×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷  
it is true
true
true
میدان آذربایجان؛ از طرح پیشنهادی تا اجرای شهرداری

 

وقتی صادق نجفی، شهردار تبریز در خرداد ماه سال ۹۴  با عنوان جراحی ترافیکی شهر، کلنگ «پروژه عظیم میدان آذربایجان» را بر زمین می‌زد؛ خبر از به پایان رساندن ۱۸ ماهه این پروژه را داد مشروط به اینکه پیمانکار به قول خود عمل کند. ظاهرا در سیستم اداری شهرداری قراردادها نه به صورت رسمی بلکه بروی قول و قرار بسته می شود!

امروز؛ ۲۶ ماه از شروع جراحی گذشته و نه تنها پیمانکار به قول خودش عمل نکرده است بلکه بنا به دلایلی نامعلوم جای خود را به دیگری داده است.

 

میدان آذربایجان قبل از شروع پروژه

 

از حاشیه‌های این پروژه می توان به هزینه‌های سرسام‌آور آن اشاره کرد که یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در این زمینه می‌گوید: پروژه میدان آذربایجان به مناقضه گذاشته نشد و با ترک تشریفات، به شرکت خصوصی واگذار شد. «‌محمدحسین جعفری‌» می‌افزاید: طرح پروژه میدان آذربایجان در ابتدا به‌صورت زیرگذر بود تا وسایل نقلیه بتوانند از داخل تونل زیرگذر این میدان عبور کنند…. به دلیل انجام نشدن مطالعات دقیق و بررسی‌های کارشناسی، مسئولان اجرایی  در اواسط عملیات پروژه متوجه مشکل فنی در تونل شدند. جعفری ادامه می‌دهد: مشکل داخل تونل میدان آذربایجان به گونه‌ای بود که برای مثال در صورت بروز آتش‌سوزی و تصادف، امدادرسانی با مشکل همراه بود و یا دایره گریز از مرکزی که برای گردش خودروها در میدان محاسبه شده بود، موجب بروز تصادفات زیادی در آینده می‌شد که این عوامل موجب تغییر نقشه میدان آذربایجان شد. جعفری ادامه می‌دهد: میدان آذربایجان با وسعت ۱۰ هکتار یکی از نمادهای شهر به‌عنوان بزرگ‌ترین میدان خاورمیانه بود و نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان برای احداث فضای سبز، پیاده‌راه، آب‌نما و نگهداری آن صرف شده بود. همچنین فضای سبز میدان از داخل هواپیماهایی که از آنجا عبور می‌کردند دیده می‌شد ولی با وضعیت به وجود آمده این فرصت از بین رفت. عضو شورای اسلامی شهر تبریز می‌افزاید: با بودجه‌ای که برای احداث این پروژه هزینه شد این اقدام در این مقطع زیاد ضروری نبود چراکه در این منطقه ترافیک زیادی وجود نداشت. (منبع)

 

یکی دیگر از حاشیه‌های این پروژه را می‌توان به توقف آن تنها چند روز پس از  کلنگ زنی اشاره کرد به طوری که معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی در جلسه شورای ترافیک استان، گفت: اجرای طرح جراحی ترافیکی میدان آذربایجان به مطالعات بیشتری نیاز دارد و از این رو شهرداری تبریز تا زمان انجام مطالعات کافی، اجرای آن را متوقف کند. (منبع)

 

 

 

یکی از طرح های برگزیده مسابقه معماری میدان آذربایجان – همچنین برنده مسابقه INSPIRELI

طرح مصوب شده میدان آذربایجان

 

 

اگر از وعده‌های عملی نشده نجفی که چندین بار خبر از افتتاح فاز اول داده بود بگذریم، یک سوال اساسی در ذهن متبادر می‌شود و آن این که؛ اگر قرار بود طرح میدان آذربایجان آن طور که باب سلیقه مدیران شهرداری است اجرا شود چرا مسابقه طراحی معماری برای این پروژه برگزار کردند!؟ در حالی که یکی از طرح های ارائه شده مقام نخست را در مسابقه معتبر بین المللی INSPIRELI از میان ۲۲۲ کشور مطرح دنیا را از آن خود کرد. علاوه بر این موضوع، طرح اجرا شده با طرح مصوبی که خود شهرداری به صورت ماکت سه بعدی ارائه کرده است متفاوت است.

 

تصویر هوایی گوگل از وضعیت میدان آذربایجان

 

در پایان جهت اطلاع؛ تقاطع غیرهمسطح میدان استقلال اصفهان همزمان با میدان آذربایجان شروع شده است که کل پروژه در عرض کمتر از دو سال افتتاح شد! تازه پیمانکار هم هیچ قولی نداده بود!

 

اتمام میدان استقلال اصفهان که همزمان با میدان آذربایجان شروع شده بود

حال باید منتظر ماند و دید فاز اول «میدان عظیم آذربایجان» کی افتتاح خواهد شد! تا گردشگران «تبریز ۲۰۱۸» در بدو ورود به شهر با ترافیک و چهره جراحی نشده آن روبرو نشوند…

 

 

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال