تراز تجاری ارس علی رغم تحریم ها برای دومین سال پیاپی مثبت است

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در نشست خبری و هم اندیشی با رسانه ها با تاکید بر اینکه کاهش درآمدهای سازمان منطقه آزاد ارس باعث کاهش پروژه ها و بودجه عمرانی منطقه نشده است، گفت: علی رغم تشدید تحریم ها شاهد افزایش سرمایه گذاری خارجی هستیم و تراز تجاری ارس برای دومین سال پیاپی مثبت است.

به گزارش مهدنیوز، محسن نریمان در این نشست گفت: تراز تجاری منطقه آزاد ارس در سال ۹۷  همانند سال ۹۶ مثبت است و اگر بخشی از این موضوع به کاهش واردات مربوط شود، بخش اعظمی نیز بر اساس عدم کاهش صادرات منطقه آزاد ارس با وجود تحریم های ظالمانه، شکل گرفته است.

وی افزود: ارزش صادرات منطقه آزاد ارس در سال جاری ۱۵۳ میلیون دلار بیشتر از واردات است و در واقع تراز تجاری منطقه مثبت تر شده است.

نریمان تصریح کرد: در سال جاری ۱۹۸ میلیون دلار کالا از این منطقه صادر شده است و با صادرات ۱۹۹ میلیون دلاری سال گذشته فاصله چندانی نداریم .

نریمان با اشاره به اینکه در این دوره حساس اقتصادی، مجبوریم از روش های سعی و خطا نیز استفاده کنیم تا به نتایج خوبی دست پیدا کنیم، تاکید کرد: تلاش می کنیم تا علی رغم توطئه های گسترده سیاسی علیه کشور، با اعمال روش های درست، عملکردی در شان نظام و شهدا داشته باشیم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به میزان تولید در منطقه آزاد ارس، گفت: در سال گذشته ۴۰ هزار تن تولید داشته داشتیم که این مقدار در۱۰ ماهه سال ۹۷ به ۶۳ هزار تن رسیده است.

نریمان افزود: این آمار رشد ۵۸ درصدی در زمینه تولید را نشان می دهد و این رشد همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در ۱۰ ماهه سال ۹۶ تعداد  ۹۹۷ گواهی تولید در منطقه آزاد ارس صادر شده است که این آمار در  ۱۰ ماهه سال ۹۷ به ۱۳۶۸ گواهی تولید افزایش پیدا کرده است. این آمار رشد ۴۰ درصدی صدور گواهی تولید را نشان می دهد.

نریمان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت گردشگری در منطقه آزاد ارس، خاطرنشان کرد: در مورد گردشگر داخلی و خارجی به ترتیب شاهد رشد  ۶۳ درصد و ۲۲ درصدی در ۱۰ ماهه سال ۹۷ بودیم.

وی عنوان کرد: گردشگری بخش جدایی ناپذیر منطقه آزاد ارس است و به دلیل جاذبه های تاریخی و زیبایی های طبیعی، توجه به این بخش اجتناب ناپذیر می شود.

نریمان با اعلام اینکه ژئوپارک ارس به زودی در یونسکو ثبت می شود، گفت: درصدد معرفی جلفا به عنوان شهر ایمن و جامعه سالم برای سال ۲۰۲۰ هستیم.

وی با اشاره به افزایش سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۷ اظهار کرد: هم اکنون و در دوران تحریم، سرمایه گذارانی از ترکیه، آذربایجان و سایر کشورها سرمایه گذاری خود را در ارس آغاز کرده اند. ۳۶ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی در منطقه آزاد ارس در شرایط کنونی تحریم در سالجاری، رقم بسیار بالا و قابل قبول است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در ادامه گفت: واحدهای دانش بنیان فعال در منطقه از ۱۲ واحد در سال گذشته به ۱۵ واحد در سال جاری رسیده و این آمار رشد ۲۵ درصدی را نشان می دهد.

وی افزود: واحدهای نوپا و نوآور جذب شده با افزایش ۲۰ درصد از ۱۲ واحد در سال ۹۶ به ۱۸ واحد رسیده است.

نریمان با اشاره به اینکه ارس می تواند قطب تولید کشاورزی در بین مناطق آزاد کشور باشد، تصریح کرد: سیاست های سازمان منطقه آزاد ارس در این زمینه حمایت از واحدهای کشاورزی مدرن و گلخانه ای است. برای نمونه مجتمع گلخانه ای تارلا امین به عنوان بزرگترین گلخانه کشور در فضای ۵۰ هکتاری در منطقه آزاد ارس فعالیت می کند.

وی اظهار کرد: در دشت گردیان بیش از ۱۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی ۲۰ هزار تن محصول می دهد ولی در تارلا امین ۵۰ هکتار ۱۰ هزار تن محصول می دهد و این آمار نشان دهنده موفقیت ارس در زمینه کشاورزی مدرن و گلخانه ای است.

نریمان افزود: هم اکنون این شرکت یک فضای ۸۰ هکتاری را نیز به گلخانه تبدیل کرده و با افتتاح این بخش، در خاورمیانه به رتبه نخست خواهیم رسید. بخشی از این ۸۰ هکتار در سال جاری به بهره برداری می رسد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس از ۴ بخش منفصل تشکیل شده است و ارس فقط جلفا نیست، گفت: یکی از افتخارات ما واگذاری زمین های لم یزرع در منطقه خداآفرین به بخش کشاورزی بود و آماده هستیم تا ۵۰۰۰ هکتار از این زمین ها سریعا به زیرکشت برود. با توجه به زیرساخت ها، بخشی از این زمین ها هم اکنون نیز به مزارع کلزا تبدیل شده است.

نریمان افزود: در خداآفرین نیز یک مجتمع گلخانه ای ۵۰ هکتاری آغاز به ساخت کرده است و به زودی شاهد تولید محصول در این گلخانه خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید محصولات گلخانه ای در منطقه آزاد ارس در طول یک سال گذشته ۳ برابر افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: در طول این مدت، میزان صادرات ۵۰۰۰ تنی سال قبل در سال ۹۷ با افزایش ۱۶۰ درصدی به ۱۳۰۰۰ رسیده است. .

نریمان تاکید کرد: پیش بینی  ۱۰۰۰ میلیارد تومان درآمد سالانه برای مردم منطقه، حاصل  اقدامات در خداآفرین است و پیش بینی می شود با به ثمر رسیدن تمام طرح ها، مردم از این درآمد استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پاسخ به سوالی در زمینه میزان درآمدهای سازمان منطقه آزاد ارس از عوارض خروج مسافر در مرزهای ارس، تصریح کرد: بر اساس قانون عوارض باید به حساب سازمان منطقه آزاد ارس واریز شده و در حوزه عمران و زیرساخت ها مورد استفاده قرار گیرد اما بخشنامه های جدید باعث شده است که در یک سال گذشته این مبالغ به خزانه دولت واریز شود.

نریمان افزود: به دنبال حل این مشکل هستیم و علی رغم قول مساعد دولت در این زمینه نتوانسته ایم به این حق قانونی سازمان منطقه آزاد ارس دست پیدا کنیم. امیدواریم که در آینده نزدیک تمام عوارض واریزی مسافران به حساب سازمان منطقه آزاد ارس ریخته شود.

وی اظهار کرد: علی رغم کاهش درآمدهای سازمان منطقه آزاد ارس، اعتبارات عمرانی این منطقه کاهش نداشته است. به طوریکه امسال در دهه فجر در مجموع طرح هایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد. همچنین حدود ۲۰ واحد تولیدی در دهه فجر با اشتغالزایی ۴۵۰ نفری افتتاح خواهد شد.

نریمان خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام، ۲۴ پروژه عمرانی به ارزش ۶۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس در پاسخ به سوالی در زمینه عدم صدور مرخصی برای خودروهای پلاک ارس، گفت: پیگیری کرده ایم که مرخصی یک ماهه به خودروهای ارس پلاک داده شود. این یک قانون است و نباید منطقه آزاد ارس از این قانون مستثنی شود.

نریمان اظهار کرد: آخرین مجوز ها برای صدور مرخصی های یک ماهه پلاک ارس ها صادر شده است و تنها پلیس راهور استان است که با این موضوع مخالفت می کند. امیدوارم دلیل این مخالفت مشخص شود و صاحبان خودروهای ارس پلاک به حق قانونی خود برسند.

وی با تکذیب خروج کالاهای اساسی کشور از مرزهای ارس، تصریح کرد: در زمینه بردن کالاهای اساسی به صورت چمدانی از کشور امکانپذیر نیست و اینکه گفته می شود کالاهای اساسی از کشور خارج می شود، درست نیست.

نریمان افزود: کاهش ارزش پول ملی به خودی خود فرصت نیست اما می توان با تدابیری این موضوع را به فرصت تبدیل کرد. هم اکنون برای ساخت بازارهای مرزی اقدام کرده ایم و تلاش می کنیم تا علاوه بر تبدیل این خریداران به گردشگر، بازار محلی خود را به یک بازار منطقه ای تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد خرید با اقتصاد گردشگری عجین شده است و نمی توان جلوی خرید گردشگران داخلی و خارجی را گرفت. برعکس باید از این موضوع برای رونق بازار منطقه آزاد ارس کمک کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به مشکلات در زمینه احداث فرودگاه، گفت: منطقه آزاد بدون مرز هوایی نمی تواند در سطوح بالا فعالیت کند. فرودگاه فقط برای مسافر نیست و می خواهیم با احداث فرودگاه ارس، هاب ترانزیتی برای صادرات محصولات تولیدی در ارس و استان ایجاد کنیم.

وی افزود: اشکالاتی که در زمینه تداخل زیست محیطی وجود دارد، مرتفع شده است تا بتوانیم مجوزهای لازم را از کمیته فضایی دریافت کنیم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، در ادامه گفت: احداث این فرودگاه جزو آرمان های مردم منطقه است و مرز هوایی امکان مطرح شدن در سطح جهانی را تسهیل می کند.

نریمان در زمینه مشکلات ورود کالا برای فعالان بازار ارس خاطرنشان کرد: به شدت تلاش می کنیم تا از سرمایه گذاران حوزه تجارت و بازار ارس حمایت کنیم. برای فعالان بازار ارس، مجوزهای ویژه ای دریافت شده است اما در حین وارد کردن این کارها، بخشنامه عوض شده است و به مشکل برخورد کرده اند. برای حل این مشکل جلسه ویژه ای با حضور مدیران سازمان های مناطق آزاد ارس، استانداران و مدران ارشد دولتی، در این هفته برگزار خواهد شد و تلاش می کنیم تا حداقل کالاهایی که سفارش داده شده است از گمرک ترخیص شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۹۵ میلیون دلار مجوز واردات به ارس اختصاص داده شده است که در سال جاری به ۴۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

نریمان در پاسخ به سوالاتی در زمینه بازنشستگی خود نیز گفت: بر اساس آخرین استعلام میزان خدمت من حدود ۲۴ سال است و هنوز بازنشسته نشده ام. بدون شک قدرت بیشتری از کسانی که بازنشسته شده اند، ندارم که در مقابل بازنشسته شدن مقاومت کن. اگر واقعا بازنشسته بودم حق امضا نداشتم و اجازه ادامه فعالیت به من داده نمی شود.

 

ارسال نظر