ارسال طومار تبریزی ها به شورای اسلامی و فرمانداری برای عزل شهردار

جمعی از شهروندان تبریز با امضای طوماری خطاب به شورای اسلامی و فرماندار این کلانشهر خواستار عزل شهردار شدند.

به گزارش مهدنیوز، بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان و فعالان مدنی بخش های مختلف برای عزل شهردار تبریز طوماری امضا کرده و در این طومار، تغییرات اساسی در مدیریت شهری را از شورای اسلامی کلانشهر تبریز خواستار شدند.

بر اساس این طومار که در روزهای گذشته از سوی شورای اسلامی شهر و فرماندار تبریز وصول شده است، از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز خواسته شده است که با توجه به ناکارآمدی مدیریت شهری و شهرداری در طول یک سال گذشته، شهردار جدیدی برای تبریز انتخاب شود.

در متن این طومار آمده است: شهرداری تبریز در این مدت هیچ پروژه عمرانی مهمی برای توسعه و پیشرفت شهر تصویب نکرده و در به فرجام رساندن پروژه های مهم شهری کاملاً ناکارآمد عمل نموده و حتی در انجام وظایف روزمره خود همچون ترمیم و نگهداری معابر و خیابان های شهر عاجز مانده است.

بدهی های کلان مجموعه شهرداری تبریز و هزینه های زیاد این مجموعه به خاطر ازدیاد نیرو، عدم شفافیت مالی و ساختاری شهرداری، عدم وجود برنامه مشخص برای احیاء، بازسازی و حفاظت از بافت تاریخی شهر، فرصت سوزی در زمینه رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸  و انتصاب برخی از مدیران و مشاوران شهرداری بدون ضابطه و به شکل سلیقه ای و رابطه ای از دیگر موارد مطرح شده توسط شهروندان در این طومار است.

متن کامل طومار که از سوی امضاکنندگان به مهد نیوز ارسال شده است، به این شرح است:

ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی 

باسلام

همانگونه که مستحضر هستید، انتخاب شهردار به عنوان یکی از مهمترین وظایف شوراهای اسلامی شهر تأثیر بسزایی در روند صحیح اجرای سیاستگذاری های شهری داشته و با انتخاب گزینه مناسب توسط منتخبین مردم در شورای اسلامی، بار سنگینی از دوش شورای محترم برداشته و نهایتاً راهکارهای حل مشکلات شهری و توسعه همه جانبه آن فراهم می‌گردد.

اینجانبان به عنوان جمعی از فعالین مدنی و شهروندان تبریز، هر یک با امید به تغییر و بهبود شرایط، پای صندوق های رأی رفته و تک تک اعضای محترم شورای شهر را انتخاب نموده ایم تا به وظیفه خود در تعیین سرنوشت خود و توسعه و پیشرفت شهرمان عمل کنیم. در این میان، بسیاری از اعضاء فعلی شورای شهر تبریز با شعار تغییر و بازسازی جایگاه و اعتبار شورا وارد میدان انتخابات شدند، اما به خاطر ارائه لیست های سیاسی در این دوره از انتخابات، عملکرد شورا تحت الشعاع بازی های سیاسی قرار گرفت و اولین ترکش های آن در انتخاب شهردار تبریز خود را نشان داد، که پس از ماه ها بلاتکلیفی و حاشیه های فراوان، در نهایت آقای ایرج شهینباهرکهنه براساس تعهد و تخصص بلکهبرطبق منافع جناحی، به عنوان شهردار تبریز انتخاب شد. انتخابی که بر طبق عملکرد چند وقت ایشان باید گفت که خلاف منافع و مصالح شهروندان بوده و انتظارات را برآورد نکرده است. با نگاهی کوتاه و کلی به عملکرد ایشان در دوره حضورشان در راس شهرداری کلانشهر تبریز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-  شهرداری تبریز در این مدت هیچ پروژه عمرانی مهمی برای توسعه و پیشرفت شهر تصویب نکرده و در به فرجام رساندن پروژه های مهم شهری کاملاً ناکارآمد عمل نموده و حتی در انجام وظایف روزمره خود همچون ترمیم و نگهداری معابر و خیابان های شهر عاجز مانده است.

۲-با توجه به بدهی های کلان مجموعه شهرداری تبریز و هزینه های زیاد این مجموعه به خاطر ازدیاد نیرو و نبود درآمدهای مشخص شهردار جدید تبریز در طی این مدت برای حل این بحران و بهبود این ساختار بیمار و ناکارآمد شهرداری هیچ اقدام مشخصی انجام نداده است. این در حالی است که یکی از انتظارات شهروندان تبریز از شهردار، تلاش در جهت ایجاد شفافیت مالی این مجموعه و مبارزه با فساد و رانت خواری و حل بحران های مالی و ساختاری شهرداری تبریز است که این مجموعه را به معنای واقعی فلج کرده است.

۳- شهر تبریز به عنوان شهری تاریخی که در دوره های مختلف کانون علم و فرهنگ کشور و منطقه بوده است، در سایه توسعه نامتوازن و غیراصولی هویت خود را از دست داده است. امروزه زیباسازی شهری و هویت بخشی بر مبنای فرهنگ بومی به بخش مهمی از هویت شهری و گفتمان فرهنگی شهرهای مختلف تبدیل شده است و توسعه متوازن و پایدار شهری در سایه حفظ هویت شهر معنا پیدا می کند. عدم وجود برنامه مشخص برای احیاء، بازسازی و حفاظت از بافت تاریخی شهر که در سایه سیاست های نادرست از بین رفته اند و همچنین دستور جمع آوری تابلوهای با اسامی ترکی و اصیل مناطق قدیمی تبریز یکی دیگر از اقدامات سئوال برانگیز ایشان در طی این مدت است.

۴- به رغم اولویت دغدغه های زیست محیطی برای شهر و منطقه، متاسفانه تاکنون راهبرد مشخصی از طرف این مجموعه ارائه نگردیده است. عدم توجه به مسئله خشکی دریاچه اورمیه و تاثیرات اقلیمی این فاجعه زیست محیطی بر حیات و سلامت شهروندان تبریز از طرف شهردار و عدم ارائه برنامه مشخص برای توسعه سرانه فضای سبز شهر تبریز از جمله مسایلی است که در این حوزه قابل بیان است. همچنین عملکرد فرهنگی شهرداری تبریز در طی مدت انتصاب ایشان به عنوان شهردار تبریز بسیار ضعیف و غیرقابل دفاع است.

۵- فرصت تبریز ۲۰۱۸ ، پایتخت گردشگری جهان اسلام، که بعد از مدینه النبی، بیت المقدس و قونیه نصیب تبریز شده بود، می توانست با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مشخص باعث پیشرفت و توسعه تبریز و افزایش وجهه و اعتبار این شهر و کشور ایران در جهان اسلام شود و همچنین برای بهبود وضعیت گردشگری تبریز و توسعه صنعت توریسم منطقه مورد استفاده قرار گیرد، اما در سایه ناکارآمدی مسئولین شهرداری تبریز چه در دوره گذشته و چه در حال حاضر  و عدم حمایت این فرصت از دست رفت. در این مورد هم عملکرد شهردارتبریز به جز تکرار یک سری از شعارهای کلی و نصب چند پوستر و بنر نبوده است تا یکی از بزرگترین فرصت سوزی های سالهای اخیر باشد.

۶- انتصاب برخی از مدیران و مشاوران شهرداری بدون ضابطه و به شکل سلیقه ای و رابطه ای و بدون اطلاع و موافقت اعضاء شورای شهر تبریز یکی از عملکردهای سئوال برانگیز شهردار تبریز است. اوج این بی تدبیری، انتصاب مشاوری بود که فعالیت های علنی جهت تفرقه افکنی قومی و مخالف امنیت ملی داشت. چنانچه مستحضر هستید، با افشاگری رسانه ها و موضعگیری قاطع و عکس العمل فوری مردم آگاه تبریز، این شخص مجبور به استعفاء شد. اما به نظر می رسد که این انتصابات سلیقه ای و بدون ضابطه توسط ایشان ادامه داشته باشد. در صورت صحت این گمانه انتظار می‌رودپیگیری‌های لازم جهت شفاف‌سازی و روشنگری توسط مراجع ذیصلاح انجام پذیرد و با در نظر گرفتن مصداق کنونی، نگرانی های آتی مبنی بر نفوذ این افراد در مجموعه شهرداری و مدیریت شهری از میان برداشته شود.

لذا، با عنایت به موارد معروضه ضمن تشکر از زحمات آقای ایرج شهینباهر، با در نظر گرفتن ماده ۷۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و اختیارات حاصله از آن، با فراهم دانستن شرایط برکناری شهردار کنونی، از محضر اعضای محترم شورای اسلامی شهر تبریز تقاضای اقدامات مقتضی و تصمیمات شایسته در این زمینه را دارد.

 

رونوشت:

-فرماندار محترم شهر تبریز

ارسال نظر