نباید نسبت به تخریب خانه باقرخان بی‌تفاوت باشیم

استاد تاریخ دانشگاه های آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف اصالت باقرخان در محله خیابان تبریز گفت: با توجه به این که مشروطه در سال ۱۲۸۵ به پیروزی رسیده است بنابراین فاصله چندان طولانی با این تاریخ نداریم که بررسی اصالت خانه باقرخان مشکل باشد.

رحیم شهرتی فر در گفتگو با مهدنیوز با بیان این که باقرخان اهل محله خیابان تبریز بود، تاکید کرد: اگر اینجا خانه باقرخان نیست، پس خانه باقرخان کجاست؟

وی با تاکید بر این که می توان با تشکیل یک کارگروه تخصصی، خانه باقرخان را در تبریز معرفی کرد، گفت: نبود اعتبار برای تملک و بازسازی یک خانه تاریخی در کلان شهری مانند تبریز نمی تواند دلیل موجهی باشد.

این استاد تاریخ با اشاره به آخرین وضعیت خانه باقرخان در تبریز، گفت: این خانه منصوب به باقرخان است چه اشکالی دارد این خانه را بازسازی کنیم و موسسه ای را نیز در این خانه تشکیل دهیم.

وی با بیان این که می توانیم خانه تاریخی باقرخان را با معماری آن دوره بازسازی کنیم، گفت: این که یک خانه به نام یک شخصیت تاریخی محبوب کشور و مردم شناخته شود اقدام بسیار خوشایندی است.

ضرورت حفاظت از دستاوردهای مشروطه

وی اظهار کرد: باید برای حفاظت، نگهداری و معرفی نتیجه حرکت مشروطه باقرخان و ستارخان تلاش کنیم.

این استاد تاریخ با بیان این که مشروطه و دستاوردهای مشروطه به هیچ وجه نباید فراموش شود، تاکید کرد: مجاهدتی که سردارملی و سالارملی به همراه مردم تبریز انجام داده اند در صحنه تاریخ  فراموش شدنی نیست ولی من معقدم دستاوردهای مشروطه باید به صورت مکتوب بیان شود تا نسل های آینده با اثر حرکت مردم تبریز به صورت کامل آشنا شوند.

در گذشته شهرداری خانه های تاریخی را تملک می کرد

وی با بیان این که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی اصلی اماکن تاریخی است، گفت: اگر مکانی به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی شناخته شود در ابتدا ثبت ملی می شود و اگر ارزش تاریخی و فرهنگی زیادی داشته باشد مانند بازار تاریخی تبریز ثبت جهانی می شود.

شهرتی فر افزود: در تبریز خانه های قدیمی زیادی وجود دارد که مانند خانه شربت اوغلی ثبت ملی شده است.

وی ادامه داد: در گذشته پس از شناسایی خانه های تاریخی، شهرداری این خانه ها را تملک می کرد و مرمت این خانه ها به دلیل تخصصی بودن بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود.

ارسال نظر