لکه گیری آتش سوزی مراتع خداآفرین

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد: با تلاش مردم و نهادهای مسوول، آتش سوزی در مراتع منطقه آبش احمد کلیبر و خداآفرین خاموش و لکه گیری شد.

مهدنیوز – سرویس اجتماعی: محمدباقر هنربر گفت: این آتش سوزی از بعد از ظهر دیروز در مراتع آبش احمد آغاز شد که به همت مردم و ماموران منابع طبیعی خاموش شد و لکه گیری مناطق آتش گرفته در مراتع دیزمار خداآفرین نیز هم اکنون ادامه دارد تا دوباره شعله ور نشود.
وی افزود: آتش سوزی در مراتع دیزمار روز جمعه هفته پیش در وسعت ۵۰ هکتار اتفاق افتاد که با کمک مردم و ماموران اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان و خداآفرین مهار شد اما خاکسترهای مراتع سوخته، روز شنبه بر اثر وزش باد دوباره شعله ور شد که اطفای آن تا دیروز ادامه داشت.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: در این آتش سوزی بیش از ۴۰ درصد درختان جنگلی از بین رفته و اگر به موقع مهار نمی‌شد به سایر مناطق جنگلی نیز سرایت می‌کرد.
هنربر، علت اصلی آتش سوزی‌های اخیر در استان را عامل انسانی عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد حریق در جنگل‌ها، مراتع و زمین های کشاورزی استان به علت بی احتیاطی گردشگران یا کشاورزان در رها کردن آتش به حال خود است و گاهی هم بطری‌ها و شیشه‌های رها شده در طبیعت با عملکرد ذره بینی خود موجب آتش گرفتن علف‌های خشک می‌شوند.

ارسال نظر