمله آئین‌هایی است که هم‌زمان با ۲۱ رمضان و سالروز شهادت امیرالمؤمنین (ع) در استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

همچنین خواندن ۱۰۰رکعت نماز مستحبی و قرائت دعای معروف جوشن کبیر در بین ساکنان این خطه در شب‌های قدر از اهمیت وجایگاه خاصی برخوردار است.

جزء‌خوانی قرآن کریم

تلاوت قرآن از بهترین اعمال در شب‌ها و روزهای ماه مبارک رمضان است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، اما چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، تلاوت قرآن در این ماه از اجر و ثواب ویژه‌‏اى برخوردار است.

در رمضان، ماه انس با قرآن، باید ویژگی همدم بودن با قرآن را در خود ایجاد کنیم و رابطه تنگاتنگ و جدی با آن داشته باشیم؛ زیرا قرآن، کتاب کامل انسان سازی است، به گونه‌ای که همه برنامه‌ها و رموز تکامل را دربردارد. قرآن، سخن خدا است و عمل به آن، سبب پیروزی و رستگاری در دنیا و آخرت است.

براى قرائت قرآن، در کلمات گهربار پیشوایان معصوم (ع) فضایل و آثارى بیان شده که موجب رشد و پرورش روح و روان آدمى مى‌شود که همین فضایل و آثار باعث ‌شده که تلاوت و قرائت قرآن از اهمیت بسیارى برخوردار باشد.

مراسم جزء خوانی قرآن کریم در ماه رمضان  چند سالی است در نقاط مختلف کشورمان برگزار می‌شود و تبریز نیز یکی از آن شهرهاست که به نحو احسن در برگزاری این جمع‌های جزء خوانی تاکنون موفق عمل کرده که این برنامه طبق هرسال در مصلای امام خمینی(ره) تبریز برگزار می‌شود.

قرآن کریم عامل وحدت بخش و انسجام مسلمانان بوده و همراهی و استقبال با شکوه مردم تبریز از مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم نماد پیام کلام وحی است که در ماه مبارک رمضان محقق می‌شود.

افطارلیق

یکی از برنامه‌های خوب در بین مسلمانان روزه‌دار، افطاری دادن است که موضوع افطاری دادن به روزه داران یکی از سنت‌های اسلامی است و در همه طول تاریخ از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. این سنت همچنان دارای اهمیت زیادی است که برگزاری مجالس پر رونق افطاری به‌ویژه دعوت افراد مسکین، فامیل و همسایگان دور و نزدیک از نمودهای بارز احیای سنت زیبای “صله رحم” در ماه مبارک رمضان است.

افطارلیق  در ترکی به معنی  افطاری دادن است که در ماه رمضان فضیلت بسیاری دارد.  افطاری دادن مومنان نه تنها باعث بخشودگی گناهان بلکه پاکی و تقدس و نزدیکی دل‌های مومنان را در پی دارد و باید همه مومنان و مسلمانان از این امر خداپسندانه استقبال کنند.

از آیین‌های بسیار نیکوی مردم آذربایجان شرقی سنت ماندگار افطاری دادن در شب‌های ماه مبارک رمضان است که تقریباً در همه جای این استان وجود دارد. در این آیین معمولاً  در نخستین شب‌های ماه مبارک رمضان همه افطاری در منزل بزرگ خانواده میهمان هستند و پس از آن هر کدام از اعضای خانواده یک شب میزبان روزه داران فامیل و اقوام نزدیک می‌شوند.

اهمیت عید فطر در آذربایجان شرقی و صله رحم

عید فطر که در ایران با تعطیلی رسمی دو روزه همراه است، از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان محسوب می‌شود؛ در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند و علاوه بر این‌ها پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب است.

مردم آذربایجان شرقی نیز غالباً در غروب شب بیست و نهم ماه مبارک رمضان مبالغ مورد نظر زکات فطره خود و اعضای خانواده را کنار می‌گذارند تا در روز عید فطر به دست نیازمندان برسد البته بسیاری از مردم استان بر این عقیده هستند که در این شب هر کس باید در خانه خود باشد تا زکات فطره‌اش بر گردن دیگری نیفتد.

همچنین در روز عید فطر مردمان این استان پس از خواندن نماز به دیدن بزرگترهای فامیل می‌روند و فرا رسیدن این عید را به آنها تبریک می‌گویند.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال