حضور تنها تولید کننده بریکت گرم کشور در نمایشگاه فولاد تبریز

شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان نخستین و تنها تولید کننده بریکت گرم در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته-گری، متالورژی و تجهیزات وابسته تبریز حضور یافته است.

مهدنیوز: شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان نخستین و تنها تولید کننده بریکت گرم در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته-گری، متالورژی و تجهیزات وابسته تبریز حضور یافته است. این نمایشگاه از ۱۹ تا ۲۲ تیرماه ۹۸ هر روزه از ساعت ۱۶ الی ۲۲ در سالن پروین اعتصامی محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تبریز در معرض دید متخصصان این حوزه قرار دارد.

 

ایران، نهمین کشور دارنده تکنولوژی

با آغاز فعالیت شرکت صبا فولاد خلیج فارس، جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهمین کشور دارنده تکنولوژی تولید بریکت گرم در جهان شناخته شد. این شرکت هفدهمین شرکت تولید کننده این محصول در جهان و تنها شرکت ایرانی است که در این زمینه فعالیت می کند. سهم تولید سالانه ۱٫۵ میلیون تنی از ۱۷ میلیون تن محصول تولیدی جهان، سهم قابل توجهی است که این شرکت را به عنوان یکی از شرکت های اصلی تولید محصول بریکت گرم مطرح کرده است. هم اکنون نزدیک به ۹۸ درصد از محصول تولیدی این شرکت به بازارهای جهانی صادر می شود و این صادرات ارزآوری بالایی برای کشور داشته است.

 

تغییر نگاه به بازارهای داخلی

شرکت صبا فولاد خلیج فارس در کنار نگاه توسعه ای برای افزایش ظرفیت تولید و تولید محصولات استراتژیک جدید، بازارهای داخلی را نیز هدف گرفته است. بر اساس آمار فعالیت شرکت های فولادی در کشور، استان های آذربایجان شرقی، تهران، اراک و اصفهان، جزو استان های دارای پتانسیل بالا در تولید انواع محصولات فولادی و مصرف کننده مواد اولیه ای چون آهن اسفنجی و بریکت گرم هستند. شرکت صبا فولاد نیز استراتژی خود را روی تامین مواد اولیه شرکت های کوچک تولید فولاد قرار داده است و استان آذربایجان شرقی نیز از نظر کثرت این نوع از شرکت ها به نوعی به عنوان یکی از قطب های تولید فولاد در کشور محسوب می شود.

 

حضور در نمایشگاه تبریز

شرکت صبا فولاد خلیج فارس به علت پتانسیل های بالای آذربایجان شرقی در زمینه تولید فولاد و نزدیکی به ترکیه و کشورهای CIS حساب ویژه ای روی این استان باز کرده است. بررسی پتانسیل های آذربایجان شرقی، بررسی زمینه های حضور و فعالیت در استان و منطقه آزاد ارس و ارتباط با شرکت های ترکیه ای از طریق آذربایجان شرقی، بخشی از دلایل حضور این شرکت در در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته-گری، متالورژی و تجهیزات وابسته تبریز هستند.

آذربایجان شرقی یکی از استان های کشور است که در زمینه تولید ماشین آلات نیز فعال است و این استان از سال های گذشته در زمینه صنعت استراتژیک فولاد نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. همین موضوع سبب شده است که شرکت صبا فولاد خلیج فارس نیز علاقمند به حضور در این استان و تامین مواد اولیه این شرکت ها باشد.

 

مزایای بریکت گرم

بریکت گرم مزایای عمده ای نسبت به آهن اسفنجی که هم اکنون خوراک بیشتر شرکت های فولادسازی کشور است، دارد. شاید بتوان اصلی ترین مزیت این محصول را در عدم خوداشتعالی دانست. بریکت گرم برخلاف آهن اسنفجی تمایل بالایی برای ترکیب با اکسیژن و آتش گرفتن ندارد و همین موضوع ظاهرا ساده، باعث می شود که حمل و نقل این محصول ریسک کمتری داشته باشد. به طوریکه هزینه بیمه و هزینه حمل محصول نسبت به آهن اسفنجی اشتعال پذیر کاهش می یابد.

این در حالیست که این محصول جدید می تواند به راحتی در هر فضایی به خصوص در فضای باز نیز انبار شده و به تدریج مورد استفاده قرار گیرد. محصول بریکت گرم تمام کاربردهای آهن اسنفنجی را نیز دارد و می توان قابلیت پیش گرمایش جهت شارژ در کوره ها را نیز به مزایای آن اضافه کرد.

 

صبا فولاد خلیج فارس در سطح جهانی

شرکت صبا فولاد خلیج فارس  از سال ۱۳۸۳ تاسیس شده و از سال ۱۳۹۶ نیز شروع به تولید محصول جدید خود، بریکت گرم کرده است. این شرکت در استان هرمزگان و در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس احداث شده است. این شرکت از لحاظ سرمایه گذاری متعلق به وزارت رفاه است و صندوق بازنشستگی کشوری، سهام دار اصلی شرکت صبا فولاد خلیج فارس است.

این شرکت برنامه های بی شمار توسعه ای را نیز مد نظر قرار داده است. علاوه بر تلاش برای افزایش ظرفیت تولید بریکت گرم ، شرکت صبا فولاد قصد دارد تا در آینده نزدیک بخش هایی چون واحد نورد و  واحد فولادسازی و ریخته گری را نیز به کارخانه اضافه کند. این شرکت با هدف ایجاد زنجیره تولید فولاد، فعالیت می کند.

 

گزارش تصویری را اینجا ببینید

ارسال نظر