مظلومیت مقبره‌الشعرا؛ تدبیر کجاست!

مقبره الشعرا آرامگاه بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه است که شاعران بزرگی همچون حکیم اسدی طوسی و استاد شهریار در این مکان به خاک سپرده شده‌اند. این مکان از گذشته تا کنون اهمیت ویژه ای برای کشورهای منطقه داشته است ولی متاسفانه در سال های اخیر اقداماتی که برای توسعه این مکان شروع شده بود تاکنون به نتیجه ای نرسیده و در حال حاضر این مکان در وضعیت بسیار بدی است به طوری که این شرایط در شان تبریز نیست.

مهدنیوز – نبود یک دستگاه متولی و نبود اعتبار کافی برای اقدامات عمرانی، این مکان را به لکه ای ناخوشایند در شهر تبدیل کرده است ولی با این وجود این شرایط چیزی از ابهت و بزرگی جایگاه مقبره الشعرا کم نمی کند. هر چند که گردشگران با دیدن این وضعیت بسیار دلخور می شوند ولی بدون تردید؛ چنین وضعیتی تنها چهره مسئولان متولی که طی این سال ها این بنای تاریخی را به حال خود رها کرده اند را خدشه دار می کند. آیلا که از شهر باکو برای بازدید به مقبره الشعرا آمده است به مهدنیوز گفت: پس از گذشت سال ها هنوز کارهای عمرانی این مکان تمام نشده است. این گردشگر افزود: استاد شهریار شاعر پرآوازه ای است که همه را به سمت خود جذب می کند امیدواریم کارهای عمرانی این بنا به زودی تمام شود چرا که دیدن چنین وضعیتی برای ما بسیار ناراحت کننده است.

مقبره‌الاشعرا از همان ابتدا به صورت غیرکارشناسی شروع شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که پروژه مقبره‌الاشعرا از همان ابتدا به صورت غیرفنی و غیرکارشناسی شروع شد، گفت: دخالت در بحث سازه‌ای به این مکان آسیب می‌زند؛ همچنین طرحی با این عظمت بدون ملاحظات از جهت تامین اعتبارات شروع شده است.

جواد رحمتی با بیان این‌که به لحاظ فنی و مسائل شهرسازی، یک سری ایرادات به پروژه مقبره‌الاشعرا داشتیم، افزود: لزومی نداشت که کناره‌های این بنا خاکبرداری شود، چراکه الان نیز به جهت به طول انجامیدن پروژه، بخشی از بنا زیر باران می‌ماند و این امر خوشایندی نیست؛ نوع خاکبرداری اطراف این بنا نیز مناسب و فنی نبوده است.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در جلسه هیات امنای مجموعه مقبره‌الاشعرا، گفت: در این جلسه، تجدیدنظری در رابطه با پروژه داشتیم و مقرر شد ادامه پروژه با فازبندی انجام شده و ورودی‌های این مجموعه مجدد تعریف شود. شهرداری تبریز و وزارت ارشاد منابعی در این رابطه برای امسال تعیین کرده‌اند، اما این پروژه با این اعتبارات تمام نشده و صرفا برای بخشی از پروژه هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اولویت بخشی به برخی اقدامات در این پروژه، اتمام فاز اول آن را ضروری دانست و اظهار کرد: باید اقداماتی در راستای محافظت و نجات آن بخش از بنا که در معرض باران و رطوبت است، انجام شده و همچنین طراحی محوطه بنا به سرعت مشخص شود تا اطراف مقبره تکمیل شده و موانع برای بازدید گردشگران از بنا برداشته شود تا گردشگران به راحتی به مقبره دسترسی پیدا کنند؛ این اقدامات تحت عنوان فاز اول انجام خواهد شد و کارهای داخلی نیز می‌تواند به تدریج و با تزریق اعتبارات بعدی انجام شود.

وی با تاکید بر این‌که تمامی تلاش خود را به کار می‌گیریم تا فاز اول این پروژه را تا پایان امسال تمام کنیم، افزود: اگر شهرداری تبریز و وزارت ارشاد اعتبارات در نظرگرفته برای این پروژه را بطور کامل تخصیص دهند، بخش فاز یک پروژه به اتمام می‌رسد.

باید در محوطه مقبرہ‌الاشعرا کاوش کامل انجام می‌شد

رحمتی با تاکید بر این‌که حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر برای اتمام کل پروژه لازم است، گفت: با روند فعلی پروژه مقبرہ‌الاشعراء، احتمال می‌دهیم که کل پروژه حداقل تا سه سال آینده به اتمام برسد.

وی با تاکید بر این‌که باید برخی مسایل در پروژه مقبره‌الاشعراء نیز با دید فنی ملاحظه می‌شد، افزود: در اثر حفاری‌های انجام شده در محوطه، یک سری آثار تاریخی نیز هنوز از زمین خارج می‌شود و هنوز کاوش کامل در این منطقه انجام نشده است، در حالی که باید کاوش کامل انجام می‌شد و بر این اساس، محوطه بنا طراحی می‌شد. در حالی که اکنون طراحی به گونه‌ای انجام شده که گویا پروژه در جایی بکر اجرا می‌شود.

اختصاص ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به پروژه مقبره‌الشعرا

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز با بیان این که در حال حاضر مجری پروژه مقبره الشعرا شهرداری است، گفت: با توجه به حذف ردیف اعتباری این پروژه ملی از سال ۹۴ امسال توانستیم دوباره با همراهی نمایندگان مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احیا کردیم.

محمد محمدپور با اشاره به اختصاص اعتبار ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان امسال پروژه مقبره الشعرا گفت: تاکنون در این زمینه هیچ موافقت نامه ای مبادله نشده و از میزان تخصیص اعتبار نیز اطلاعی نداریم ولی تلاش می کنیم اعتبار مناسبی بگیریم.

وی ادامه داد: چون این پروژه ملی است اگر این اعتبار تخصیص یابد اداره کل طرح های عمرانی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مجری این پروژه خواهد بود شهرداری نیز پروژه های خودش را اجرا خواهد کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تاکید کرد: اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این پروژه ورود پیدا کند بر اساس تصمیم هیات امنا مقعره الشعرا این وزارت تنها مسئولیت بنای یادمان را بر عهده خواهد گرفت.

محمدپور اظهار کرد: این اعتبار تنها می تواند کارهای بنای یادمان مانند اصلاح، آسیب زدگی بنا، پله ریزی و کف سازی داخل مجموعه کافی باشد.

وی در پاسخ به این که با توجه به اهمیت مقبره الشعرا در حوزه گردشگری، آیا وضعیت فعلی مجموعه مقبره الشعرا در شان تبریز است؟ گفت: بر روی هر پروژه ای که کار عمرانی انجام شود طی اجرای عملیات بعضی از نابسامانی ها ایجاد می شود که در این زمینه باید اعتبار به صورت کامل تخصیص یابد تا پروژه تمام شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: شهرداری و یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در صورتی می توانند این کار به اتمام برسانند که اعتبار تخصیص یابد.

اگر به جای شعار دادن همت می کردند مقبره‌الشعرا تاکنون تمام شده بود

محمدپور با بیان این که براساس مصوبه هئیت امنا برای تسریع امور این پروژه فازبندی می شود، گفت: فاز یک مقبره‌الشعرا در بخش جنوبی گردشگران را به داخل مجموعه هدایت خواهد کرد تا گردشگران بتوانند از این مجموعه بازدید کنند و بقیه این پروژه که در حال اجرا است به مرور زمان اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به پیشنهاد تشکیل هیات امنا مقبره الشعرا برای جلوگیری از اقدمات جزیره ای گفت: با همت شهرداری تبریز، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین همکاری نمایندگان مجلس این پروژه به سرعت تکمیل خواهد شد.

وی اظهار کرد: در رویداد تبریز ۲۰۱۸ برای ساماندهی این پروژه از سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه تبریز ۲۰۱۸ و همچنین از نمایندگان مجلس ۳۰ میلیارد تومان اعتبار خواسته بودیم ولی متاسفانه اعتبار این پروژه را صفر در نظر گرفتند این در حالی است که افرادی که اکنون شعار می دهند اگر همت کرده بودند این پروژه ساماندهی می شد.

شهرداری تبریز پروژه مقبره‌الشعرا را به صورت نیابتی اجرا می‌کند

در همین زمینه مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز با بیان این که نمی توانم بگویم این پروژه چه زمانی به اتمام می رسد چون ما تنها مجری پروژه هستیم، گفت: ماهیت پروژه مقبره الشعرا برای فرهنگ و ارشاد است که به دلیل بلاتکلیف ماندن این پروژه در سال ۹۳ به شهرداری داده شد و در سال ۹۵ نیز به سازمان عمران می دهند.

بابک شریفی افزود: تا کنون شهرداری تبریز برای این پروژه ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده که هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی شهرداری منطقه ۱۰ و بقیه اعتبار نیز از طریق سازمان عمران هزینه شده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی مقبره الشعرا یک ساختمان رفاهی و آموزشی و خدماتی با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و در ضلع جنوب شرقی پروژه با اعتبار دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز در حال اجرا است.

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز با بیان این که شهرداری تبریز در پروژه مقبره الشعرا به صورت نیابتی وارد شده است، گفت: برای تکمیل این پروژه حتما باید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کنار ما باشند و یا حتی اگر اعتباری تخصیص می یابد از یک محل باشد تا اجرای این پروژه به سرعت انجام شود.

لزوم تزریق اعتبار از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شریفی اولین مورد در اجرای پروژه ها را اعتبار و وضعیت مالی دانست و تاکید کرد: در این وضعیت مالی، شهرداری برای این پروژه اعتباراتی هزینه کرده است، برای تکمیل این پروژه سایر دستگاه های اجرایی مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتباری برای این پروژه در نظر بگیرند.

وی افزود: امسال اعتباری برای این پروژه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص یافته است که امیدواریم با عهده‌دار شدن بخشی از مقبره الشعرا، این پروژه سریع تمام شود.

ارسال نظر