آیا عمر سیاسی دبیری تمام شده است!؟

دکتر شهرام دبیری اسکویی متولد ۲۱ اردیبهشت ۱۳۳۹ به تازگی با شعار «احترام به همراهی مردم با اکثریت شورا و به منظور حفظ اتحاد در شورای شهر»  تصمیم گرفت تا یک روز مانده به انتخابات ریاست پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز  از کاندیداتوری برای تصدی این پست کناره گیری کند. آیا این حرکت دبیری نشان از تصمیم وی برای گذران دوران کهنسالی‌اش به دور از تنش‌های مرسوم سیاسی می‌باشد و یا ناشی از یک عقب نشینی هوشمندانه است!؟

با بررسی وضعیت کنونی نه چندان خوب تبریز، از قبیل: بدهی کلان مدیریت شهری به بانک‌ها، شکست برخی از پروژه های شهری که مانور تبلیغاتی زیادی روی آنها بود ولی حالا به معظلی تبدیل شده است. از قبیل: میدان حکومتی تبریز، طرح پیاده روی خیابان جمهوری، میدان پرحاشیه آذربایجان، مترویی که در مصاحبه ها از ایستگاه ائل گولی تا میدان ساعت در حرکت هست اما هنوز عملیات عمرانی آن در فلکه دانشگاه، آبرسانی، چهارراه شهید بهشتی تمام نشده، پروژه عظیم آیسان، برج گل شرق و ۷ استار در میدان شهید فهمیده و… همچنین رویداد بزرگی مثل «تبریز ۲۰۱۸» آینده پرتنشی برای شهر اولین ها در رقم خواهد زد.

در وهله اول دکتر دبیری خوب می‌دانست احتمال نشستنش بر کرسی ریاست این دوره از شورا با ترکیب جدید اعضای آن خیلی بعید به نظر می‌رسد. همچنین حاشیه‌هایی که فرماندار تبریز از آنها به عنوان تخلف وی در زمان ریاستش در دوره چهارم شورا اسم برده هنوز از حافظه ضعیف این شهر پاک نشده است.

نزدیکان دبیری اسکویی با شناختی که از وی دارند نیک می دانند که دکتر فردی نیست بخواهد از امروز برچسب بازنشستگی سیاسی اش را به اول اسمش بزند و بعدِ بازگشت از بیمارستان تخصصی خود بدون اعتنا به تحولات شهری که ۱۱ سال در شورای اسلامی آن تصمیم گیرنده بود؛  با یک کلاه حصیری و دستکش باغبانی  مشغول رسیدگی به باغچه حیاط خانه اش شود. برعکس این تصمیم او نشان از توقف کوتاه مدت برای یک خیز بلند دارد. خیزی که مقصدش را شاید در بهارستان تهران می بیند.

در نهایت با چشم‌اندازی که دبیری از تبریز در سالهای آتی دارد؛ بهترین حرکت را انجام داد. رفتن به سایه، رصد اوضاع، مهره چینی و بهره‌گیری از موقعیت‌های پیش رو به نفع خودش. باید منتظر ماند و دید سایه دبیری بروی تصمیم‌های شهری سنگینی خواهد کرد یا نه!؟

شاید هم ترسیم چهره دکتر با کلاه حصیری و دستکش باغبانی احتمال کم رنگی نباشد. گذشت زمان خیلی مسائل را روشن خواهد کرد.

به امید روزهای آفتابی برای این شهر …

 

ارسال نظر