معتادان زن آذربایجان‌شرقی در حاشیه ارائه خدمات

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این که نباید تمام تمرکز خود را به معتادان مرد معطوف کرده و از معضل اعتیاد بانوان غافل شد، گفت: مرکز نگهداری و درمان زنان معتاد متجاهر مرکز ماده ۱۶باید حداکثر تا پایان امسال راه اندازی شود.

مهدنیوز – محمدرضا پورمحمدی افزود: همه سازمان‎ها و افراد خیر برای مهار آسیب های اجتماعی در استان دست به دست هم داده ‎اند تا آذربایجان‎شرقی جزو پاک ‎ترین استان‌های کشور باشد که باید این وضعیت را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی باید برای راه اندازی مرکز ماده ۱۶ بانوان اقدامات لازم و کافی برای جذب و تخصیص اعتبارات مورد نیاز را انجام دهد.

برای احداث مرکز بانوان ماده ۱۶ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است

در همین زمینه مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با بیان این که با اشاره به ضرورت ایجاد مرکز اجباری ترک اعتیاد (ماده۱۶) بانوان با همکاری شهرداری با توجه به نزدیکی فصل سرما، گفت: برای احداث این مرکز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احداث این مرکز نیاز است.

محسن ارشدزاده افزود: ۲۵۰ میلون تومان آن از محل اعتبارات سال گذشته به صورت اوراق خزانه تخصیص یافت و اگر ما باقی تخصیص یابد تا پایان سال می‌توان این مرکز را افتتاح کرد.

هزینه بالای نگهداری معتادان

وی گفت: هزینه های این مراکز بسیار بالاست و خانواده ها توان پرداخت هزینه های نگهداری این مراکز را ندارند و مدیران کمپ ها تحت فشار هستند.

وی گفت: در ۵ ماهه امسال ۱۷ هزار و ۷۳۲ نفر از ۷۴ مرکز ترک اعتیاد و کاهش آسیب استان خدمات دریافت کردند که به وسیله تیم های محلی در این مدت ۲۶۹ محله شهری و روستایی و محیط های آموزشی و کار تحت پوشش قرار گرفته است.

کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد با عملیاتی شدن سند استانی پیشگیری از اعتیاد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با اشاره به برنامه عملیاتی و تدوین برش استانی سند پیشگیری از اعتیاد گفت: سالانه ۵۰۰ تن تریاک و ۱۶۴ تن هروئین در ایران مصرف می‎شود که در این زمینه پیروی از چهار اصل عدالت اجتماعی، مشارکت مردمی، همکاری بین بخشی و تکنولوژی مناسب در این ارتباط بسیار مورد تاکید ما قرار دارد.

محمدحسین صومی افزود:  کاهش ۲۵ درصدی نرخ بروز اعتیاد را هدف اجتماعی سند پیشگیری از اعتیاد است.

وی ادامه داد: ۱۵ برنامه عملیاتی واضح را در حوزه فرهنگی، ۴ برنامه در حوزه درمان و ۶ برنامه در حوزه پیشگیری برنامه‎های پیشگیری و مدیریت مصرف مواد مخدر علوم پزشکی را تشکیل می‎دهند.

وی با اشاره به راه‎اندازی مرکز ماده ۱۶، راه ‎اندازی واحد مراقبت بعد از خروج و راه ‎اندازی واحد غربالگری افزود: سال ۹۶ آمار فوتی‎ های ناشی از سوء مصرف مواد ۳۹ درصد کاهش داشته است.

ارسال نظر