طرح‌های پل باغ ائل‌گلی مشخص + تصاویر

به گزارش ایسنا، پس از اتصال دو پارک بهاران و پارک بزرگ عباس میرزا توسط پل ارتباطی “یاشیل کؤرپو”، شهرداری تبریز در نظر دارد، پروژه ساخت دومین پل طبیعت این کلانشهر را با عنوان “پل باغ ائل گلی” آغاز کند.
در این راستا مسابقه بین المللی طراحی معماری پل باغ ائل گلی تبریز توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز برگزار و طرح های برگزیده آن نیز مشخص شد.
این پروژه در راستای برنامه های ارتقای کیفیت فضاهای تفریحی، توسعه توریسم شهری و به منظور افزایش قابلیت‌های گردشگری تبریز احداث خواهد شد که ضمن احداث پل عابر پیاده در محل اتصال پارک‌های ائل باغی و ائل گلی، فضای جاذب جمعیت در قالب گالری ، رستوران، کافی شاپ و سایر اماکن مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
در این راستا، مسابقه بین المللی طراحی معماری پل باغ ائل گلی تبریز با معیارهای طراحی خاص از جمله ایجاد ارتباط و اتصال خلاقانه میان باغ تاریخی ائل گلی با پارک ائل باغی، ایجاد فضای انسان مدار در تلفیق با طبیعت، ایجاد فضای جاذب جمعیت به لحاظ گردشگری و تفریحی، تامین آسایش اقلیمی برای عابران و گردشگران و سایر معیارها برگزار شد که در پایان سه طرح برتر معرفی شد.
بیش از ۱۱۵ طرح به دبیرخانه برگزاری این مسابقه ارسال شد که در مرحله نخست، هشت طرح منتخب جهت بهبود طرح بر اساس توصیه های هیات داوران و شرکت درمرحله دوم مسابقه انتخاب شد و در نهایت طرح میثم امیر سادات و عرفان فرهمند که با حداقل مداخله در طبیعت، توجه ویژه به سایت پیرامون، اقتصادی بودن، راحتی ساخت، خلاقیت، ایجاد خاطره در بیننده و ایجاد پرسپکتیوهای مختلف بود به عنوان طرح اول شناخته شد.
تصویر طرح اول:
تصویر طرح دوم:
طرح شماره دوم که توسط سعید آذرشب و آرش آزموده طراحی شده بود نیز به دلیل خلاقیت و نوآوری در استفاده از معماری و سازه، سادگی و زیبایی، ایجاد نمای شب و روز زیبا و همچنین سادگی اجرا از نظر داوران به عنوان طرح دوم انتخاب شد.
تصویر طرح سوم:
طرح سوم نیز که توسط بیتا رحم جو، غلامرضا سخنور، فرشید هاشمی خبیر و فریدون آزادمنش طراحی شده بود به دلیل توجه به مقیاس، تعادل بین سازه و معماری، هزینه بالای اجرا و پیچیدگی در فرم به عنوان طرح سوم انتخاب شد.
گفتنی است، همچنین پنج طرح راه یافته دیگر به این مرحله نیز از نظر هیات داوران به دلیل توجه به توصیه های داوری و شرکت در مرحله دوم شایسته تقدیر و دریافت لوح شناخته شدند.

 

ارسال نظر