نرخ واقعی دلار زیر ۱۰ هزار تومان است

محمد اسماعیل سعیدی در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با بیان این مطلب اظهار کرد: افزایش بی‌رویه قیمت ارز در شرایط کنونی ناشی از سو مدیریت، ضعف عملکرد بانک مرکزی و ایجاد جو روانی است.
وی با اشاره به نقش سودجویان داخلی و معاندان خارجی در به هم خوردن تعادل بازار ارز، افزود: معاندان خارجی به ویژه آمریکا یک سری مجموعه‎هایی را هماهنگ کرده بودند که به این تنش دامن بزنند، در اتاق خزانه داری آمریکا ترامپ حدود ۴۰۰ نفر را مامور این امور کرده است؛ از این رو ما باید با مدیریت انقلابی و جهادی داشته و با تشکیل اتاقی برای ارائه راهکار در قبال این توطئه‎ها، در راستای خنثی کردن آن تلاش کنیم.
وی پایین آمدن نرخ ارز را طبیعی خواند و تصریح کرد: قیمت ارز و دلار به صورت حبابی بالا رفته و افزایش قیمت اسکناس با سهم پنج درصدی در تبادلات ارزی، تعادل ۹۵ درصد مابقی را نیز به هم زده بود، از این رو طبیعی است که این افزایش قیمت غیرواقعی، پایین بیاید.
وی در ادامه با بیان این که در شش ماهه اول سال جاری، فروش و صادرات نفت از نظر قیمت و میزان خوب بوده است، ادامه داد: در سه ماه اول سال جاری بیش از دو میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده‎ایم و پیش بینی می‌کنیم در بدترین شرایط و با اعمال تحریم‎ها، بالای یک میلیون صادر خواهیم کرد و با توجه به این که قیمت نفت حدود ۸۰ دلار در هر بشکه است، از این نظر مشکلی نخواهیم داشت.
وی از رشد قابل توجه در حوزه صادرات غیرنفتی خبر داد و عنوان کرد: صادرات غیرنفتی ما نیز در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته، رشد چشمگیری داشته و از زیر ۹۵ میلیون تن در سال گذشته به بالای ۱۱۰ میلیون رسیده است و این نشان می‎دهد که ما از نظر شاخص‎های ارزی مشکلی نداریم و در صورت مدیریت قوی، می‎توانیم از این مرحله عبور کنیم.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در پاسخ به این که چگونه آرامش را به بازار بازگردانیم، متذکر شد: دولت باید به استقلال بانک مرکزی حرمت قایل شده و اجازه دهد تا بانک مرکزی به وظایف علمی و حرفه‎‏ا‎ی خود در حوزه‎های مختلف عمل کند. باید توجه داشت که شرایط ما عادی نبوده و در مرحله‎ کنونی دشمن تلاش دارد تا ما را با مشکلات جدی اقتصادی مواجه کند، از این رو مدیران ما باید تفکر جهادی داشته وشبانه روزی کار کنند.
وی در پایان با تاکید بر ضرورت همراهی و همکاری تمامی دستگاه‎ها، سازمان‎ها و مردم در شرایط کنونی خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم تا دشمن نتواند با تبلیغات روانی، تعادل جامعه را بر هم بزند، اگر شرایط فعلی تثبیت شود، قطعاً پیامدهایی همچون کاهش قیمت خودرو و کاهش احتکار را به دنبال خواهد داشت.

 

ارسال نظر