برای معرفی وزرا تعامل کردیم اما معامله نکردیم

به گزارش  مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در جلسه رأی اعتماد به دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو گفت: متأسفانه معرفی این دو وزیر به تأخیر افتاد اما این تأخیر مزایایی هم داشت و نشان داد که دانشگاهی ها و جامعه نسبت به آینده دانشگاه و پژوهش تا چه حد حساسیت دارند.

وی ادامه داد: همه نکاتی که در چند روز اخیر راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال و آینده دانشگاه و البته شیوه فعالیت های تشکل های دانشجویی مطرح شد نشان دهنده آن است که دانشگاه ما زنده و دانشگاهیان به سرنوشت خود حساس هستند. من از همه منتقدان سپاسگزارم زیرا این انتقادات نشان داد دانشگاه و دانشگاهیان سرزنده بوده و نسبت به آینده شان حساس هستند.

روحانی ملت ایران و دانشجویان را خطاب قرار داد و تأکید کرد: دولت از راه خود در زمینه احترام به دانشگاهیان و غیرامنیتی بودن محیط دانشگاه و آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه ذره ای کوتاه نخواهد آمد و هرآنچه در انتخابات سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ درباره دانشگاه و امن بودن و نه امنیتی بودن آن و ایجاد فضایی آزاد برای دانشجویان مطرح شد، رئیس جمهور بر عهد خود وفادار خواهد بود.

وی افزود: به ملت ایران عرض می کنم مبنای من نسبت به وزرا که تا به امروز انتخاب شدند و دو وزیری که امروز انتخاب می شوند، پیوسته حکمی است که به آنها دادیم. اولویت های دولت مشخص شده و هر سه ماه روند عملکردها ارزیابی می شود، مبنای من عملکرد وزراست.

رئیس جمهور تصریح کرد: دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه ای برخوردار است. البته نیازی به گفتن ندارد همه شما نمایندگان محترم می دانید که هماهنگی در برخی وزارتخانه ها، روند طولانی تری دارد. در این مدت برای انتخاب وزرا، صبر و حوصله به خرج دادیم، تعامل کردیم اما معامله ای نکردیم.

رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی علوم و نیرو ضمن تشکر از مخالفان دانشگاهی وزیر پیشنهادی علوم گفت: مخالفت ها ونقدها، نشان از اهمیت علم و دانشگاه است

وی افزود: دولت هرآنچه در انتخابات درباره محیط دانشگاه ها و امن بودن دانشگاه‌ها و نه امنیتی بودن دانشگاه و آزادی در دانشگاه، بیان شدن، پایبند خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد، گفت: از همه معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم بوده، کوتاه نیامدم، هرچند انتخاب طولانی مدت شده است.

روحانی تاکید کرد: برای انتخاب وزیر علوم اولین شرط من این بود که محیط دانشگاه اذعان همه دانشجویان، احزاب و تفکرات مختلف است و هیچکس در دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند که برای دیگران امنیت است و برای او نیست.

روحانی ادامه داد: همه معیارهایی که برای وزارت علوم بوده، من از آن کوتاه نیامدم. ممکن است که برای ایجاد هماهنگی زمان طولانی شده باشد اما من پای همه اصولم ایستاده ام.

وی درباره وزیر پیشنهادی علوم تصریح کرد: من با آقای غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش و از اساتید برجسته است و کار مدیریت لازم را در ستاد و مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده، صحبت کردم و همه شرایطم را با وی در میان گذاشتم و با افراد دیگری هم که البته نشد به مجلس معرفی شوند، صحبت کردم.

رئیس جمهور ادامه داد: محیط دانشگاه باید از آن همه دانشجویان، احزاب، جناح ها و تفکرهای مختلف باشد و هیچ فرد و انجمنی و هیچ جمعی در دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند و نباید احساس کند که برای دیگران امنیت است و برای او نیست.

روحانی با بیان اینکه مبنای ما از اول مبنای اعتدال بوده گفت: اکثریت باید حاکم باشد اما اقلیت هم باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد. نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه نمی دهد که در مسایل جزیی رو در روی هم بایستیم و اگر دو سال پیش اختلافات مکرود بود، امروز گناه کبیره است.

وی تاکید کرد: امروز نیازمند وحدت بیشتری هستیم. بار بزرگ مسئولیت در وحدت ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران، بر دوش دانشگاه است. بار اول در نهضت اسلامی به دوش دانشگاه بود. دانشگاهیان بودند که در کنار حوزویان و سایر مردم بار انقلاب را به دوش کشیدند و نهضت را برای مردم تبیین کردند. وقتی وارد جنگ تحمیلی هم شدیم، باز هم دانشگاه نقش بزرگی را ایفا کرد.

روحانی گفت: در بسیاری موارد دانشگاه های علمی و صنعتی ما از جمله دانشگاه شریف به ما یاری رساندند و کمک کردند که علاوه بر آنکه دانشجویان و اساتید ما در جبهه های جنگ بودند و پزشکان در بیمارستان های خط مقدم حضور داشتند، هر کجا مشکلی برای کشور پیش آمده دانشگاه در صف مقدم حضور داشته است.

رئیس جمهور اظهار کرد: امروز هم برای اداره دولت دست نیاز ما به سوی فارغ التحصیلان دانشگاهها است و فردا هم برای اداره کشور دست ملت ما به سوی دانشجویان امروز دانشگاه ها دراز خواهد بود. اگر ما امروز به فکر اقتصاد مقاومتی هستیم راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما به فکر روابط سیاسی باعزت هستیم، راهی جز داشتن دیپلمات های متخصص وجود ندارد؛ اگر ما می خواهیم از حقوق ملت ا یران در دادگاه های بین المللی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نخواهیم داشت.

روحانی ادامه داد: برای مدیریت و اقتصاد کشور و حقوق ملت ما نیازمند به دانشگاه هستیم. دانشگاهی که بتواند آزاداندیش باشد و دانشگاهی که در آن کرسی آزاد اندیشی به پا باشد. دانشگاهی که تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند.

رئیس جمهور تصریح کرد: وزارت علوم و وزیر علوم باید شرایط را برای فعال تر شدن دانشگاه ها و اساتید و دانشجویان و همچنین سیر مراحل علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته را فراهم کند. من از شما نمایندگان و دانشجویان عزیز می پرسم آیا فضای دانشگاه  ما امروز نسبت به سال ۹۱ بهتر شده است یا خیر؟

وی عنوان کرد: آیا فضای دانشگاه های ما آزادتر شده است یا خیر؟ آیا دانشجویان ما در اجتماعات خود در بیان نظرات خود آزادتر هستند یا نه؟ آیا در مسیر رشد علمی دانشگاه های ما نسبت به چهار یا پنج سال پیش پیشرفت کرده اند یا نه؟ آیا شرکت های دانش بنیان که امروز در سایه تلاش وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت فناوری ریاست جمهوری فعالیت می کنند، مورد حمایت دولت هستند و حلقه اتصال میان دانشگاه ها و تولید و اقتصاد مقاومتی برقرار کرده اند، آیا با سال های قبل قابل مقایسه هستند؟

روحانی گفت: یکی از مواردی که از آقای غلامی به صراحت خواستم که دانشجوی ما باید صاحب علم و مهارت باشد؛ اینکه ما بگوییم دانشجویی فارغ التحصیل شده است و کاغذی را هم به عنوان مدرک دانشگاهی در دست گرفته است این نمی تواند برای ما افتخار چندانی باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: آن روزی که دانشجوی ما مدرک کارشناسی یا مراتب بالاتر در دست دارد و یک مهارت را در صحنه جامعه به خوبی فراگرفته است، مراکز تولیدی ما او را جذب خواهند کرد. من این را به وزیر آینده علوم گفتم که دانشگاه های ما با صنعت و کشاورزی و خدمات ما متصل باشد.

وی ادامه داد: دانشجو از سال دوم باید مهارت و کارآموزی یاد بگیرد و از سال سوم باید به فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از همان دوره اول لیسانس باید بتواند شغل قابل قبول، متناسب با علم و دانش و مهارتش به عهده بگیرد.

روحانی اضافه کرد: درست است که امروز شرایط کار در جامعه ما ایده آل نیست اما درعین حال دولت این افتخار را دارد که در فصل دوم سال جاری دارای رشد کم نظیر و یا حتی بی نظیر در مسئله اشتغال بوده است. اینکه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته مشغول به کار شده اند، این رقم امیدوار کننده است. اگرچه تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم اما این به آن معناست که مسیر ما، مسیر امید است.

روحانی بیان داشت: من بار دیگر به وزیر آینده علوم خطاب می کنم که اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد کمااینکه صنعت آب و برق ما باید بر مبنای تدبیر باشد. وزارت علوم و دانشگاه های ما باید به گونه ای باشد که دانشجوی امروز امیدوار باشد. من دانشجو که می بینم به خاطر تعلق تفکر سیاسی همین امروز برای سخن گفتن در دانشگاه فضا ندارم، معنی اش این است که برای شغل فردا هم امیدی ندارم.

وی با اشاره به تعداد بالای فارغ التحصیلان بیکار اظهار داشت: اینکه فارغ التحصیلان زیاد باشند و از طرفی بیکار هم بسیار باشد، برای ما قابل قبول نیست. باید فضا را برای اشتغال دانشجویان به وجود آوریم.

روحانی با اشاره به وزیر پیشنهادی علوم بیان داشت: آقای غلامی فردی مدیر، مدبر و انقلابی هستند که بی تردید فضای دانشگاه ها را در روند سال ۹۳ و ۹۴ قرار خواهند داد و دانشگاه ۹۶ با ۹۳ تفاوتی نخواهد داشت. به مردم این وعده را خواهم داد و خود نیز این روند را دنبال می کنم من به خوبی جایگاه دانشگاه و دینی که دانشگاهیان درانقلاب و دفاع مقدس و بعد از آن بر گردن انقلاب دارند را می دانم.

رئیس جمهور در خصوص وزیر پیشنهادی نیرو گفت: درباره وزارت نیرو بیشتر باید از تدبیر سخن گفت. یکی از مسائل مهم کشور مسئله آب است البته در این زمینه بعد از جنگ تحمیلی اقدامات خوبی انجام گرفت تا آب ها مهار شود و پایدار بمانند تا به مصارف ضروری برسند. در زمینه عرضه آب تقریبا بیشتر کارها انجام گرفته است. یک دوره ای در جهان دروه سدسازی بود که حدود ۴۶ هزار سد ساخته شد البته نیمی از اینها در کشور چین بود.

وی افزود: امروز دیگر فضا مثل گذشته نیست و سدهایی که داریم به اندازه کافی آب برای ذخیره کردن در آنها نداریم. یک روز در کشور بحث واردات آب مطرح بود. مذاکرات زیادی در این زمینه صورت گرفت و صورت می گیرد البته اگرچه این موضوع منتفی نشده است اما مانند گذشته امید وجود ندارد. تامین آب از دریا و مناطق پرآب کشور یکی از اقدامات دیگری است که نمایندگان مجلس مطرح کردند اما باید به این مسئله توجه کنیم که آب به چه قیمتی انتقال پیدا می کند. در این بخش نیز نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به هزینه های انجام شده درباره جمع آوری پس آب ها گفت: دولت برای جمع آوری و تصفیه پس آب ها سرمایه گذاری فراوانی کرده و باید بگوییم در همه حوزه ها مشغول تلاش هستیم اما تردیدی نکنید بیشتر سرمایه گذاری باید در بخش تقاضا انجام شود، بهره برداری صحیح از منابع موجود و عدم اسراف از نکات اساسی است که دولت و مجلس باید دست در دست هم دهند تا به آن دست یابند.

روحانی گفت: بیشترین آب در بخش کشاورزی مطرح می شود که باید با استفاده از روش های مخلتف از جمله کشت در کشورهای دیگر و تامین محصولات کشاورزی که نیاز به آب فراوانی دارد از دیگر کشورها چاره ای برای مصرف آب در بخش کشاورزی شود. ما باید در زمینه تقاضا قدم های زیادی را برداریم، تلاش دولت دوازدهم نیز برای بالا بردن بهره وری و استفاده از شیوه های نوین در کشاورزی است. به دنبال آن  هستیم که با آب و زمینی کمتر محصولات بیشتری برداشت کنیم البته اقدمات خوبی در این زمینه در برخی از استانها مثل کرمانشاه برداشته شد.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم ۲۰ درصد در آب مصرفی کشاورزی صرفه جویی کنیم، اقدامی اساسی در مصرف آب انجام شده است البته برا رسیدن به این نقطه نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی داریم. به نظر من معضل آب با تدبیر قابل حل است. اقدامات در حوزه آب برای این مجلس و دولت نیست و نتیجه آن برای نسل آینده است.

ارسال نظر