اگر امروز عمل نکنیم فردا باید ستاد احیای جنگل های ارسباران را تشکیل بدهیم / هادی جمشیدی

روزی نیست که رسانه های استان تصاویر و فیلم هایی از حمل درختان جنگل ها و باغات استان را منتشر نکنند. روزانه دهها کامیون و تریلی، درخت های بریده شده در استان و استان های همجوار را عمدتا به سمت مرکز حمل می کنند. تعداد بالای گزارش های مردمی از این موضوع، باعث می شود که پایگاه های خبری نتوانند تمام موارد را پوشش دهند. با دیدن این حجم از تخریب جنگل ها و باغات استان، این سوال مطرح می شود که مسئولان دقیقا در کدام سمت ماجرا قرار دارند؟ چرا استاندار در این زمینه کاری صورت نمی دهد و کم کاری مدیران استان را تحمل می کند؟ چرا با وجود هشدارهای چندباره نماینده ولی فقیه در استان، شاهد کاهش این پدیده شوم نیستیم؟ و اینکه چرا با وجود حکم دادگاه و تاکید دادستانی مبنی بر جرم بودن قطع درختان استان و لزوم متوقف کردن خودروهای حامل درختان، شاهد عبور و مرور آسان کامیون ها و تریلی ها از جاده ها هستیم؟
واقعیت این است که زمان هشدار و حرف زدن در این مورد گذشته است. اگر امروز نسبت به قطع درختان استان بی تفاوت باشیم، در آینده نزدیک باید با یک بحران دیگر روبرو شویم. اگر به اعتقاد کارشناسان بخشی از بحران سیل به نابودی جنگل ها مربوط می شود، می توان آینده استان را در این حوزه به راحتی پیش بینی کرد. درختان فقط زیبایی نیستند و فقط محصول نمی دهند، بلکه نگه دارنده و حافظ آب و هوا و خاکی هستند که طبیعت استان نامیده می شود. مرگ درختان به معنی مرگ حیوانات و شیوع بلایای طبیعی است که قابل پیش بینی به نظر می رسد.
مسئولان استان باید بدانند که هرگونه سهل انگاری در این زمینه به دامن زدن شایعات در مورد افرادی که به این کار اقدام می کنند نیز می شود. هم اینک نیز کم نیستند شایعاتی که در بین مردم وجود دارد و یا در فضای مجازی مطرح می شود. شایعاتی همانند اینکه، مسئولان استان به دلایل گوناگون، قدرت ایستادگی در برابر کسانی که چشم طمع به جنگل ها و باغات استان دوخته اند را ندارند. کمترین ضرر این شایعات، افزایش نا امیدی در بین مردم است. مردم باید بدانند که جایگاه استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه چیست و چه اقدام عملی در این زمینه انجام می شود.
اینکه نماینده ولی فقیه تاکنون ۲ بار از طریق تریبون رسمی نماز جمعه و بارها از طریق سایر تریبون ها، در این زمینه هشدار داده و خواستار رسیدگی جدی مسئولان استان به موضوع شده اند، امیدواری مردم را افزایش داده است اما این سوال مطرح می شود که چرا هیچ یک از مسئولان به هشدارهای حجت الاسلام آل هاشم، اهمیت نمی دهند و شاهد اقدام قاطعی در این زمینه نیستیم. مردم به امام جمعه خود اعتماد دارند و با توجه به شجاعتی که از ایشان سراغ دارند، منتظر اقدام انقلابی برای قطع هر چه سریعتر دست هایی هستند که به سمت جنگل ها و باغات استان دراز شده اند.
امیدواریم سهل انگاری مسئولان در این زمینه ادامه نداشته باشد تا در آینده شاهد شکل گیری ستادی به نام ستاد احیای جنگل های ارسباران نباشیم…

*** هادی جمشیدی / مدیرمسئول

ارسال نظر