آیا سیاست فیلترینگ تلگرام شکست خورده است؟

کوچ دادن اجباری کاربران تلگرام به شبکه های مجازی بومی یکی از مسائل مهم جامعه است که از سال گذشته شروع شده و همواره نیز ادامه دارد. پس از فراز و نشیب های بسیار بنا به هر دلیلی مردم تمایلی برای استفاده از پیام رسان های داخلی نداشتند چیزی که در آمارها می توان به وضوح این مطلب را مشاهده کرد حال باید از خود پرسید آیا سیاست فیلترینگ تلگرام شکست خورده است؟

مهدنیوز – سرویس فناوری: هنگامی که در ۱۱ اردیبهشت سال گذشته تلگرام مسدود شد ۴۰ میلیون کاربر فعال ایرانی داشت و ۷۵۰ هزار کانال به زبان فارسی در این پیام‌رسان فعالیت می‌کردند. در آن زمان، میانگین بازدید روزانه از کانال‌های ایرانیِ تلگرام، حدود ۲.۵ میلیارد مرتبه بود که یک رکورد استثنائی محسوب می‌شد.

طبق یک نظرسنجی ملی که توسط ایسپا در اسفند سال گذشته انجام شده ۵۵.۹ درصد مردم ایران همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند. طبق این نظرسنجی، شمار کاربران فعالِ ایرانیِ تلگرام، ۲۳ برابر کاربران فعال پیام‌رسان سروش است. این نظرسنجی به ما می‌گوید که تنها ۲.۴ درصد مردم کشور از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کنند. فراموش نباید کرد که پیام‌رسان سروش در میان پیام‌رسان‌های ایرانی بیشترین تعداد کابران ثبت‌نامی را دارد و این آمار بدان معناست که سیاست فیلترینگ تلگرام، به‌صورت قطعی شکست خورده است.

با این اوصاف در حال حاضر تعداد کاربران فعال ایرانی تلگرام بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون نفر است. این برآورد با نظرسنجی ایسپا که می‌گوید ۵۵.۹ درصد مردم ایران همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند، همخوانی دارند. گذشته از این، برآورد ۴۰ تا ۴۵ میلیون کاربر فعالِ ایرانی تلگرام، با اظهارات برخی مسئولین که خبر از کاربرانِ چند ۱۰ میلیونی پوسته‌های غیررسمی تلگرام می دهند نیز همخوانی دارد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر