انتصاب های غیرقانونی و سازمان های حیات خلوت در شهرداری تبریز

تخلفات در شهرداری تبریز همیشه زبانزد عام و خاص بوده اما ظاهرا اخیرا این تخلفات به رده های بالای این نهاد راه پیدا کرده است.

مهدنیوز: تخلفات در شهرداری تبریز همیشه زبانزد عام و خاص بوده اما ظاهرا اخیرا این تخلفات به رده های بالای این نهاد راه پیدا کرده است. اسناد خارج شده از مجموعه شهرداری تبریز که توسط برخی از پایگاه های خبری استان منتشر شده است، نشان می دهد که انتصاب قائم مقام برای شهردار تبریز غیرقانونی است و رئیس سازمان استخدامی کشور طی بخشنامه سراسری شماره ۲۹۹۸۶ این سازمان، اعلام کرده است تمامی پستهای سازمانی با عنوان قائم مقام، حذف و استفاده از آن غیر مجاز است.

همچنین این اسناد، حاکیست انتصاب اخیر مدیرعامل سازمان جدیدالادغام فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز با تخلف از قوانین احراز شرایط روسای سازمانهای وابسته به شهرداری ها بوده است و در همین راستا مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی طی نامه ۹۱۷۷۰ مورخه ۹/۴/۹۸ به شهردار تبریز در خصوص این انتصاب هشدار داده است.

استقلال سازمان های شهرداری و عدم نظارت باعث بی قانونی شده است

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز در گفتگو با مهدنیوز، با اشاره به فعالیت های غیر قانونی انجام گرفته درسال های گذشته، گفت: وزارت کشور اساسنامه واحدی را به تمام شهرداری ها ارسال کرده است اما در برخی از سازمان ها به شکل واقعی هیات مدیره تشکیل نشده است و به تمام بندهای اساسنامه عمل نمی شود.

فرج قلیزاده، تاکید کرد: اینکه اساسنامه های وزارت کشور به طور دقیق اجرا می شود را می توان بررسی کرد اما برخی از اعضای شورای اسلامی شهر با بندهایی مثل کاهش استقلال این شرکت ها و موسسات وابسته به شهرداری مخالفند.

وی افزود: این در حالیست که اگر این شرکت ها مستقل شوند، به حیات خلوت افراد تبدیل می شوند و هیات مدیره منصوب شده هر طور که بخواهد، عمل می کند. در واقع امکان نظارت بر این شرکت ها نیز به حداقل می رسد.

قلیزاده خاطرنشان کرد: فعالیت مستقل این سازمان ها در سال ها و دهه های گذشته، مشخص کرده است که مستقل بودنشان سودی به حال شهروندان نداشته است و باعث بسیاری از تصمیمات اشتباه و هزینه های اضافی به شهر شده است. تشخیص وزارت کشور نیز علمی تر و مبتنی بر تحربیات تلخ گذشته است.

این عضو شورای شهر تبریز در مورد فرآیندهای صورت گفته در سال های اخیر به منظور قانونی کردن اقدامات سازمان های شهرداری، گفت: ادغام سازمان های وابسته به شهرداری از سوی وزارت کشور ابلاغ شده است و هدف اصلی کاهش تعداد، استقلال و قدرت این سازمان هاست. به طوریکه به جای عملکرد مستقل، در چارت جدید شهرداری تبریز که در سال ۹۵ تصویب شده است، با نظارت شهرداری و شورا فعالیت کنند.

قلیزاده ادامه داد: در این چارت تعداد و نوع شرکت ها و سازمان ها به طور صریح و دقیق مشخص شده است و تقریبا از سال ۹۵ فعالیت سازمان های قبلی شهرداری تبریز غیرقانونی بود.

وی در پایان گفت: بر همین اساس وزارت کشور اساسنامه های مشترکی برای تمام شهرداری های کشور در نظر گرفته است. اما شورای شهر تبریز اساسنامه اختصاصی خود را برای این سازمان نوشت که توسط وزارت کشور رد شد.

قلیزاده اضافه کرد: شورا که بر اساسنامه های خود اصرار داشت، موضوع به هیات حل اختلاف ارجاع شد که در نهایت بازهم اساسنامه وزارت کشور مورد تایید قرار گرفت.

ارسال نظر