دومین شعبه از مدارس غیردولتی «نیکان آینده» افتتاح شد

مهدنیوز – صبح جمعه ۱۱ آبان ۹۷ ، دومین شعبه از مدارس غیردولتی «نیکان آینده» با هدف حمایت از آموزش کودکان مستعد تحصیل بی سرپرست و بدسرپرست افتتاح شد. در آیین افتتاح پیش دبستان و دبستان دخترانه نیکان آینده – شعبه پروین – که به همت انجمن خیریه حکمت، آغاز به کار کرد، مدیران ارشد دولتی استان ، برخی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز ،خیرین ، دبیران و دانش آموختگان ادوار مختلف مدرسه تاریخی پروین حضور داشتند.

دومین مدرسه انجمن حکمت
مدیرعامل انجمن «حکمت» در آیین افتتاح این مدرسه با اشاره به اینکه پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه «نیکان آینده » شعبه پروین، دومین مدرسه از مدارس این انجمن است، گفت: اولین مدرسه نیکان آینده در سال ۱۳۹۵ در تبریز افتتاح شده است و این جریان بزرگ خداپسندانه که از ۲ سال گذشته آغاز شده ، با قدرت ادامه دارد.
سعید جلالی خاطرنشان کرد: مدرسه نیکان آینده در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۶۷ محصل را تحت پوشش قرار داد و دانش آموزان تحت پوشش ، در سال ۱۳۹۶ با ۹۴ درصد افزایش به ۱۲۷ نفر رسید.
وی افزود: هم اکنون که یک مدرسه دیگر نیز به مجموعه مدارس نیکان آینده اضافه شده است، با افتخار ۲۱۷ دانش آموز نیازمند به خدمات آموزشی را تحت پوشش قرار داده ایم.
جلالی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن کودکان بی سرپرست و بدسرپرست در مدارس نیکان آینده، تصریح کرد: کودکان دارای پدر مرحوم، پدر زندانی، پدری که خانواده را ترک کرده و پدر مریض از کار افتاده می توانند در این مدارس به صورت کاملا رایگان در مقاطع دبستان و پیش دبستان تحصیل کنند.
مدیرعامل انجمن حکمت تاکید کرد: علاوه بر مناطق محروم و کمتر برخوردار تبریز، کودکان ساکن در روستاهای محروم اطراف تبریز نیز تحت پوشش این انجمن قرار گرفته اند.
جلالی ضمن تاکید بر اینکه پیش دبستانی و دبستان نیکان آینده بدون کوچکترین بودجه دولتی و توسط خیرین اداره می شود، عنوان کرد: نیکان آینده تنها مدرسه غیردولتی در کشور است که شفافیت مالی دارد و به دلیل اینکه ریالی از کودکان و والدین دریافت نمی شود، در کل کشور
بی نظیر است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۳۳ سرویس مدرسه برای جابجایی دانش آموزان فعالیت می کنند و ۴ پزشک متخصص پوست و مو، کودکان، روانپزشک و دندانپزشک به طور مستمر کودکان را مورد معاینه قرار می دهند.
جلالی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار کرد: کلاس های ویژه مادران این کودکان نیز به صورت مستمر در مدارس نیکان آینده تشکیل می شود تا مادران به عنوان کسانی که تاثیر زیادی در تربیت کودکان دارند نیز آموزش های لازم را ببینند.
وی خاطرنشان کرد: آموزش مواردی چون خیاطی و آشپزی نیز با کمک انجمن خیریه «صبح روشن» به مادران دانش آموزان ارائه می شود تا بتوانند زندگی مستقل تری داشته و به درآمدزایی برسند.
مدیرعامل انجمن حکمت با اشاره به برنامه های آتی این انجمن، تاکید کرد: در سال آینده نیز مدرسه جدیدی را در ناحیه ۵ آموزش و پرورش تبریز افتتاح خواهیم کرد و درصدد ساخت یک موسسه مجهز آموزشی در منطقه خاوران هستیم.
جلالی ضمن تقدیر از همکاری های شایسته دکتر جعفر پاشایی مدیر کل و دیگر مدیران و کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی افزود: تاکنون از هیچ بودجه دولتی استفاده نکرده ایم اما به دلیل هزینه بالای ساخت و ساز، از همکاری نهادهای دولتی استقبال می کنیم.
وی در پایان گفت: مدرسه غیردولتی «نیکان آینده» به عنوان مدرسه نمونه غیردولتی در کشور انتخاب شده و قرار است آذرماه امسال در شهر یزد از این مدرسه تقدیر شود.

فعالیت های ارزشمند خیرین فرهنگی و مدرسه ساز تبریز
استاندار آذربایجان شرقی در آیین پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه نیکان آینده شعبه پروین، با اشاره به فعالیت های ارزشمند خیرین فرهنگی و مدرسه ساز تبریز، تاکید کرد: خیرین ارزشمندی در تبریز زندگی می کنند و این موضوع شایسته شهری است که شهر اولین های آموزش و پرورش و فرهنگ کشور است.
مجید خدابخش خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم به عنوان نسل آینده کشور بسیار مهم است و «نیکان آینده» نیز که اقشار ضعیف جامعه را هدف گرفته است، اقدام بسیار ارزشمندی انجام می دهد.
وی با اشاره به اینکه کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، نیازمند کمک جامعه هستند، تصریح کرد: هر کمکی به این کودکان، کمک به تمام جامعه بوده و آرامش را به شهرمان هدیه می دهد.
خدابخش عنوان کرد: افزایش کار گروهی در مدارس مورد تاکید است تا نسل آینده به صورت علاقمند به کار گروهی و اجتماعی تربیت شوند.
وی در پایان ، گفت: در سوره بقره ۳۰ آیه در زمینه انفاق و احسان بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و این موضوع تاکیدی بر اهمیت نیکی در جامعه است.

مرمت ساختمان تاریخی مدرسه پروین و چاپ خاطرات فارغ التحصیلان
در پایان آیین افتتاح پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه نیکان آینده شعبه پروین از یکی از خیرین تبریزی که هزینه کامل مرمت ساختمان تاریخی مدرسه ۸۰ ساله پروین را عهده دار شده است، توسط استاندار آذربایجان شرقی و مدیرعامل انجمن حکمت تقدیر به عمل آمد. «جواد طرزمی» هزینه این اقدام ارزشمند برای تاریخ و فرهنگ تبریز را بر عهده گرفته است.
همچنین در این مراسم از فارغ التحصیلان ادوار مختلف مدرسه پروین درخواست شد تا خاطرات خود را نوشته و برای چاپ به صورت کتاب، در اختیار این مدرسه قرار دهند.
لازم به ذکر است که برگزاری این مراسم حاشیه های بسیار زیبایی نیز به همراه داشت و آن حضور دانش آموختگانی بود که در پس سال ها در مدرسه دوران نوجوانی و جوانی خود حضور یافته و با گرفتن عکس های یادگاری دسته جمعی ، خاطرات خود را مرور می کردند . در این بین حضور معلمان آن دوران در کنار شاگردان پابه سن گذاشته شان لطف دیگری داشت .
گفتنی است انجمن «حکمت» ، انجمن حمایت از کودکان مستعد به تحصیل تبریز در سال ۱۳۹۵ یا مشارکت خیرین تبریزی مقیم داخل و خارج کشور تاسیس گردیده و تاکنون با تاسیس دو مدرسه در کلانشهر تبریز توانسته است شکل جدیدی از مدارس غیردولتی را معرفی کرده و درصدد افزایش شعبات این مدارس در سال های آتی است .

ارسال نظر