زیبایی فضای سبز با انتخاب گل های مناسب

فضای سبز شهری به لحاظ افزایش کیفیت زیستی در شهرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از گل ها و گیاهان مناسب در فضای سبز تاثیر زیادی در زیبایی شهر و سلامت روانی شهروندان دارد. در این میان تاثیر فضای سبز در زیبایی شهر، بهره گیری از طراحان فضای سبز و کارشناسان باغبانی در انتخاب گیاهان مناسب و زیبا را دو چندان کرده است.

به گزارش مهدنیوز – بدون تردید؛ داشتن برنامه ای جامع برای توسعه فضای سبز شهری و انتخاب گیاهان مناسب از سوی کارشناسان از انتخاب سلیقه ای گیاهان جلوگیری خواهد کرد و شهروندان از دیدن مناظر زیبای گل و گیاه در فضای سبز لذت خواهند برد.

ناخوشایند بودن برخی از گل ها

یکی از شهروندان تبریزی که به همراه دوستانش در فضای سبز حضور داشت به مهدنیوز می گوید: وجود گل های زیبا تاثیر بسیار زیادی در شادابی و روحیه انسان دارد ولی فضای سبز محله ما بسیار کم است و گل هایی که در این مکان کاشته شده متفاوت است یعنی به رنگ قرمز هستند.

«فاطمه اسدی» با اشاره به اهمیت انتخاب گیاهان در شادابی شهروندان می افزاید: این که چه کسی و با چه معیارهایی گیاهان و گل ها را برای کاشتن در فضای سبز انتخاب می کند نمی دانم ولی به نظرم سبزی گیاهان بسیار مهم است چرا که این رنگ موجب آرامش انسان می شود.

وی با بیان این که در بسیاری از مناطق شهر گیاهی به نام زرشک تزینی کاشته شده است، ادامه می دهد: استفاده زیاد از این گیاه در بسیاری از مناطق شهر جالب نیست چرا که رنگ قرمز این گیاه بیشتر، استرس زا است.

فضای سبز چهارراه منصور سال ۹۸

انتخاب گل ها برای زیبایی شهری، فراتر از تخصص

در همین زمینه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز می گوید: زیباسازی شهر با استفاده از گل ها و گیاهان یک کار تخصصی است یعنی علاوه بر انتخاب گونه های گیاهی مقاوم با شرایط آب و هوایی تبریز باید از نظر متخصصان نیز برای انتخاب گیاهان زیبا و مناسب بهره برد تا شاهد محیط های زیبا در شهر باشیم.

«محمدباقر بهشتی» انتخاب گل های مناسب برای زیباسازی تبریز را موضوعی فراتر از تخصص دانسته و تاکید می کند: علاوه بر استفاده از متخصصان باغداری، باید از روانشناسی اجتماعی نیز استفاده شود تا شهروندان از گل ها و فضای سبز بیشترین لذت را ببرند.

وی همچنین ادامه می دهد: گلکاری باید در مکان های مناسب انجام شود تا از اتلاف منابع جلوگیری شود.

محوطه شهرداری مرکز سال ۹۸

جایگزینی گل های دائمی با گل های فصلی

مدیر عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز نیز با اشاره به اهمیت تنوع گل ها در خلق صحنه های زیبا در شهر می گوید: با توجه به افزایش دو برابری ظرفیت گلخانه ها، در حال حاضر در زمینه تولید گل و گیاه نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری داریم.

«علی مدبر» می افزاید: تلاش می کنیم با تبدیل گل های فصلی به گل های دائمی، مدت ماندگاری را افزایش دهیم به طوری که در برخی از مکان ها ماندگاری گل ها تا شروع بارش برف شده است.

وی با اشاره به افزایش تنوع گل ها در تبریز، اظهار می کند: در انتخاب و استفاده از گل ها در فضای سبز علاوه بر قابلیت دائمی بودن به مواردی مانند مقاوم بودن بر برابر کم آبی نیز توجه می شود.

مدبر می افزاید: گل هایی مانند پیراکانتا، زرشک تزئینی، برگ نو و شمشاد علاوه بر زیبایی، دیوار فضای سبز نیز در شهر ایجاد می کنند.

وی با اشاره به برنامه ۳ ساله برای افزایش گل های دائمی در تبریز تصریح می کند: به منظور استفاده از گل های کم آب بر  گل های رز را افزایش می دهیم که اگر ۳ سال مداوم این گل ها را افزایش دهیم تنوع گل های دائمی بسیاری در شهر خواهیم داشت.

جلوگیری از اتلاف هزینه های اضافی با تولید گل های دائمی

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز می افزاید: با افزایش گل های دائمی از صرف هزینه های اضافی جلوگیری می شود که در این زمینه با دستور شهردار، گل های مورد نیاز مناطق مختلف تبریز تا پایان خرداد خریداری شده و از ابتدای تیر شروع به کاشت این گل ها می شود.

مدبر ادامه می دهد: در بعضی از مکان ها که نمی خواهیم نرده کشی کنیم، از گیاهان قرمز مانند زرشک تزئینی استفاده می شود.

محوطه شهرداری مرکز سال ۹۴

تبریز در روزگار گذشته به باغ شهر ایران شهره بود چرا که باغ ها و چشمه های بسیاری در این شهر وجود داشت به طوری که در بسیاری از کتاب های تاریخی سرسبزی باغ ها به صورت زیبایی وصف شده است. ولی در سال های اخیر متاسفانه با افزایش مهاجرت مردم از روستاها به تبریز و ساخت و سازهای بی رویه باغ های تبریز نابود شده اند. در این میان با تراکم جمعیت، توجه به فضای سبز شهری اهمیت ویژه ای دارد که باید دید برخی از مسئولان شهری تا چه اندازه به این موضوع توجه دارند؟ و یا انتخاب نوع گل ها و رسیدگی به فضای سبز با چه سلایق و چه معیارهایی انجام می شود؟

خبرنگار: ملک پور

ارسال نظر