فرانسه: هزینه فروپاشی برجام را همه خواهیم پرداخت

وی برجام را برجسته‌ترین دستاورد سال‌‎های گذشته در حوزه منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای خواند و گفت: امروز هیچ جایگزین معتبری برای این توافق وجود ندارد.
نماینده فرانسه با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که پیرو برجام به تصویب رسید، یادآور شد که این قطعنامه مورد حمایت همه اعضای این شورا قرار گرفته بود.
دلاتره با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته ای و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، در خصوص پیامدهای اقدامات کاخ سفید هشدار داد.
وی با اشاره به سیزدهمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید صلح آمیز بودن فعالیت‌‎های هسته‌ای ایران، گفت: فرانسه تا زمان پایبندی کامل و دقیق ایران به تعهدات خود، آن را فعالانه مورد حمایت قرار خواهد داد.
نماینده فرانسه تاکید کرد: به تلاش‌ها برای بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی برجام ادامه خواهیم داد.
وی در ادامه سخنان خود به برنامه موشکی ایران نیز اشاره و درخصوص آزمایش های صورت گرفته ابراز نگرانی کرد.
دلاتره مدعی شد: ماهیت این موشک ها به نحوی است که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند و این فعالیت ها همسو با قطعنامه شورای امنیت نیست.
وی ادامه داد: از ایران می خواهیم که از چنین فعالیت‌هایی خودداری کند.
نماینده فرانسه همچنین با اشاره به ادعاهای بی‌پایه مطرح شده درخصوص انتقال موشک به کشورهای منطقه، در این ارتباط نیز ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف فوری فعالیت‌های به گفته او «ثبات‌زدا» در منطقه شد.
وی تاکید کرد: فرانسه به گفت وگوها در این خصوص ادامه خواهد داد.
نماینده فرانسه ادامه داد: به دنبال راهبردی بلندمدت در منطقه هستیم و این راهبرد نباید به سیاست فشار و تحریم تقلیل یابد. لازم است گفت وگوهایی جدی و صادقانه با مقام‌های ایرانی صورت بگیرد.
نشست چهارشنبه شورای امنیت با موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا برگزار شد.
پیش از این نشست، اعضای فعلی و آتی اروپایی شورای امنیت در بیانیه ای، بار دیگر حمایت خود را از برجام اعلام کرده بودند.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز در گزارشی که به این شورا ارائه داد، برجام را یک دستاورد بزرگ دیپلماسی و ضروری برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.
چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا اعضای دائم و بولیوی، ساحل عاج، گینه استوایی، اتیوپی، قزاقستان، کویت، هلند، پرو، لهستان و سوئد اعضای غیردائم فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

ارسال نظر