آغاز و انجام ویلموتس

مسائلی که حول سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال وجود داشت، می‌رفت که او، هواداران و مخالفانش را بعد از ۸ سال به بحرانی اجتماعی تبدیل کند، اما هر چه که بود آن موضوع هرچند ناشیرین، خاتمه‌ یافت.

مهدنیوز – سرویس ورزش: مسائلی که حول سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال وجود داشت، می‌رفت که او، هواداران و مخالفانش را بعد از ۸ سال به بحرانی اجتماعی تبدیل کند، اما هر چه که بود آن موضوع هرچند ناشیرین، خاتمه‌ یافت.

یافتن جایگزین برای او با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر کشور در دوران حاضر آنچنان هم ساده بود، اما بعد از ماهها انتظار این اتفاق افتاد و ویلموتس بلژیکی بر جایگاه کی‌روش پرتغالی که منتقدانش معتقد بودند موزامبیکی‌ست، تکیه داد و در اولین بازی رسمی‌اش هم موفق شد بعد از ۱۰ سال تیم ملی سوریه را با نتیجه ۵ بر هیچ مغلوب کند.

فیلم معروف و جلب «Run Lola Run – بدو لولا بدو»،گ محصول سال ۱۹۹۸، که با درونمایه بازگشت به نقطه اول و یادگیری از وقایع موفق شده است جایگاه خوبی برای سینما دست‌وپا کند در در عنوان‌بندی خود دیالوگ بسیار جذابی از تی‌اس الیوت را به این شرح عرضه می‌کند؛ «انتهای همه اکتشاف‌ها به نقطه آغازین بازخواهد گشت»، علاوه بر دعوت به تماشا و تامل در این فیلم، فکر می‌کنم این جمله بر سرنوشت فوتبال ملی ما و شخص ویلموتس حاکم خواهد شد.

شخص بدبینی نیستم و قادر هستم مدت‌ها در انبار کاه به دنبال سوزن بگردم و هیچگاه امیدم را برای پیدا کردن آن از دست ندهم، اما اصول و فرایندهای حاکم بر تیم ملی باعث می‌شود، حق اندکی شکاکیت را برای خودم قائل باشم.

سوال این است، اگر تخم‌مرغی در یک یخچال بگندد، تقصیر تخم‌مرغ است یا یخچال؟ آیا حاضرید بدون تعمیر و بازیافت آن یخچال دوباره مواد غذایی خود را در آن بگذارید؟! حقیقت این است که شرایط مدیریت فوتبال در کشور ما با زمان کی‌روش تفاوتی به خود ندیده است و همان آش است و همان کاسه.

امیدوارم مسولان فدراسیون فوتبال برای اینکه نشان دهند، چنین تردیدهایی نابجاست، مفاد قرارداد سرمربی جدید را به صورت عمومی منتشر کنند تا مقایسه‌ای بین قرارداد جدید و قدیم صورت بگیرد و بررسی شود که از آن ناکامی بزرگ چه تجاربی آموخته شده است؟ آیا سرمربی جدید هم اعضای تیم ملی را در فیسبوک خود اطلاع‌رسانی خواهد کرد؟ با همه دستیاران ایرانی‌اش درگیری ایجاد خواهد کرد؟ در صورت بروز چنین مواردی قرارداد حق چه نوع عکس‌العمل‌هایی را برای مدیران محفوظ نگه داشته است؟

 

*** ابوالفضل بجانی – دکترای مدیریت ورزشی

ارسال نظر