اشتغالزایی برای ۷۵۰۰ نفر در روستاهای آذربایجان‌شرقی

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اشتغالزایی برای هفت هزار و ۵۰۰ نفر در دو سال گذشته تاکید کرد: امسال برای روستاهای دارای دهیار ۸۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

تقی کرمی در گفتگو با مهدنیوز گفت: در دو سال گذشته ۴۸۳ میلیارد تومان اعتبار از محل قانون اشتغال پایدار به استان تخصیص یافته بود که با این اعتبار دو هزار و ۹۵۳ طرح منجربه انعقاد قرارداد شده و تاکنون ۳۷۲ میلیارد تومان از این محل پرداخت شده است.

وی میزان اعتبار دفتر امور روستایی را در دو سال گذشته ۹۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این میزان اعتبار برای ۴۵ طرح اشتغال روستایی پرداخت شده است.

آغاز مهاجرت معکوس به روستاها

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی با بیان این که خوشبختانه در بسیاری از روستاها مهاجرت معکوس آغاز شده است، اظهار کرد: اعطای تسهیلات روستایی با نرخ بهره ۶ درصد به روستاییان تاثیر زیادی در اشتغالزایی داشته است.

کرمی ادامه داد: با توجه به این که زندگی در شهرها سخت شده بنابراین مردم علاقمند شده اند که به روستاها برگردند.

وی با بیان این که در استان هزار و ۹۴۷ روستای استان دهیار دارند، گفت: طبق قانون روستایی که حداقل ۳۰ خانوار داشته باشد باید دهیاری داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اشتغالزایی روستایی برای هفت هزار و ۵ نفر در دو سال گذشته تاکید کرد: برای نخستین بار دولت در ۳ سال گذشته نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به روستاهای فاقد دهیاری اختصاص داده است.

کرمی گفت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در دو هزار و ۷۰۸ روستا زندگی می کنند که بر این اساس ۲۶٫۵ درصد جمعیت استان را جمعیت روستایی تشکیل می دهد.

وی با بیان این که هزار و ۴۵۹ روستا دارای شبکه آب و فاضلاب است، افزود: در بعضی از روستاها که آب وجود دارد مدیریت آن با شورای روستا است که این روستاها در آمار لحاظ نشده است و یا در بعضی از روستاها نیز سرمنشا آب وجود ندارد برای مثال روستاییان اجازه نمی دهد آب و فاضلاب روستایی از چشمه روستا استفاده کرده تا لوله کشی انجام شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی تصریح کرد: در حال حاضر در حدود ۶۰ روستا پروژه های آب و فاضلاب روستایی در حال اجرا است.

وی افزود: در استان به دو هزار و ۳۱ روستا گازرسانی شده که جمعیت روستایی برخوردار از نعمت گاز ۹۶ درصد است.

پوشش صددرصدی روستاها از سوی خانه‌های بهداشت

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی تاکید کرد: در هزار و ۴۳ روستا خانه بهداشت وجود دارد که این خانه های بهداشت ۱۰۰ درصد روستاهای استان را پوشش می دهند.

کرمی تصریح کرد: برای هزار و ۹۵۳ روستا طرح هادی تهیه شده که تاکنون طرح هادی ۸۷۵ روستا اجرا شده است.

وی با بیان این که بعد از انقلاب اسلامی خانه های ۱۶۶ هزار روستا نوسازی شده است، گفت: در حال حاضر هزار و ۸۶۸ روستا از خدمات اینترنت برخوردار است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: دو هزار و ۶۹۷ روستا و یا ۹۹ درصد روستاهای استان از خدمات برق برخوردار هستند.

ارسال نظر