اوراق مشارکت برای متروی شیراز و تبریز منتشر می شود

به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی  گفت:  انتشار این اوراق مشارکت از اعتبارات بند (د) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۹۷، از سوی وزیر کشور به بانک مرکزی است .
وی ادامه داد: پروژه احداث خط ۲ و تکمیل خط یک قطار شهری شیراز به میزان ۷هزار میلیارد ریال و پروژه تکمیل خط یک قطار شهری تبریز به میزان ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال با امضای وزیر کشور به بانک مرکزی معرفی شدند که بعد از طی مراحل بعدی فرایند انتشار شامل تایید بانک مرکزی و انتخاب بانک عامل نسبت به انتشار اوراق مشارکت اقدام خواهند کرد .
نصرتی افزود: با پیگیری‌های انجام‌شده، علاوه بر افزایش ۱۰ ‌درصدی در اعتبار مصوب این موضوع، که از ۵۰ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۶ به ۵۵ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش‌یافته، تضمین بازپرداخت۵۰‌ درصد اصل و سود اوراق مشارکت برای اجرای طرح‌های حمل‌و نقل شهری نیز بر عهده دولت گذاشته‌ شده است .
وی درباره اهمیت استفاده از مزایای انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری ها اظهار داشت: انتشار اوراق مشارکت یکی از روش‌های تامین مالی تجربه‌شده در شهرداری‌ها برای پروژه‌های مدیریت شهری است .
نصرتی گفت: به تضمین بازپرداخت ۵۰ درصد اصل و سود این اوراق در پروژه‌های قطار شهری و حمل‌ونقل شهری توسط دولت، روش مناسبی برای توسعه حمل‌و نقل درون‌شهری محسوب می‌شود. در سال های قبل شهرداری‌ها برای تامین مالی پروژه‌های نوسازی بافت فرسوده، توسعه حمل‌و نقل ریلی و ساخت مجتمع‌های تجاری، تفریحی بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرده‌اند .
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اضافه کرد:‌ فرایند روش تامین مالی از طریق انتشار اوراق مشارکت و همچنین اجرای پروژه‌ها از این محل زمان‌بر است، بنابراین علاوه بر استفاده از مشاوران آگاه و امین باید در رفع مشکلات پیش روی انتشار اوراق مشارکت تسریع شود .
نصرتی ادامه داد: با توجه به نرخ تمام‌شده این روش، شهرداری‌ها باید در انتخاب پروژه‌ها دقت مضاعف داشته باشند تا در پرداخت سود سه‌ماهه و تسویه‌حساب نهایی با مشکل مواجه نشوند و روش مناسب تامین مالی برای هر پروژه انتخاب و مورد استفاده شهرداری‌ها قرار بگیرد .
وی گفت: با صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت توسط وزارت کشور، ‌در عمل کار شهرداری شروع ‌شده است. شهرداری‌ها باید در انجام فرایندهای بعدی شامل قرارداد با بانک عامل و شرکت‌های تامین سرمایه، پیگیری تضمین ۵۰ درصد سهم دولت، تسویه ‌حساب اوراق منتشرشده سال های گذشته دقت و سرعت عمل مناسبی داشته باشند.

ارسال نظر