×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷  
it is true
true
true
برندینگ شهری، حلقه مفقوده رویدادهای شهرهای ایران

شاید بتوان به جرأت ادعا کرد برندینگ، معرفی یا ساخت هویت برای یک شهر هم ریشه در همین حوادث داشته یا می‌تواند داشته باشد. در سراسر این کره خاکی، شهرهای معروف و مطرح  یا پیشینه تاریخی، آثار باستانی و میراثی دارند یا زادگاه شخصیت معروف هنری، سیاسی و اجتماعی هستند یا رویداد علمی، ورزشی یا سیاسی را میزبان می‌شوند یا حادثه بد یا خوبی را از سر می‌گذرانند و یا با اتفاق نادر یا خطرناک جغرافیایی مواجه می‌شوند.

در دنیای امروز شاهد یک نوع دیگر و جدید از این نوع رویدادها هستیم؛ در این شکل جدید عنوان یا موقعیت موقتی با معرفی محوریت موضوع خاص به یک شهر اعطا می‌شود. همانند رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷ » و «تبریز‌، پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ »‌.

تفاوت عمده شکل اول و دوم مطرح شده در آن است که در شکل اول یک شهر میزبان موضوعی است و خود به تنهایی برای شهرت و موفقیت خود تلاش می‌کند، اما در نوع دوم شاهد تلاش نهادها، کشورها و شهرهای مختلف جهان برای معرفی یک شهر هستیم و همه و همه تلاش می‌کنند تا رویداد مذکور خوب و شایسته تکریم شود.

نکته حائز اهمیت در این مطلب آن است که آیا برندینگ شهری مقدم بر پذیرش یا میزبان یک رویداد است یا برعکس این رویدادها هستند که باعث تحقق پروژه برندینگ دیگر یک شهر هستند.

پرواضح است که هر ۲ شکل در تکمیل پروژه برندینگ شهری موثر و کارآمد خواهند بود، اما وقتی یک موفقیت یا موضوع خاصی باعث میزبانی یک شهر از یک رویداد می‌شود، این برندینگ شهری قبلی بوده است که زمینه‌ساز این اطلاق و اعطا شده است.

به عنوان مثال سابقه تاریخی، تعداد موزه‌ها، ادبیات، مشاهیر و هنرمندان، خانه‌های تاریخی حفاظت شده، زیرساخت‌های گردشگری، اقلیم و توسعه زیرساخت‌های شهری از عوامل موثر انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بوده‌اند، اما از سوی دیگر می‌دانیم برندینگ یک فرآیند است، نقطه آغاز و پایان ندارد و مدام در حال انجام است، بنابراین تلاقی با یک رویداد برای تبریز می‌تواند در تکمیل شدن این فرآیند یا در پیشرفت آن موثر باشد و برعکس این نام و عنوان به راحتی می‌تواند باعث تخریب آوازه و گذشته یک شهر باشد.

نکته پراهمیت این مطلب آن است که رویدادهای متعددی در شهرهای کشورمان در حال به وقوع پیوستن است‌؛ رویدادهای کوچک و بزرگ، اما هیچ کدام در مسیر برندینگ شهری بهره‌برداری نمی‌شوند و دلیل عمده‌اش آن است که به برندینگ شهری و نقش آن اعتقادی نداریم؛ برای ما اهمیتی ندارد که شهروندان به نام شهر خود افتخار ‌کنند و در کنار آن در هر جای دیگری از دنیا زندگی کنند یا از نام شهر خود وام بگیرند و یا با آن دخل و خرج و کسب‌وکار کنند.

جشنواره‌های فرهنگی و هنری، گردشگری، ورزشی و علمی در اکثر شهرهای ایران و گاه روستاها برگزار می‌شوند و اردوهای دانش‌آموزی، دانشجویی و خانوادگی در کمپ‌ها و اردوگاه‌های سراسر ایران برپا می‌شوند، اما هیچ‌کدام با هدف تعریف هویت و برندینگ شهری نیستند و به این هدف کمک نمی‌کنند که در مجال دیگری باید به دلایل گسترده‌تر این موضوع پرداخته شود‌.

در ایران شاهد آن هستیم که رویدادها  فقط با هدف برگزاری همان رویداد در شهرها و روستاها برگزار می‌شوند، در حالی که به سادگی و با حضور و بکارگیری کارشناسان روابط عمومی، تبلیغات و برندینگ می‌توان به تمام این رویدادها پیوست، برندینگ شهری افزود و باعث اعتلا، شناخت و هویت و معرفی هر چه شایسته‌تر یک شهر و روستا شد.

تبریز ۲۰۱۸ در حال رخ دادن است. رویدادهای بی‌نظیر به طول یک سال‌. این رویداد باید با تمام ابعاد خود که باعث توسعه شهر و کشورمان می‌شود‌، برای معرفی بیشتر و شناخت بهتر از شهر تبریز در جهان به کار گرفته شود.

تبریز با تمام پیشینه تاریخی، سیاسی و اجتماعی و با تمام زیرساخت‌های شهری و گردشگری خود و با اقتصاد و صنعت توانمند و با هنرمندان، فلاسفه، ادیبان و شخصیت‌های فرهنگی بی‌شمارش و با تمام عظمت و احترام قابل نقد و پرسشش باید به رویدادهایی همانند تبریز ۲۰۱۸‌،  نگاهی فروتنانه و نیازمندانه داشته باشد و در این بازار پررونق کسب‌و‌کار «برند» برای خود نام و جایگاهی ویژه‌تر دست و پا کند. این بهره‌برداری نه فقط  برعهده دولت و بخش خصوصی، بلکه بر عهده تک تک شهروندان تبریز و همه ایرانیان می‌باشد. این رویداد به آسانی در کنار نام تبریز قرار گرفته است.

اگرچه باید قدردان زحمات تک‌تک کسانی باشیم که در تحقق این رویداد موثر بوده‌اند، اما در کنار آن باید دستان کسانی که برای بهره‌برداری این رویداد و برندینگ شهری «تبریز» تلاش می‌کنند به گرمی بفشاریم.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال