در سال ۹۸ هم به بهبود وضعیت جاده مرگ استان امیدوار نباشیم / علی فرهاد

میزان بالای حوادث رانندگی و مرگ و میر جاده ای موضوع جدیدی نیست و شاید روزی نباشد که در جاده های کشور شاهد از دست دادن چند تن از هم وطنان نباشیم. دلیل این موضوع را باید در حوزه های مختلف جستجو کرد. عدم مهارت بیشتر رانندگان، عدم توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی و فرهنگ درست رانندگی کردن به همراه امنیت پایین بیشتر خودروهای مورد استفاده مردم از دلایل حوادث رانندگی هستند اما هیچ کدام از عوامل به پای جاده های بی کیفیت و مشکلات جاده ای نمی رسد. جاده هایی که اصلاح ایراداتشان به دلیل زیرساختی بودن و داشتن هزینه های سنگین در این شرایط کشور، به یک رویا شبیه است.

اگر در سطح استان آذربایجان شرقی به این معضل نگاه ویژه ای داشته باشیم، جاده مرگ استان و به بیان بهتر، جاده اهر – تبریز بخش اعظمی از خبرهای حوادث رسانه های استان را به خود اختصاص داده است. تصادفاتی که معمولا چندین کشته و تعداد زیادی مصدوم بر جای گذشته و در بیشتر موارد شاهد تصادف های شدید زنجیره ای هستیم. این جاده از دیرباز یکی از مطالبه های به حق مردم استان بوده اما هر ساله با وجود تاکید روی این موضوع، سهم چندانی از بودجه عمرانی کشور ندارد.

برای نمونه در بودجه کشور برای تعریض این جاده و احداث آزادراه تبریز – اهر در سال ۹۷ چیزی حدود ۱۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که به نظر نمی رسد تمام آن محقق شده باشد. این در حالیست که در همین سال بودجه استادیوم ۱۵ هزار نفری یکی دیگر از شهرستان ها چیزی حدود ۸ میلیارد تومان بوده است. همین مقایسه آماری نشان می دهد که جاده مرگ استان، اهمیت چندانی برای دولتمردان نداشته و مسئولین استان به همراه نماینده های تبریز و اهر در مجلس شورای اسلامی نیز تلاش کافی برای بودجه مناسب و در خورد این معضل بزرگ استان نداشته اند.

نکته تاسفبار اینکه ۲۱ کیلومتر از مسیر آسفالت شده لاین جدید جاده اهر-تبریز لَنگ ۴ میلیارد تومان است تا با نصب علایم و رفع نواقص زیر بار ترافیک برود. همان بخشی که در هفته های گذشته و در طی دو مورد تصادف ۱۵ نفر در آن قسمت کشته و زخمی شده اند.

در سال ۹۸ نیز بودجه عمرانی کشور تا حد زیادی کاهش داشته است و به این ترتیب نمی توان سهم بالایی برای جاده مرگ متصور شد. اگرچه انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک است و بازار وعده های انتخاباتی و افتتاح های بی خاصیت داغ خواهد شد. وعده هایی که توسط نمایندگان چندین دوره از مجلس و مسئولان استان داده شده ولی همچنان چشمان مردم منطقه به واسطه عدم تحقق وعده ها و حوادث مرگبار گریان مانده است.

 

*علی فرهاد / سردبیر

ارسال نظر