تحصیل ۱۴۱ دانش‌آموز نابینا در سطح آذربایجان شرقی

رئیس آموزش و پرورش استثنایی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۱۴۱ دانش‌آموز نابینا در سطح استان تحصیل می‌کنند، گفت: ۱۲۱ نفر از دانش آموزان نابینای استان در تبریز تحصیل می کنند که برای فراهم کردن تجهیزات آموزشی مورد نیاز آنان با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، به عنوان مثال ماشین «پرکینز» را به علت قیمت بالا نمی‌توانیم در اختیارهمه‌ی دانش‌آموزان قرار دهیم تا در خانه از آن استفاده کنند.
مریم خوشبخت در مراسم بزرگداشت روز جهانی عصای سفید، در جمع دانش‌آموزان نابینا اظهار کرد: عصای سفید سمبل بین‌المللی برای رعایت حقوق وقوانینی است که در کل جهان برای نابینایان نوشته شده تا جامعه حقوق آن‌ها را به رسمیت شناخته و رعایت کند.
وی در خصوص قانون عصای سفید، ادامه داد: بحث اشتغال، مناسب‌سازی و همسان‌سازی معابر عمومی، احتیاط رانندگان به محض دیدن عصای‌سفید در خیابان‌ها، مجرم شناخته‌شدن کسانی که حقوق نابینایان را رعایت نمی‌کنند، گرامی‌داشت این روز توسط مسئولین و تلاش برای آگاه‌سازی جامعه، ایجاد شرایط مساوی در جامعه برای آن‌ها، حق استفاده از مسکن، حق استفاده از مکان‌ها و حمل‌ونقل عمومی و حق استفاده از سگ راهنمای تعلیم‌دیده در مکان‌های عمومی از جمله این قوانین است.
خوشبخت با اشاره به توانایی و استعداد دانش‌آموزا نابینا بیان کرد: دو نفر از دانش‌آموزان نابینا مقام اول و دوم کشوری در مسابقات «یو‌سی‌مس» را کسب کرده‌اند و همچنین در آزمون کنکورهم موفقیت‌های چشمگیری به دست آوردند.
وی افزود: «مدرسه‌ی مردانی‌‍‌آذر» علاوه بر تبریز از پنج استان دیگر هم ثبت‌نام دانش‌آموز داشته‌ است که هم به صورت روزانه و هم شبانه‌روزی امکان تحصیل کودکان نابینا را فراهم کرده است. این مدرسه جزوات آموزشی و کمک‌آموزشی را به خط بریل تبدیل می‌کند و آزمون‌های قلم‌چی هم برای این دانش‌‍‌آموزان برگزار می‌شود.
رئیس آموزش و پرورش استثنایی آذربایجان‌شرقی در پایان گفت: با کمک پزشکان متخصص خدمات دندان‌پزشکی، چشم‌پزشکی و معاینات قلبی در این مدرسه انجام می‌شود.
در ادامه این مراسم «عباس عباس‌زاده» – معاون فرهنگی استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: اداره‌ی ارشاد می‌تواند با گذاشتن یک تبصره، فایل صوتی کتاب‌های خواهان مجوز را دریافت کند و آن را در اختیار مراکز آموزشی نابینایان قرار دهد تا یک کتابخانه‌ی صوتی ارزشمند به دست آید.
وی اظهار کرد: متاسفانه ما به جای اینکه دست افراد نابینا را بگیریم به آن‌ها در مقابل انجام تکالیف، معافیت می‌دهیم. مسیر معافیت استعدادها را شکوفا نمی‌کند و قابلیت‌ها را به فعلیت تبدیل نمی‌کند، باید برای انجام تکالیف راه‌های جدیدی متناسب با استعدادها و توانایی‌های افراد نابینا ایجاد کنیم.
وی با یادآوری اینکه خدا با گرفتن یک موهبت، توانایی‌های دیگری در اختیار انسان می‌گذارد، گفت: با توجه به تناسب نعمت با مسئولیت هر کس نعمت بیشتری در اختیار دارد به نسبت آن مسئولیت‌های سنگینی نیز برعهده‌اش قرار می‌گیرد.

 

ارسال نظر