اولین موزه محرم کشور همچنان تعطیل است

اولین موزه محرم کشور که در تبریز تاسیس شده بود، بیشتر از یک سال است که تعطیل است.

مهدنیوز: موزه محرم تبریز که بیشتر از یک دهه میزان علاقمندان به محرم و عاشورا و گردشگران بود، حال مدتی است که به صورت کامل تعطیل و تخلیه شده است. در واقع خانه دکتر ابوالقاسم صحتی بعد از یک دهه میزبانی سوگواران حسینی دیگر موزه محرم نیست. به زبان ساده‌تر، موزه محرم تعطیل شده است. دلیل این موضوع خارج شدن خانه صحتی از اختیار میراث فرهنگی با شکایتی است که صورت گرفته است.

 

موزه محرم کجا بود؟

این موزه در خانه تاریخی صحتی قرار گرفته بود. با توجه به نوع معماری بنا، می­توان قدمت آن خانه تاریخی را به اواخر دوره قاجار نسبت داد. این خانه ۴۰۹ متر مربع مساحت دارد و در سه طبقه با نمای آجری احداث شده است و در زمان حیات شادروان دکتر ابوالقاسم صحتی و اوایل دوره پهلوی در ماه محرم در سالیان متمادی به عنوان حسینیه مورد استفاده هیئت های عزاداری قرار گرفته است. دسته های بزرگ و مشهور عزاداری سینه زنی و زنجیر زنی محلات مختلف راسته کوچه، کوچه باغ، خیابان و بازار تبریز صبح زود و آخر شب برای برگزاری مراسم به این مکان می آمدند.

 

اشیای موزه در محل امن نگهداری می شود

موزه تعطیل شده و اشیای ارزشمند موزه، هدایای مردم شهرها و روستاهای دور و نزدیک استان به آستان سالار شهیدان، در انبار امن نگهداری می‌شوند. بعد از سال‌ها حضور موزه‌ای سیاهپوش در فضای فرهنگی، آیینی و مردم‌شناسی شهر تبریز، حالا موزه محرم به درخواست وراث و به رای دادگاه به ایشان بازگردانده شده و موزه تعطیل…

اکنون طوق و علم‌های کهنسال موزه که عمر همه‌شان بالای ۵۰ سال بود، در کنار علم ۲۰۰ ساله محله بازار اهر، علم دستمالی روستای اسفنجان اسکو، سپر طلاکوب منقش، طوق عزاداری روستای خشکناب هریس، کاسه و پنجه فولاد، طوق عزاداری روستای تازه کند هریس، علم عزاداری روستای لیوارجان جلفا، پرده شبیه‌خوانی، علم موسوم به حضرت عباس (ع) روستاهای زاویه جلفا، تبرزین و کشکول و باقی دارایی‌های نخستین موزه مردم‌شناسی محرم ایران، در انبار امن موزه تبریز خفته‌اند تا شاید روزی دوباره پیش چشم مشتاقان اباعبدالله (ع)، مردم و مسافران خودی نشان دهند.

 

 

 

 

ارسال نظر