مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی:

مشارکت زنان در اهدای خون زیر ۴ درصد است

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی گفت: مشارکت زنان در اهدای خون در آذربایجان شرقی زیر چهار درصد و مشابه میانگین کشوری است.

مهدنیوز – وحید مثمر اظهار کرد: با وجود اینکه زنان ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان خون کشور را تشکیل می‌دهند، ولی استقبال از اهدای خون از طرف آن‌ها بسیار کم بوده و باید اطلاع رسانی از تریبون‌های مختلف و ترویج فرهنگ مشارکت بیشتر خانم‌ها در اهدای خون انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه  اهدای خون به هیچ عنوان فردی را کم خون نمی‌کند، گفت: متاسفانه باور غلطی بر جامعه حاکم است که خانم‎ها با مشارکت در امر اهدای خون، کم‌خون می‌شوند، امروزه تمامی اهداکنندگان اعم از مرد و زن غربال شده و اگر کسی کم خون باشد از همان ابتدا از او خون گیری به عمل نمی‌آید.

وی با اشاره به شرایط اهدا خون اظهار کرد: در طول یک سال، هر مرد، چهار مرتبه و هر زن، سه مرتبه می‌تواند خون اهدا کند. اهداکنندگان خون باید سالم بوده و سابقه عمل جراحی در طول یک سال گذشته را نداشته باشند.

مثمر با تاکید بر اینکه نیاز به فرآورده‌های خونی در طول سال ثابت است، گفت: اهدای خون در برخی مناسبت‌های ملی و مذهبی مانند ایام محرم و روز ملی اهدای خون، افزایش یافته و در برخی فصول نیز مانند فصول کاری و فصل آغاز مدارس کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه همیشه به تمامی گروه‌های خونی نیاز داریم، افزود: برخی گروه‌های خونی مانند گروه‌های خونی منفی کم‌یاب و برخی نایاب بوده و به طبع، نیاز به آن‌ها بیشتر است.

وی در ادامه اظهار کرد: هر بار اهدای خون علاوه بر جنبه درمانی، سه نفر را نجات می‌دهد.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی در خصوص نحوه اطمینان از سلامت کامل خون‌های اهدایی، گفت: علاوه بر ارائه بروشور به اهداکنندگان، پرسیدن برخی سوالات توسط پزشکان متخصص، استفاده از برخی مکانیسم‌های تخصصی و انجام آزمایشات از جمله اقدامات در راستای حصول اطمینان از سلامت خون‌های اهدایی است.

وی گفت: از سلامت خون‌های اهدایی اطمینان کامل داریم و در این زمینه می‎توانیم با کشورهای اروپایی و آمریکایی رقابت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه فراورده‌های خونی به هیچ عنوان به کشورهای دیگر صادر نمی‎شود و پروتوکلی در این زمینه تعریف نشده است، اظهار کرد: چیزی به عنوان صادرات خون به سایر کشورها نداریم. فراورده‌های تهیه شده در استانمان به مصرف خود مردم استان می‎رسد، اما در برخی موارد دریافت و ارسال خون به سایر استان‌های کشور از طریق شبکه ملی خون‌رسانی امکان‌پذیر است.

مثمر در پایان متذکر شد: در خصوص تهیه کیسه‌های خون نیز هیچ مشکلی نداریم و این کیسه‌ها هم تولید داخل و هم خارج هستند./ایسنا

ارسال نظر