آشفتگی بصری در راسته کوچه با جانمایی نامناسب مجسمه‌ها

مجسمه های شهری به معنای واقعی بخشی از زیبایی شهر را به خود اختصاص می دهند. دیدن یک هنر زیبا و خلاقانه از یک هنرمند می تواند دقایقی هم که شده انسان را سر جایش میخکوب کند. در این میان بخشی از فلسفه وجودی مجسمه ها علاوه بر زیباسازی شهری، نشان دادن فرهنگ و هویت یک منطقه است. در همین زمینه با توجه به قدمت تبریز، مجسمه ها می توانند با مدیریت و برنامه ریزی مدون رویدادهای تبریز را به شکلی به نمایش بگذارند که این حالت بصری در حافظه هر گردشگری نقش ببند. منطقه ۸ تبریز یکی از مناطق تاریخی تبریز است که اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شده است ولی در برخی از مناطق تبریز بنا به دلایلی یا اثری از مجسمه و یا یک آبنما وجود ندارد و یا مانند میدان نماز چند مجسمه در این میدان جانمایی شده است.

مهدنیوز – وارد میدان نماز که می شویم در یک سو نرده هایی که برای ممانعت شهروندان برای گذر از خیابان نصب شده اند به چشم می خورد و از طرفی هم نماد محراب، مجسمه آیت الله مدنی، مجموعه مجسمه های رزمندگان ستارخان و تهویه های پاساژ زیرزمینی فضایی ناهماهنگ و آشفته ای را به وجود آورده است.

میدان نماز و کثرت مجسمه ها

یکی از مغازه داران میدان نماز در این زمینه با بیان این که مجسمه های یک شهر نشاندهنده هویت و فرهنگ آن شهر هستند، گفت: متاسفانه در تبریز با وضعیتی نامناسبی که وجود دارد هیچ برنامه مشخصی برای مکان مجسمه ها وجود ندارد.

علی رحمانی افزود: در میدان نماز که یکی از میدان های مرکزی و مهم تبریز است چند مجسمه با موضوعات مختلف وجود دارد که اخیرا مجسمه رزمندهای ستارخان را نیز به این مکان آورده اند.

وی ادامه داد: به دلیل این که مکان مجسمه رزمنده های ستارخان در مقابل بانک ملی مناسب نبود بنابراین این مجسمه ها را به میدان نماز آوردند که در این میدان نیز به چشم نمی آیند.

این مغازه دار با اشاره به آلودگی بصری در برخی از خیابان ها و میدان ها شهر اضافه کرد: تبریز یک شهر تاریخی است نباید از کنار مسائلی مانند جانمایی مجسمه ها به سادگی عبور کرد چرا که این این موارد تاثیر بدی بر روی مردم و حتی گردشگران دارد.

مجسمه ها نشانگر هویت و فرهنگ

در همین زمینه کارشناس امور شهری با بیان این که هر مجسمه ای در شهر یک وجه تاریخی و اجتماعی را نمایندگی می کند، گفت: پراکندگی جانمایی از مجسمه ها در تبریز بسیار مهم است ولی متاسفانه در این زمینه مدیریت و برنامه ریزی مدونی وجود ندارد.

«کریم حسین زاده دلیر» با اشاره به زیباسازی شهری با استفاده از مجسمه های مختلف افزود: گاهی اوقات بعد از جانمایی مجسمه ها در مناسبت های مختلف، برای نگهداری این مجسمات کاری انجام نمی شود و به حال خود رها می شود این در حالی است که نهاد متولی باید پاسخگوی وضعیت مجسمه های شهری باشد.

وی ادامه داد: مجسمه ها باید در اشکال و موضوع های مختلف مانند مشاهیر تبریز و افرادی که در تاریخ ماندگار بودند و یا حتی در زمینه کودکان باشد.

این کارشناس امور شهری با اشاره به لزوم ساماندهی به مبادی شهر تبریز تاکید کرد: در ورودی های شهرهای مهم دنیا مجسمه های نصب شده که معرف شهر است و در وهله اول ورود به شهر عظمت و تاریخ شهر نشان داده می دهد.

حسین زاده دلیر اظهار کرد: این موضوع بی نهایت مهم است چرا که با تاریخ و فرهنگ شهر عجین است و باید برنامه ریزی های دقیقی در این زمینه اتخاذ شود.

وی افزود: در پارکی در تبریز مجسمه ای گذاشته اند که اصلا معنا و مفهوم مشخصی ندارد که این موضوع نشان دهنده اعمال سلیقه های مختلف در شهر است.

مکان ایجاد آبنماها باید شناسایی شود

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و زیباسازی شهرداری تبریز نیز در این زمینه گفت: با توجه به این که رویدادهای تاریخی بسیاری در شهرداری منطقه ۸ تبریز رخ داده است بنابراین مجسمه های تاریخی و هویتی بسیاری در این منطقه جانمایی شده است.

«علی مدبر» افزود: در شهرداری منطقه ۵ نیز به دلیل این که جای تاریخی وجود ندارد بنابراین نمی توان در این منطقه مجسمه ای گذاشت و برای مثال می توان تنها یک مجسمه در رشدیه گذاشت.

وی تصریح کرد: برای ایجاد آبنماهای مختلف در شهر ابتدا باید مکان آبنماها شناسایی شود که در این زمینه آبنماهایی در شهر گذاشته شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و زیباسازی شهرداری تبریز ادامه داد: گاهی اوقات در بعضی از جاها مجسمه های شهدا با سفارش سپاه پیشنهاد می شود و شهرداری نیز جاهایی را که مصلحت می داند مجسمه ها را جانمایی می کند که در نهایت سازمان زیباسازی شهرداری با تعامل این موارد را انجام می دهد.

رنگ کاری مجسمه خاقانی پیگیری می شود

مدبر در پاسخ به آشفتگی و کثرت مجسمه های میدان نماز تبریز گفت: با توجه به برخی از رویدادهای تاریخی در این مکان مانند نماز خواندن آیت الله مدنی بنابراین این مجسمه در این مکان جانمایی کرده ایم.

وی با اشاره خراب شدن رنگ مجسمه خاقانی ادامه داد: طبیعی است که رنگ مجسمه ها زیر آفتاب و برف و باران خراب می شود که در این زمینه نیز پیگیری های لازم انجام می شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و زیباسازی شهرداری تبریز افزود: در این زمینه مکان هایی که در شهر خالی است مکان یابی شده و مجسمه گذاشته خواهد شد.

 

ارسال نظر