×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷  
it is true
true
true
خشکی تالاب «قوری‌گل» به دلیل مشکلات کانال آبرسانی

میر محسن حسینی قمی، با بیان اینکه تالاب قوری گل یکی از تالاب‌های کوهستانی آذربایجان شرقی است، اظهار کرد: این تالاب در حوزه‌ی بسته‌ای قرار گرفته است و از طریق رودخانه یا منبع آبی تغذیه نمی‌شود و این تالاب  دارای ۲۰۰ هکتار مساحت بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۱۵ متر است.
وی با اشاره به اینکه این تالاب در سال ۱۳۷۳ به دلیل مشکلات آبگیری در آستانه‌ی خشک شدن قرار گرفته بود، خاطرنشان کرد: با نظر کارشناسی کانال آبرسانی از ارتفاعات سهند برای احیای این تالاب احداث شد.
معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان اینکه وجود عواملی مانند مشکلات فنی و فرسودگی کانال، یخبندان، سیل شدید بهار امسال موجب از دست رفتن فرصت‌های آبگیری شد، افزود: انتقال آب از این کانال در فصل‌های غیر زراعی (از ۱۵ آبان ماه الی ۱۵ اردیبهشت ماه) انجام می گیرد.
وی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای تعمیراتی برای فرسودگی کانال آب رسانی تالاب قوری گل انجام داده است و با توجه به اینکه تالاب قوری گل تالاب کوچکی است با آبگیری مناسب و در صورت تعمیر کانال آبرسانی، می‌تواند احیاء شود.
وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های لازم در این خصوص از شرکت آب منطقه‌ای انجام شده است، اظهار کرد: برای احیای این تالاب دو پیشنهاد ارائه شده که یکی از این پیشنهادات تعمیر وضعیت فعلی کانال و دیگری اجرای پروژه‌ی جدیدی است که با اختصاص اعتبار در آینده‌ی نزدیک اجرایی می‌شود. در صورت اجرای این پروژه، قسمت‌هایی از آب که در بستر طبیعی محیط حرکت می‌کند به صورت قطره‌ای به تالاب قوری گل انتقال داده می‌شود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال