تداوم بلاتکلیفی دستفروشان تبریز

حدود دو هفته پیش بود که اصناف و کسبه پیاده راه تربیت تبریز در اعتراض به افزایش تعداد دستفروشان و وضعیت حاکم بر این منطقه، مغازه های خود را بستند و تجمع کردند. موضوع دستفروشان سال هاست که ادامه داشته و اکنون تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است. کثرت دستفروشان در سال های اخیر این منطقه را شبیه جمعه بازار کرده بود با این تفاوت که این فعالیت هر روزه هفته ادامه دارد. مرکز تبریز یکی از مناطق مهم شهر است که معمولا گردشگران برای خرید هم که شده از این منطقه بازدید می کنند. فعالیت دستفروشان بدون ساماندهی علاوه بر کسادی کار اصناف این منطقه موجب شلوغی و ترافیک، ایجاد چهره ای زشت در شهر و برخی از مسائل اجتماعی شده است.

به گزارش مهدنیوز – در حال حاضر مشکلات اقتصادی اصناف بازار موجب تشدید این موضوع شده است ولی در مواجه با این موضوع باید وضعیت دستفروشان را نیز در نظر گرفت چرا که بسیاری از دستفروشان نان آور خانواده هستند و تنها از این راه کسب درآمد می کنند. در حال حاضر بعد از گذشت چند روز از وعده و وعید مسئولان امر مبنی بر ساماندهی دستفروشان، برای چندمین بار متمادی دستفروشان در اعتراض به تعیین تلکیف این وضعیت مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند که در این زمینه به منظور اطلاع از آخرین وضعیت دستفروشان و اقدامات مسئولان متولی با صاحبان کسب و کارهای مختلف گفتگو کرده ایم که در ادامه می خوانید.

ما نان آور خانواده هستیم

یکی از دستفروشان خیابان تربیت با اشاره به اهمیت تعیین و تکلیف فعالیت این قشر از جامعه می گوید: حدود ۲۰ سال است که به کار دستفروشی مشغول هستم و از این راه کسب درآمد می کنم و بیشتر ماموران شهرداری من را می شناسند.

احد سلیمی با بیان این که به تازگی تعداد دستفروشان در این منطقه زیاد شده است، می افزاید: برخی از دستفروشان جدید موجب نابسامانی در این منطقه شدند این در حالی است که ما نان آور خانواده هستیم و سالها از این راه کسب درآمد کرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری مکانی را مختص دستفروشان در نظر گرفته است؟ ادامه داد: شهرداری مکانی را برای ما در نظر می گیرد که گذر مردم به این مکان ها نیوفتد و نمی‌توانیم به این شکل کار کنیم.

کسادی کسب و کار اصناف با افزایش تعداد دستفروشان

یکی از مغازه داران پیاده راه تربیت که در کار فروش مانتو فعالیت می کند، می گوید: سالهاست که استقرار دستفروشان در این منطقه برایمان مشکل ایجاد کرده که در این اواخر تعداد دستفروشان افزایش یافته است.

«علی رضایی» با بیان این که دستفروشان علاوه بر سد معبر و ایجاد ترافیک در این منطقه موجب کسادی کسب و کار ما شده اند، می افزاید: پیاده راه تربیت به دلیل این که در مرکز شهر واقع شده است یکی از مهمترین معابر تبریز است و گردشگران در وهله اول از این محل بازدید می کنند بنابراین وجود دستفروشان موجب ایجاد چهره ای زشت در شهر می شود.

وی با اشاره به اهمیت ساماندهی دستفروشان از سوی سازمان های متولی تاکید می کند: در حال حاضر برخی از دستفروشان قدیمی به دلیل کسب درآمد خوب با ایجاد باند برای خود ۴ نفر شاگرد آورده اند و خودشان هم نگهبانی می دهند تا به محض آمدن ماموران شهرداری، بساطشان را جمع می کنند و در کوچه ها قایم می شوند و بعد از رفتن ماموران دوباره برمی گردند.

ایجاد چهره ای زشت در تبریز

یکی دیگر از کسبه پیاده راه تربیت می گوید: این افراد دستفروشان نیستند چرا که دستفروش برای مثال تنها چند روسری در دست کار می کند ولی جنس دستفروشان اینجا بیشتر از اجناس داخل مغازه من است.

«امیر ادیبی» با بیان این که وجود دستفروشان در تربیت باعث شده بسیاری از مشکلات اجتماعی و امنیتی ایجاد شود، تصریح می کند: با توجه به ایجاد شلوغی در این محل برای خانواده ها مزاحمت ایجاد می شود و گاهی اوقات نیز کیف قاپی و توزیع مواد مخدر ایجاد می شود.

وی دلیل افزایش سماجت دستفروشان را نبود برخورد قاطع از سوی ماموران شهرداری عنوان می کند و می افزاید: دستفروشان به ماموران شهرداری پول می دهند و این روند در طول سال ها باعث شده دستفروشان اینجا ملک پدری خود بدانند و حتی با تعیین مکان از سوی شهرداری باز هم به مکان دیگیری نمی روند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مغازه داران مقابل مغازه را به دستفروشان کرایه می دهند؟ می افزاید: در این پیاده راه میانگین ارزش مغازه ها ۸ میلیارد تومان است و یا ۴۰ میلیون اجاره بابت مغازه اخذ می شود که در این زمینه برای مغازه داران نمای ویترین بسیار مهم است بنابراین هیچ مغازه داری با این کار ارزش مغازه خود را پایین نمی آورد.

ضرورت یافتن راهکاری برای ساماندهی دستفروشان

در همین زمینه یکی دیگر از اصناف داخل پاساژ پردیس با ناراحتی از وضعیت کنونی دستفروشان می گوید: با توجه به اوضاع اقتصادی نامناسب موجود ما راضی به بیکار شدن دستفروشان نیستیم چرا که این افراد نان آور خانواده هستند بنابراین در این زمینه مسئولان ارشد شهری باید راهی برای این مشکل پیدا کنند که نه ما در این وضعیت ضرر کنیم و نه دستفروشان بیکار شوند.

صالح نیا می گوید: ما برای مغازه مالیات و عوارض و هزینه آب و برق و گاز می دهیم و از هر مغازه ای ۳۰۰ تومان هزینه شارژ گرفته می شود و اینها تنها بخشی از هزینه های مغازه داران است در صورتی که دستفروشان بدون هیچ هزینه ای کار ما را کساد کرده اند.

ایجاد بازارچه هایی در مناطق برای ساماندهی دستفروشان

در همین زمینه فرماندار تبریز گفته بود برابر ماده ۵۵ قانون شهرداری، وظیفه رفع سد معبر بر عهده شهرداری قرار داده شده است؛ بنابراین کسانی که مزاحمت ایجاد می‌کنند شهرداری باید نسبت به جمع آوری آن‌ها اقدام کند.

بهروز مهدوی می‌افزاید: جمعی از دستفروشان با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار تعیین تکلیف فعالیتشان شدند که در این زمینه مقرر شد شهرداری کسانی که شغل اصلی شان دستفروشی است را شناسایی کند و با ایجاد بازارچه‌هایی در مناطق غیر از مرکز شهر، آن‌ها را ساماندهی کنند.

و اما در ادامه تجمع تعدادی از دستفروشان در مقابل ساختمان فرمانداری تبریز در اعتراض به ممانعت شهرداری از دستفروشی در محدوده بازار، تلاش ها برای مصاحبه تلفنی با شهین باهر شهرداری تبریز و محمدرضا قربانیان تبریزی معاون خدمات شهری و اجرایی شهرداری تبریز بی نتیجه ماند تا این که مسئول روابط عمومی طی تماسی از مهدنیوز درخواست کرد تا از مطلبی که در سایت شهریارنیوز درج شده است استفاده شود.

در نهایت پیگیری این گزارش از سوی مسئولان ارشد شهری راه به جایی نبرد.

 

وعده ای که تاکنون محقق نشده است

ولی در همین زمینه معاون خدمات شهری و اجرایی شهرداری تبریز وعده ساماندهی دستفروشان را از روز ۹ تیر در یک طرح ضربتی با همکاری نیروهای سد معبر مناطق دهگانه شهرداری تبریز داده بود این در حالی است که موضوعی که اکنون با آن روبرو هستیم فضایی متفاوت از وعده های داده شد، است.

محمدرضا قربانیان تبریزی اجرای این طرح را حق قانونی صاحبان اصناف بازار تبریز دانسته و می گوید: با حضور مداوم و تلاش عوامل سد معبر مناطق دهگانه شهرداری تبریز و تقسیم بندی مسیرها بین این مناطق، در حال حاضر موارد سد معبر منطقه بازار کاملا حل شده و آرامش به این محدوده از شهر بازگشته است.

در این اوضاع اقتصادی هر اقدامی باید بر پایه منطق و برنامه های دقیق و سنجیده باشد چرا که اگر بدون تعیین یک مکان مناسب، اجازه فعالیت به دستفروشان داده نشود بدون تردید تبعاتی برای جامعه خواهد داشت. شرایطی که در تبریز با آن روبرو هستیم نارضایتی شهروندان و اصناف و بلاتکلیفی دستفروشان جای خالی تدبیر و مدیریت قوی در شهر را به وضوح به نمایش می گذارد.

 

ارسال نظر