این قصه سر دراز دارد؛

باز هم توقیف محموله چوب

با مطرح شدن ایده طرح تنفس جنگل های شمال کشور درختان بسیاری از مناطق جنگلی آذربایجان شرقی به ویژه جنگل های بکر و دست نخورده ارسباران در جاده ها بر روی کامیون به سمت مقصد نامعلوم در حال حمل است.

مهدنیوز- سرویس اجتماعی: به دنبال انتشار کلیپ هایی مبنی بر قطع درختان در آذربایجان و کثرت کامیون هایی که با بار درختان در جاده ها در حال خروج از آذربایجان بودند از سوی مسئولان ارشد استان تذکرات بسیاری به دستگاه های متولی داده شد ولی با این وجود به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست خداآفرین امروز یک دستگاه تریلی حامل ۲۰ تن چوب غیرمجاز در روستای ‘عمارت’ بخش منجوان این شهرستان درحین بارگیری و حمل توسط گشت کنترل یگان حفاظت محیط زیست و با همکاری نیروی انتظامی توقیف شد.
در بررسی های انجام شده مشخص شد که ۱٫۵ تن از این محموله از درختان جنگلی مناطق حفاظت شده شامل چنار، بلوط، بید، داغداغان، گلابی وحشی، نارون، گز، زغال اخته و زالزالک بود که پیش از این نیز در روستاهای ‘قاقالو و طوعلی ‘دربخش منجوان یک محموله ۱٫۵ تنی قاچاق چوب درختان کشف شده بود.
با وجود این که تاکنون ۱۲ نفر در رابطه با قطع درختان تنها در این شهرستان دستگیر شده اند و تا آبان امسال هرگونه حمل و جابجایی و قطع درختان دراین شهرستان ممنوع است ولی قطع درختان در خداآفرین توسط افراد سودجوی بومی شهرستان انجام می شود و درختان قطع شده به کارخانجات چوب در استان و شمال کشور حمل می شود.
بدون تردید؛ با این اوصاف در سال های آینده آثار منفی این دست درازی به محیط زیست به شکل بسیار زیان باری خود را نشان خواهد شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر