×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷  
it is true
true
true
دشمن در تلاش برای تحریک مردم آذربایجان است

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم در همایش بین المللی “تبریز و انقلاب مشروطه ایران” با اشاره به هوشمندی مردم آذربایجان در تحرکات اخیر دشمن، اظهار کرد: این بدان معنا نیست که ما مشکل اقتصادی و معیشتی نداشته و گرانی، بیکاری، فساد در دستگاه‌های مختلف به ویژه در مسایل اقتصادی وجود ندارد، ما خواهان انجام اقدامات جدی از سوی دولت‌مردان برای رفع مشکلات هستیم.
وی با بیان این‌که مردم ما هرگز حرکت مشروطه را فراموش نکرده و امروز حامی انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام راحل و اهداف بلند رهبری هستند، افزود: تبریز و آذربایجان دست از انقلاب خود نمی‌کشند و پایبند آرمان‌های والای امام راحل و اهداف مقدس رهبری بوده و مردم آذربایجان به انقلاب عشق ورزیده و خود را مطیع اوامر مقام معظم رهبری می‌دانند.
وی با بیان این‌که هیچکس پاسخگوی مشکلات جامعه نیست، افزود: چه کسی باید به این همه گرانی، مسائل اقتصادی، مشکلات بازار و… رسیدگی و توجه کند؟ مسئولان دقت کرده و در این رابطه پاسخگو باشند و برای رفع این مشکلات تلاش کنند.
نماینده ولی‌فقیه در استان خطاب به مسئولان تاکید کرد: به خود آیید و مشکلات را حل کنید.
وی در ادامه با بیان این‌که مشروطیت، حرکتی بود با پیش آهنگ علما، گفت: حضور علمای تراز اولی چون “شیخ فضل الله نوری، سید محمد طباطبایی، عبدالله بهبهانی” در مشروطه مردم را به میدان آورد.
وی با اشاره به این‌که مشروطه بزرگترین واقعه‌ی تاریخ ایران بوده و بالاترین تحول را در شئون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در ایران به وجود آورد، افزود: نهضت مشروطیت، حکومت استبدادی که از ابتدای خلقت تا آن زمان در ایران فرمانروایی می‌کرد را واژگون کرد.
امام جمعه تبریز انقلاب مشروطه را انقلاب بزرگ مشروعه‌ای علیه استبداد و استعمار خارجی دانست که با الهام از آموزه‌های دینی آغاز شده بود.
وی تشریح کرد: رهبران و پیشتازان نهضت مشروطه، علما و فقهای شیعه بودند که طبیعت استبداد را به نیکی شناخته و برای تنبیه برخی افراد دست به قلم شدند.
وی مشروطه را انقلابی بزرگ دانست که نقطه‌ی آغازین آن تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی بود.
وی با بیان این‌که مشروطه نقطه‌ی آغاز رهایی ملت ایران از استبداد بود ولی نقطه پایان آن نبود، گفت: متاسفانه شیرینی مشروطه تداوم نیافت و به دست غرب گریان به انحراف کشیده شد و این نهضت فراگیر به بیراهه رفته و روزهای سرد و سخت استبداد صغیر به روزهای سیاه و استبداد کبیر رضا خانی انجامید. باید پرسید که سرانجام آن همه ایثار در جریان مشروطیت چه شد؟
نماینده ولی فقیه در استان با بیان این‌که فرنگی معابان بر پیکر شهید شیخ فضل‌الله نوری کف زدند و فتح الفتوحشان را جشن گرفتند، افزود: بیرق گردانان این وقایع کنسول بریتانیا در تهران بود و دیری نکشید که کنسول روس در تبریز نیز پیکر هشت مجاهد را به دارآویخت.
وی با تاکید بر این‌که تبریز و آذربایجان را باید پیشتاز انقلاب مشروطه دانست و هم منتقد جدی مشروطه‌ی غیرمشروعه، متذکر شد: نام ستارخان و باقرخان یادآور مجاهدت‌های تبریزی‌ها در انقلاب مشروطه است.
وی نقش مساجد تبریز در روشنگری علیه استبداد را بسیار دانست و گفت: آذربایجان در تمامی صحنه‌های پیش و پس از مشروطه پرچمدار مبارزه با استبداد داخلی، تلسط خارجی و التقاط فکری بوده است.
وی با ارتباط دهی بین انقلاب مشروطه و قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶، گفت: این قیام سرآغازی برای تحقق آرمان همه مجاهدان و شهیدان راه آزادی، استقلال و حکومت اسلامی شد.
حجت‌الاسلام آل‌هاشم با بیان این‌که انگلیسی‌ها در جریان مشروطه زرنگی کرده و هم بین علما و هم بین مردم اختلاف انگیزی کردند، افزود: این اختلاف‌انگیزی‌ها باعث شد تا شیخ فضل الله نوری که نزد مردم پیشقدم‌ترین عالم برای برقراری مشروطه شناخته شده بود به اتهام ضدیت با مشروطه به دار آویخته شود. از سوی دیگر مردم را به سفارت کشانده و عده‌ای مشروطه را دو دستی تقدیم انگلیسی‌ها کردند تا دنباله‌ی مشروطه به حکومت رضا خان و عقب افتادگی ۶۰ سالگی کشور منتج شود.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال