آشفتگی بصری بر روی دیوارهای تبریز

در خیابان که قدم می زنی روی دیوارها پر شده است از برچسب ها و آگهی های تبلیغاتی، گویی در این شهر هیچ نهادی برای ممانعت از این ناهنجاری های بصری وجود ندارد. کثرت آگهی های تبلیغاتی و کمبود مکانی برای نصب آگهی ها، زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار داده است. آگهی های تبلیغاتی تنها بر روی دیوارها و اماکن عمومی خلاصه نشده و بر روی در منازل و حتی به درون منازل نیز نفوذ کرده است. در این میان تخریب، اتلاف اموال و یا اسنادی که به دیگری تعلق دارد از مواردی است که در قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و به آن پرداخته شده است. از موارد قانونی که بگذریم آلودگی بصری در طولانی مدت تاثیر مستقیمی بر روح انسان دارد. بدون تردید؛ شهرداری تبریز به عنوان نهاد متولی با اتخاذ تمهیداتی موثر با کمک شهروندان می تواند این وضعیت را ساماندهی کند.

یک شهروند تبریزی در گفتگو با مهدنیوز با انتقاد از کثرت آگهی ها و برچسب های تبلیغاتی که بر روی در منزل چسبانده شده است، گفت: متاسفانه هر جایی را که نگاه می کنیم در خیابان ها بر روی دیوار و روی در منازل آگهی های تبلیغاتی چسبانده شده است.

علی رحمانی افزود: این وضعیت بسیار آزاردهنده شده و متاسفانه در این زمینه هیچ کاری از سوی هیچ نهادی در تبریز انجام نمی شود.

کمبود مکان هایی برای نصب برچسب های تبلیغاتی

در همین زمینه مدیر تبلیغات شهری سازمان زیباسازی شهرداری تبریز با اشاره به اهمیت ساماندهی نصب آگهی های تبلیغاتی بر روی در منازل و دیوارهای اماکن عمومی گفت: در حال حاضر در حوزه های خدمات شهری مناطق تبریز اقداماتی برای پاکسازی تبلیغات در شهر به صورت موردی انجام می شود.

جلال گلبازی افزود: وسعت این موضوع بسیار گسترده است و حتی مردم نیز در شبکه های اجتماعی از این وضعیت ناراضی هستند.

وی در پاسخ به این که آیا شهرداری تبریز مکانی را برای نصب برچسب ها و آگهی های تبلیغاتی شهروندان در نظر گرفته است؟ گفت: در گذشته شهرداری تابلوهایی را برای نصب اعلانات و تراکت های شهروندان نصب کرده بود ولی با توسعه شهر تعداد این تابلوها نیافته است.

مدیر تبلیغات شهری سازمان زیباسازی شهرداری تبریز تصریح کرد: اگر تابلویی برای نصب آگاهی در محلات در نظر گرفته شود شاید مردم باز هم از این موضوع تمکین نکنند چرا که صاحبان کسب و کار بیشتر می خواهند آگهی های تبلیغاتی به صورت مویرگی در  محل زندگی مردم و بر روی در منازل دیده شود.

گلبازی افزود: چسباندن هر گونه آگهی مجاز در قالب تبلیغات در محل هایی که شهرداری تعیین کرده یک آیین نامه کلی است ولی متاسفانه تابلوهای تبلیغاتی در شهر بسیار کم است.

لزوم ایجاد مکانی برای تبلیغات شهروندان در ورودی محلات

عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: ایجاد مکان هایی برای آگهی های تبلیغاتی جزو وظایف شهرداری است و شهرداری باید در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشد چرا که این موضوع تاثیر زیادی در ایجاد آلودگی بصری دارد و چهره شهر را ناخوشایند و زشت می کند.

محمدباقر بهشتی افزود: اکنون وضعیت تبلیغات آگهی ها به گونه ای شده است که علاوه بر چسباندن آگهی ها بر روی در و دیوارهای منازل و اماکن عمومی، تبلیغات کاغذی را داخل منازل نیز می اندازند.

وی با بیان این که تبلیغات فیزیکی برای شهروندان مزاحمت ایجاد می کند، تاکید کرد: با راه اندازی سامانه ای اینترنتی برای تبلیغات شهری می توان این وضعیت را ساماندهی کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ساماندهی مکان هایی برای آگهی های تبلیغاتی وظیفه قانونی شهرداری تبریز دانست و گفت: شهرداری با تعیین مکانی در ورودی محلات برای نصب آگهی های و برچسب ها می تواند این موضوع را مدیریت کند.

ارسال نظر