تعطیلی مدارس، بهانه‌ای برای گشت و گذار نباشد

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: والدین و همشهریان دقت داشته باشند که تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها به بهانه‌ای برای گشت و گذار تبدیل نشود، چراکه به حداقل رساندن تردد و عمل به توصیه‌های بهداشتی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از شیوع کرونا ویروس است.

ایسنا: سیمین خیاط زاده اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری‌های تنفسی در فصل زمستان، مدارس و دانشگاه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و قرار نگرفتن در محل‌های پرتردد بر پر تجمع تعطیل شدند.

وی در ادامه با بیان اینکه بهداشت دست یکی از آداب بهداشتی است، اظهار کرد: شست و شو و پاک نگه داشتن دست‌ها مهم بوده و موارد رعایت آن برای افرادی مانند پزشکان و پیرا پزشکان و مردم عادی که فعالیت روزانه انجام می‌دهند، متفاوت است.

وی اضافه کرد: استفاده از آب و صابون و شست و شوی مکرر دست‌ها یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بوده و استفاده از ژل دست و مایع ضدعفونی کننده در مواردی لازم است که دسترسی به آب و صابون وجود ندارد.

خیاط‌زاده خاطرنشان کرد: اگر قرار بر این باشد که همه افراد کار و زندگیشان را ول کرده و مدام از ضدعفونی کننده دست استفاده کنند، نمی‌توان این حجم از ضدعفونی کننده را تامین کرد و فرد دچار خشکی و دیگر مشکلات پوستی می‌شود، خوشبختانه الان در بیشتر ادارات، آب و صابون پیدا می‌شود.

وی با اشاره به نحوه شست و شوی درست دست‌ها متذکر شد: دست‌ها را به مدت ۲۰ ثانیه با صابون شسته و طی ۳۰ الی ۴۰ ثانیه آبکشی کنید، کف دست‌ها را به خوبی به هم ساییده و سپس لای انگشتان را تمیز کنید.

وی در ادامه در پاسخ به این‌که چرا کودکان کم‌تر به کرونا ویروس مبتلا می‌شوند، گفت: خوشبختانه تا کنون مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کودکان زیر ۱۰ سال گزارش نشده است و البته این جمله به این معنی نیست که کودکان مبتلا نمی‌شوند.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: این بیماری بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که بیماری زمینه‌ای مانند دیابت و سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

وی در ادامه با گلایه از مطالب نادرست منتشر شده در برخی از شبکه‌های مجازی، بیان کرد: در برخی شبکه‌های مجازی تصاویری پخش شده که فرد مبتلا به کرونا به یک باره وسط خیابان دراز کشیده و جانش را از دست داده است، مردم به این مطالب توجه نداشته باشند.

وی افزود: هیچ فردی تا به حال به یک باره و ناگهان جانش را بر اثر ابتلا به کرونا از دست نداده است و ابتلا به این ویروس هم مانند دیگر بیماری‌های ویروسی، درجات و مراحل مختلفی دارد.

خیاط‌زاده با اشاره به اینکه ویروس کرونا شش نوع دارد، گفت: چهار نوع از این ویروس موجب سرماخوردگی ساده می‌شود؛ میزان کشندگی سارس ۱۰ درصد، میزان کشندگی مِرس ۳۵ درصد و میزان کشندگی نیوکرونا نیز دو تا سه درصد بوده و میزان آن از کروناهای قبلی کمتر است.

وی اضافه کرد: سارس نوعی از کرونا است که در سال ۲۰۰۳ از کشور چین شروع شد و بسیاری از کشورهای دیگر راهم درگیر کرد که پس از مدتی ریشه کن شد، ولی مرس با ظهور از عربستان هنوز به صورت خیلی محدود در این کشور وجود دارد.

وی با بیان این که آنفولانزا مرگبارتر از کرونا ویروس است، اظهار کرد: کرونا وحشت بیشتری در جامعه ایجاد کرده و علت این وحشت، سرعت شیوع و انتقال کرونا ویروس است. یک فرد مبتلا به آنفولانزا می‌تواند دو یا سه نفر را به آنفلوآنزا مبتلا کند، اما گفته شده است که کووید۱۹ می‌تواند تا ۱۰ نفر را نیز آلوده کند.

وی در بخش پایانی سخنانش بر خودداری از تردد در محل‌های پر رفت و آمد تاکید کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه سال نو و حضور مردم در مراکز خرید توصیه می‌شود تا حد امکان مردم از حضور در چنین اماکنی خودداری کنند.

ارسال نظر