×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸  
it is true
true
true
افزایش قیمتی که به هرج و مرج منجر شد

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری میزان،۲۳ آبان ماه بود که علی فاضلی رئیس اتاق اصناف از موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت نان خبر داد و اظهار کرد: این ستاد با افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان موافقت کرده است.
وی افزود: نانوایان خواستار افزایش ۳۰ درصدی بودند که با افزایش ۱۵ درصدی موافقت شده است.

همچنین قاسم زراعتکار رئیس اتحادیه نانوایان سنتی گفت: با توجه به عدم افزایش قیمت نان در سه سال اخیر و از طرفی افزایش هزینه‌های تولید مانند هزینه‌های کارگری قیمت نان، ستاد تنظیم بازار مصوب کرد در کشور ۱۵ درصد قیمت انواع نان بدون تغییر وزن چانه و با شرایط کنونی تولید، افزایش یابد که این قیمت‌ها از ابتدای آذرماه اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت‌های جدید از اول آذر اجرا خواهد شد، خاطرنشان کرد: قیمت نان در تهران با تصمیم‌گیری در اتاق اصناف و در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر با تصمیم‌گیری استانداری‌ها و فرمانداری‌ها قیمت نان تغییر می‌کند.

افزایش قیمت نان، اعتراض برخی از نمایندگان مجلس را در پی داشت که معتقد بودند این امر اجحاف در حق افراد کم درآمد جامعه است و خواستار عدم اجرای آن شدند.

با اعتراض نمایندگان مجلس و تشکیک در زمان اجرای این افزایش قیمت‌‌ها، ۳۰ آبان دبیر ستاد تنظیم بازار به میدان آمد و اعلام کرد؛ قیمت نان از اول آذرماه اعمال خواهد شد در حالی که از سوی اتاق اصناف و اتحادیه‌ها وزن چانه‌ها و قیمت انواع نان به طور رسمی اعلام نشده بود و همه چیز نامشخص بود.

در حالی که قرار بود از اول آذرماه قیمت نان افزایش یابد، رئیس اتاق اصناف ۳۰ آبان اعلام کرد؛ نظر اتحادیه نان تهران را گرفته‌ام و قرار شد پس از بررسی قیمت‌ها را ابلاغ کنم که هنوز این کار را انجام نداده‌ام و ممکن است ظرف ۴۸ ساعت آینده آن اعلام کنم.

بنابر این گزارش ،صبح اول آذرماه هنوز قیمت مصوب نان اعلام نشده بود اما، برخی نانوایان خودسرانه اقدام به افزایش قیمت نان کردند و مصرف کنندگان ناچار به خواسته آنها تن دادند تا اینکه ظهر همان روز اتاق اصناف وزن چانه‌ها و قیمت‌ها را به روسای اتاق‌ها اعلام کرد.

در پایان اتحادیه نان نانوایان تهران، نرخ مصوب انواع نان سنتی تهران را روز شنبه  چهارم آذر ماه ۹۶ ( با سه روز تاخیر) برای اجرا از تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱ طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد.

نکته جالب اینکه است در حالیکه اتحادیه نان نانوایان تهران صبح شنبه چهارم آذرماه قیمت‌های جدید را به نانوایان ابلاغ کرد؛ در ظهر همان روز رئیس اتاق اصناف از توقف افزایش قیمت نان خبر داد و گفت: با توجه به نارضایتی تولید کننده و مصرف کننده مصوبه افزایش قیمت نان مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

علی فاضلی گفت: با توجه به دستور وزیر صنعت مصوبه افزایش قیمت نان مجددا بررسی خواهد شد و متعاقبا پس از بررسی نتایج مربوط به افزایش، ثبات و یا اعلام نرخ جدید مشخص خواهد شد.زمان بررسی مجدد هنوز مشخص نیست و متعاقبا اعلام خواهد شد و از هر گونه افزایش قیمت نان از سوی واحدهای فروش توسط اتحادیه جلوگیری خواهد شد.

در حالی که رئیس اتاق اصناف از توقف افزایش قیمت نان خبر می‌دهد اما، گشتی در نانوایی‌های سطح شهر نشان می‌دهد که واحدهای نانوایی با چسباندن نرخ نامه های جدید اتحادیه اقدام به فروش نان با قیمت های جدید می‌کنند و در قبال اعتراض شهروندان آنها را به نرخنامه‌های چسبانده شده ارجاع می‌دهند.

حال سئوالی که در ذهن متبادر می‌شود این است که مگر افزایش قیمت نان طرحی کارشناسی شده نبود که اکنون وعده  بررسی مجدد داده می‌شود و اگر افزایش قیمت‌ها غیرکارشناسی بود به چه دلیل قیمت‌های جدید از سوی اتاق اصناف به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد و در مقابل این ستاد که اسم تنظیم بازار را یدک می‌کشد با چه استدلالی آن را مصوب کرد که مدت زمان اجرای آن به این اندازه کوتاه بود و جز به هرج و مرج کشیدن بازار و سردرگمی شهروندان و واحدهای نانوایی هیچ فایده‌ای نداشت جز اینکه در این میان عده‌ای از آب گل آلود ماهی گرفته و نان را با قیمت بالاتر به شهروندان فروختند.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال