آیا شورای اسلامی شهر به سمت تغییر شهردار حرکت می کند؟

پایگاه تحلیلی خبری مهد نیوز – با برگزاری انتخابات هیات رئیسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز، لیست امید و اصلاح طلب ها دوباره بر هیات رئیسه شورا تکیه زدند. انتخاب شکور اکبرنژاد با ۸ رای موافق نشان می دهد که هنوز هم می توان روی رای های اعضای لیست امید در شورای شهر حساب باز کرد. بر اساس شنیده ها از اطراف شورا، این بار هدف اکثریت شورای شهر تبریز، تغییر شهردار این شهر است.

 

ایرج شهین باهر سال گذشته در میان حیرت اعضای اکثریت مجلس و شهروندان، شهردار تبریز شد. این در حالیست که شهین باهر با عدم اقبال شهروندان در انتخابات شورا مواجه شده و صندلی خود را در شورا از دست داده بود. وی از جاماندگان شورای قبل بود که نتوانسته بود از شهروندان تبریزی رای اعتماد بگیرد. انتخاب شهین باهر در این مقطع و بلافاصله پس از انتخابات شورا به نوعی دهن کجی به انتخاب مردم نیز محسوب می شد. در آن روزها لابی های یکی از اعضای شورای کلانشهر تبریز باعث چرخش دو نفر از اعضای لیست امید شورای اسلامی کلانشهر تبریز شده و در نهایت شهین باهر را شهردار تبریز کرد.

 

هم اکنون با گذشت یک سال از فعالیت شهردار تبریز، عملا نتایج قابل توجهی در عملکرد این نهاد شهری به چشم نمی خورد. به طوریکه فرصت بزرگ تبریز ۲۰۱۸ به راحتی از دست رفته و تبریز در سالی که باید آماده میزبانی از گردشگران ویژه این رویداد باشد، چهره زشت تری از سال های گذشته به خود گرفته است. بیشتر خیابان های این شهر آسفالت مناسبی نداشته و منطقه ای را نمی توان یافت که دارای وضعیت ایده آلی در شان نام تبریز باشد. وضعیت مقبره الشعرا به عنوان نورچشمی تبریز مشخص است و در کنار آن هیچ یک از نقاط پربازدید شهر وضعیت ایده آلی برای امسال ندارد. در واقع تبریز برای سال ۲۰۱۸ تفاوت آنچنانی نداشته است و با یک دید دقیق تر، وضعیت بدتری نیز به خود گرفته است.

 

پروژه های شهری تبریز نیز وضعیت نامناسبی دارند. متروی تبریز از تمام کلانشهرهای کشور عقب افتاده است و میدان آذربایجان نیز همچنان در دست ساخت است. شاید به این دلیل باشد که شهردار تبریز برای یک پل عابر پیاده عادی تمام توان رسانه ای خود را بسیج می کند تا شاید این پروژه کوچک را در چشم شهروندان بزرگ جلوه دهد.

 

انتخاب شهردار و تغییر آن وظیفه شورای اسلامی هر شهر است و مردم نیز از اکثریت شورانشینان انتظار دارند که به این وضعیت تبریز خاتمه دهند. شاید لیست امید به تنهایی توان برکناری شهردار را نداشته باشد اما شنیده می شود که گفتگوهایی در میان شورانشینان برای تغییر وضعیت در جریان است.

ارسال نظر