رونمایی از لامبورگینی دست ساز در تبریز

فهرست انگشت‌شمار سوپراسپرت‌سازان صنعت خودرو، بی‌شک لامبورگینی را در صدر خود حفظ کرده است. گاو خوشنام و جسور ایتالیایی که حالا برای دومین‌بار توسط مهندسان ایرانی ساخته می‌شود، ‌البته با قلب پیوندی که هیچ‌وقت در قد و اندازه‌های این غول ایتالیایی قرار نخواهد گرفت. دومین لامبورگینی ایران در تبریز توسط «مسعود مرادی» در حال ساخت است. این لامبورگینی، نسخه مورسیه‌لاگو است و با حضور در خیابان‌های شهر می‌تواند توجه بسیاری را به خود جلب کند. با طراح این دورگه ایتالیایی- ایرانی به گفت‌وگو نشستیم تا جزئیات بیشتری از پروژه ساخت دومین لامبورگینی ایرانی بگوید.

 

چرا مورسیه‌لاگو را انتخاب کردید؟
هدف اصلی ما از ساخت خودرو لامبورگینی مورسیه‌لاگو رسیدن به دانش و تکنولوژی ساخت خودروهای دست‌ساز است، زیرا طراحی و ساخت خودروهای دست‌ساز بسیار پیچیده و مشکل است و به دانش بالایی نیاز دارد. ما با مهندسی معکوس خودروهای معروف دنیا مانند لامبورگینی مورسیه‌لاگو قصد ساخت خودرویی با طراحی و ظاهر جدید داریم و در محصولات بعدی به‌جای کپی کردن خودروهای معروف،‌ دست به تولید خودروهای خاص خودمان خواهیم زد.‌

 

این پروژه چند سال به‌طول انجامید؟
شروع این پروژه از ۴سال قبل بود. پروژه‌ای که با سرمایه کاملا شخصی اجرایی شد و برای پیشبرد آن از ۱۵نفر از بهترین متخصصان ایرانی استفاده کردیم.

 

در مورد مشخصات فنی خودرو و نحوه تامین قطعات توضیح دهید.
‌این خودرو مجهز به موتور لامبدا است. این موتور با حجم ۳٫۸‌لیتر و ۶‌سیلندر، قدرتی معادل ۳۰۶ اسب‌بخار و ۳۵۹نیوتون‌متر، گشتاور را تولید می‌کند. گیربکس این خودرو نیز ۶‌سرعته است و توسط شرکت ZF آلمان طراحی شده است. در آینده نزدیک از موتور و گیربکس قوی‌تر نیز در این خودرو استفاده خواهد شد برای ساخت این خودرو برخی از قطعات آن را از خودروهای دیگر گرفتیم و برخی را خودمان طراحی کردیم.

 

اکنون در بازار قطعات برخی از خودروها را به‌صورت کیت می‌فروشند و از آن طریق براساس یک پلت‌فرم موجود در بازار، می‌توان یک خودرو طراحی کرد. آیا محصول شما این‌گونه ساخته شده است؟
خیر. ساخت این خودرو دقیقا براساس اطلاعات طراحی بوده و در واقع پروژه دارای دیتاکد و پلت‌فرم ترکیبی است که بیشتر آن را از لامبورگینی مورسیه‌لاگو کسب کردیم و در زمان ساخت، تمام قطعات را ابتدا در کارگاه مدل قطعات طراحی و تولید سپس به کارگاه ساخت و قالب‌سازی جهت تولید ارسال کردیم، اگر نیاز باشد جزءبه‌جزء طراحی‌های انجام‌شده را منتشر خواهیم کرد.

 

تاچه حد سعی کردید در طراحی و تولید این خودرو مشابه نمونه واقعی عمل کنید و این خودرو کی رونمایی می شود؟
تا حد امکان تمام جزئیات را رعایت کردیم و یک‌به‌یک نمونه واقعی مورسیه‌لاگو را در داخل تولید کرده‌ایم که حتی تشخیص آن از نمونه واقعی نیز امکان‌پذیر نباشد. لامبورگینی ایرانی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷ راس ساعت ۱۸ در مجتمع تجاری لاله پارک تبریز رونمایی می شود.

 

خودروی دست ساز چیست؟

خودروهای دست ساز به خودروهایی گفته می شود که به صورت انبوه و در کارخانه های خودروسازی ساخته نشده اند. این خودروها می توانند بر اساس یک مدل خاص ساخته شوند یا اینکه سازنده بخواهد مدل خاص و اختراعی خود را بسازد. در خودروهای دست ساز معمولا قطعات به صورت مجزا ساخته شده و بر اساس دانش فنی به هم متصل می شوند. در مواردی که بر اساس یک مدل خاص ساخته می شود، معمولا تمام اجزا شبیه مدل اصلی ساخته شده و خودروی دست ساز در نگاه اول با مدل اصلی قابل تشخیص نیست. شاید اصلی ترین تفاوت این خودروها با مدل اصلی را باید در موتور خودروها جستجو کرد.

ارسال نظر