مخاطره‌آمیز شدن تمام مسیل‌های تبریز با دخالت‌های‌غیرمسئولانه

امروز در کارگاه تخصصی که برای مدیریت و مهندسی سیلاب در تبریز برگزار شد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی گفته است متاسفانه تمام مسیل‌های تبریز به خاطر دخالت‌های غیرفنی و غیرمسئولانه مخاطره آمیز شده‌اند، چرا که پل‌هایی که در گذشته برای عبور مسیل ساخته شده بودند طی زمان تبدیل به پل ترافیکی شده‌اند.

مهدنیوز – سرویس اجتماعی: جواد رحمتی در این نشست گفت: ببینید چه بلایی بر سر حوضه آبریز مهرانه رود آورده‌ایم؟ با کدام علم مهندسی کف رودخانه سنگ فرش شده و داخل مسیر آب نما گذاشته شده است؟
وی با بیان این‌که شهر تبریز نسبت به پیرامون خود حالت گودی داشته و حوضه آبریز از شمال، شرق و جنوب به تبریز سرریز می‌شود و فقط از غرب آب به سمت دریاچه ارومیه خارج می‌شود، افزود: تمامی پل‌هایی که برای تردد در کسایی استفاده می‌کنیم، پل‌های آب رو بوده که به مرور تبدیل به پل ترافیکی شده و این موضوع در نقاط مختلف شهر تبریز بطور متعدد اتفاق افتاده است.
وی افزود: این موضوع، محصول یک یا دو دوره نبوده بلکه در سال‌های متمادی این اقدامات در تبریز افتاده است.
وی تاکید کرد: تمامی تاریخ شهر تبریز در حاشیه رودخانه مهرانه رود شکل گرفته و اگر سیل طغیان کند تمام ابنیه تاریخی در این فضا آسیب خواهد دید، از این‌رو باید مقداری به خود بیاییم و وجدان خود را در مورد مخاطرات سیل قاضی کنیم.
رحمتی با بیان این که تبریز شهر بی دفاعی در مقال سیل و زلزله است، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم به موازات اتوبان‌های کسایی و پاسداران کانال‌هایی احداث شود و در مواقع بحرانی، آب را قبل از ورود به شهر جمع کنیم و همچنین روش های انجام شده در تهران و یا مشابه اقداماتی مالزی(اسمارت تونل) در راستای مدیریت مخاطرات سیل را در تبریز انجام دهیم، چرا که تبریز از این جهت بسیار تهدید می‌شود.

ارسال نظر