×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸  
it is true
true
true
بودجه کل حوزه‌های علمیه کمتر از مجموع چهار دانشگاه بزرگ کشور است

به گزارش تسنیم، آیت الله سید احمد خاتمی صبح امروز در همایش طلایه داران تبلیغ که با حضور روحانیون و طلاب آذربایجان شرقی در مسجد جامع تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه دهه محرم دهه تبیین فرهنگ «هیهات منا الذله» بوده به شدت نیازمند ترویج این فرهنگ هستیم اظهار داشت: هیهات منا الذله یعنی تفسیر درست زندگی با راه سیدالشهدا که خروجی این فرهنگ، سازش ناپذیری با جریان استکبار است.

وی با تاکید بر اینکه دهه محرم دهه مقاومت است افزود: محرم دهه تسلیم نشدن در برابر دشمن و تسلیم ناپذیری است، در قرآن هم تاکید شده که اگر صبر به همراه تقوا داشته باشید، آسیب نمی‌بینید و این وعده خداست.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، دهه محرم را دهه تبیین فرهنگ شهادت دانست و ویژگی‌های اصحاب ابی عبدالله را برشمرده و ابراز داشت: یاران سید الشهدا که به استقبال شهادت می‌رفتند، این اصحاب فقط متعلق به سال ۶۱ هجری نیست و امروز هم هستند.

وی با اشاره به اینکه نکته مهمی که در ویژگی‌های یاران سیدالشهدا دیده می‌شود، این است که هیچکدام از یاران حضرت از پشت خنجر نخوردند که این یعنی مهاجم بودند و فرار نکردند، همه اصحاب رجز دارند چراکه حرف را با شجاعت و هدف بیان می‌کنند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور، با تاکید بر اینکه فرهنگ شهادت است که ۴۰ سال است دشمنان انقلاب را پشت مرز نگه داشته، نگه خواهد داشت و از خطرات مصون مانده است اضافه کرد: این دهه، دهه ایثار در راه دین است، ترس در قاموس مؤمن نیست چراکه فرهنگ شجاعت و شهامت در بین عاشوراییان غوغا می‌کند.

وی در ادامه بابیان اینکه علما در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی کرده‌اند، ابراز داشت: فرهنگ دین مدیون عالمان دینی است، با افتخار می گوییم که دین توان اداره حکومت را دارد و این سخن را فقط با پشتوانه ۵۰۰ جلد کتاب علامه حلی می گویم.

آیت الله خاتمی نقش عالمان دین در خدمتگزاری را برجسته دانست و با اذعان اینکه‌ای کاش کتابی در مورد خدمات اجتماعی علما نوشته شود، خاطر نشان کرد: در قم یا برخی از شهرها در تأسیس بیمارستان‌ها علما نقش زیادی داشتند چراکه وقتی علما احساس کردند در عرصه خدمات اجتماعی احساس نیاز کردند، وارد میدان شدند و نگفتند کار ما تنها تبلیغ دین است.

وی تلاش گسترده علما برای استقلال کشور اسلامی و تشیع در عرصه سیاسی را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: فتوای میرزای شیرازی در بیش از ۱۰۰ سال پیش، اقدامات مدرس و امام راحل در برابر استکبار و استبداد، از ماندگارترین این تلاش‌ها است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هرچه می‌گذرد، ابعاد ناشناخته امام خمینی (ره) بیشتر شناخته می‌شود ادامه داد: این مرجع تقلید شجاعانه در برابر استبداد پهلوی ایستاد و مردم هم پشت سر امام ایستادند تا استقلال، عزت و عظمت این کشور به ارمغان آید.

وی روحانیت را سرمایه عزت و استقلال کشور دانست و افزود: روحانت اصیل با «زی طلبگی» محبوب بوده و هستند و دشمن می‌خواهد این سرمایه را بسوزاند، خواب‌های زیادی برای آسیب زدن به این سرمایه دیده‌اند و توطئه‌هایی را علیه روحانیت و تخریب آن در پیش گرفته‌اند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه القای جنگ روانی که روحانیت از چشم افتاده است و مردم توجهی به روحانیت ندارند را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: می‌خواهند آنقدر این دروغ را بگویند که این دروغ برای علما هم باور شود ولی حقیقت این است که روحانیت ساده زیست و مردمی همیشه محبوب بوده و هست که تشییع باشکوه علمای بزرگ نمونه‌ای از این مردمی بودن و محبوبیت است.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه مردم عالمان دین را با شاخص‌ها می‌سنجند و وقتی مردم ببینند منِ روحانی کاخ نشین شدم و زی طلبگی را رعایت نکردم، باید هم از چشم بیافتم ابراز داشت: روحیه تجمل گرایی در روحانیت، فرزندان و منصوبین آنها برای دین سم است.

وی جنگ رسانه‌ای و پمپاژ دروغ علیه روحانیت انقلابی و غیر انقلابی را مطرح کرد و افزود: دروغ هیچ سرمایه‌ای جز بی دینی و لامذهبی نمی‌خواهد و این شیوه سابقه زیادی از زمان امیرالمؤمنین تاکنون داشته است که از مصادیق بارز مسموم کردن اجتماع و دروغ پردازی‌ها، فضای مجازی آلوده و شبکه‌های ماهواره‌ای است.

امام جمعه موقت تهران، با اشاره به دروغ پردازی‌ها علیه روحانیت، با بیان اینکه چنین القا می‌کنند که همه امکانات کشور سرازیر به سمت روحانیت است، در حالی که مطلقاً چنین چیزی وجود ندارد و زندگی عمومیت روحانیت این موضوع را نشان می‌دهد، ابراز داشت: مسئولان نظام آمار دادند، پولی که به کل حوزه‌های علمیه تصویب شده و اختصاص می‌دهند، کمتر از سه یا چهار دانشگاه بزرگ کشور است.

وی خاطر نشان کرد: میانگین شهریه طلبه ما ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان است در حالی که خط فقر فلان مقدار است. با این گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی طلبه با ۶۰۰ هزار تومان زندگی می‌کند و در سطح مردم ضعیف جامعه است ولی ناجوانمردانه در فضای مجازی دروغ پراکنی می‌کنند و جوری القا می‌کنند که روحانیت حق مردم را خورده‌اند، الان وضعیت روحانیت و فاصله با خط فقر مشخص است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه چنین القا می‌کنند که همه مشکلات زیر سر روحانیت است، تصریح کرد: آیا چند درصد روحانیت در اقتصاد نقش دارند؟ یا در زندگی مردم مشکل ایجاد می‌کنند؟ این در حالی است که دیگران برنامه ریزی و اقدام می‌کنند.

آیت الله خاتمی با مطرح کردن اینکه برخی با وقاهت همه مشکلات مدیریت کشور را به مقام معظم رهبری، ستون خیمه انقلاب نسبت می‌دهند، تاکید کرد: رمز موفقیت‌های این کشور، اطاعت از ولایت بوده و ناکامی‌ها علتش عدم تبعیت از ولایت است. سال‌ها است که رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند و گفتند که اقتصاد را طوری بسازید که لرزه‌های بیرونی بر اقتصاد اثر نگذارد ولی کار شایسته‌ای صورت نگرفت. در برجام ۹ شرط رهبری را مذاکره کنندگان امین ما نتوانستند رعایت کنند، این مشکلات را به پای ولایت نوشتن، خطا است و بزرگی را که مظهر عزت و استقلال کشور است زیر سؤال می‌برند.

وی با مطرح کردن این نکته که برخی مرموزانه در صدد بازسازی تز رضا خانی «جدایی دین از سیاست» هستند، ادامه داد: در زمان رضا خان، آخوند سیاسی لکه ننگ بوده ولی امام این تز رضاخانی را شکست تا توانست انقلاب را به پیروزی برساند در حالی که نسل جدید علما هم نسل بالنده است و ترفند دشمنان را برای جدایی دین از سیاست می‌دانند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور، با طرح این سؤال که آیا در ماه محرم از سیاست بگوییم یا نگوییم و از مسائل انقلاب بگوییم یا نگوییم؟ ابراز داشت: منبر تریبون جناح‌ها نیست، محراب محل تاخت و تاز جریانات سیاسی نباید باشد بلکه باید ضمن بیان مسائل دینی، باید رهنمودهای مقام معظم رهبری را تبیین کنیم.

وی ادامه داد: اگر در منبر و دهه اول محرم این رهنمودها تبیین نشود، پس کی مطرح خواهد شد؟ با محوریت بیانات مقام معظم رهبری وارد مسائل سیاست شوید، باندی و جناحی صحبت نکنید و وحدت آفرینی کنید.

آیت الله خاتمی، دمیدن روح امید در بین مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: مردم در همه محافل از مشکلات اقتصادی صحبت می‌کنند، علما باید مشکلات را تبیین کرده و این واقعیت را بگوییم که مشکلاتی سخت‌تر از این هم داشته‌ایم و از این گردنه هم همه در کنار هم، با موفقیت پشت سر می‌گذاریم.

امام جمعه موقت تهران، با تاکید بر اینکه باید روحانیت بصیرت داشته و بصیرت افزایی کند، گفت: محور حرکت ما باید ولایت باشد و بس، روح سخنان ولایت در دیدار خبرگان با رهبری یک کلمه است «همه سوار یک کشتی هستیم، دولت، قوه قضایی، قوه مقننه، نیروهای مسلح و… همه سوار یک کشتی هستیم، نباید کاری کنیم که این کشتی سوراخ شود» مسئولان اگر کار خوب می‌کنند، تقدیر و تشویق کنیم ولی ضعف‌ها را با نقد سازنده بیان کنیم، تخریب نکنیم و جوری انتقاد نکنیم که مردم را علیه حکومت بدبین شوند

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال