میزبانی تالاب قره قشلاق از دسته بزرگ پرندگان فلامینگو

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب از بازگشت دسته بزرگی از فلامینگوها به تالاب قره قشلاق خبر داد.

مهدنیوز – سرویس ورزش: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب از بازگشت دسته بزرگی از فلامینگوها به تالاب قره قشلاق خبر داد.

صیاد لطفی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به بارش‌ها و سیلاب‌های فروردین ماه که منجر به آبگیری بخش وسیعی از تالاب قره قشلاق و تجدید حیات پوشش گیاهی و فراهم شدن شرایط اکولوژیکی مساعد در این تالاب دسته بزرگی که بیش از دو هزار قطعه فلامینگو به نظر می رسند پس از حدود دوسال وقفه دوباره در تالاب فرود آمدند.

وی افزود: امسال به دلیل پرآب شدن تالاب قره قشلاق تعداد پرندگان به مراتب بیشتر از سال‌های قبل برآورد می شود.
لطفی گفت: تالاب قره قشلاق بزرگترین تالاب اقماری دریاچه ارومیه بوده و می تواند نقش مهمی در میزبانی پرندگان آبزی و کنار آبزی داشته باشد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بناب گفت: در این تالاب ۱۵۳ گونه پرنده بومی و مهاجر از قبیل میش مرغ، عروس، غاز، ادرک مرمری، فلامینگو و … به همراه انواع گونه های گیاهی دارویی یافت می شود و مهمترین کریدور مهاجرت شمال به جنوب پرندگان زمستان گذر است.
تالاب قره قشلاق بناب که به عنوان «عروس تالاب‌های شمال غرب کشور» مشهور است، دارای ۲۲ هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت، بیش از ۱۸۵ نوع گیاه و جانور و ۱۵۳ گونه انواع پرنده، از سال ۱۳۶۴ به‌عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

 

ارسال نظر