×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه‌های خبری

true
   سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷  
it is true
true
true
نفس‌های دریاچه ارومیه بار دیگر به شماره افتاد

دریاچه ارومیه این روز‌ها حال‌وروز خوبی ندارد، گرمای سوزان، کاهش بارش‌ها و بی‌مهری دولت همه دست به دست هم داده‌اند تا دریاچه ارومیه روزهای سخت دو سه سال اخیر را تجربه کند.

نخستین سال احیای دریاچه ارومیه، خداوند به‌واسطه نزول باران روی مدعیان احیای دریاچه ارومیه را سفید کرد و نور امید را در دل مردم حوضه آبریز دریاچه تاباند به‌طوری که در آن سال بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به‌ویژه در استان آذربایجان غربی در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه اعلام شد.

امروز که دو سال و چند ماه از نخستین روز احیای دریاچه ارومیه می‌گذرد مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه در صحبت‌هایشان گاهی خبرهای امیدوارانه و گاهی نگران‌کننده می‌دهند اما آنچه از وضع دریاچه ارومیه برمی‌آید به نظر می‌رسد این دریاچه باید سال‌ها سختی بکشد تا شاید برای بار دیگر به‌مانند دریاچه شود.

دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل وضع نامطلوبی دارد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در رابطه با آخرین وضعیت این دریاچه به خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر آب دریاچه ارومیه از آبهای منطقه‌ای تأمین می‌شود و از آنجایی که امسال با کاهش ۳۹درصدی بارندگی‌ها روبه‌رو هستیم اکنون آبی پشت سد‌ها وجود ندارد که وارد دریاچه ارومیه شود.

عیسی کلانتری اظهار کرد: دمای هوای حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک و نیم درجه سانتی‌گراد نسبت به سال قبل گرم‌تر شده است. دو عامل کاهش بارندگی و افزایش دما سبب شده است تا ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۱۸ درجه کاهش یابد اما نسبت به چند سال قبل از وضعیت بهتری برخوردار است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پروژه‌های تأمین آب از زاب، اقدامات تصفیه فاضلاب‌ها، طرحهای مربوط به افزایش بهره‌وری آب و نیز اقدامات لازم برای کاهش آب کشاورزی در حال انجام است، بر اساس برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه، بایستی سالانه ۸ واحد درصد از مصرف آب در حوزه کشاورزی کاهش یابد که امسال به‌سبب نبود آب به‌صورت طبیعی این کاهش مصرف انجام می‌شود.

کلانتری بر این باور است و می‌گوید: احیای دریاچه ارومیه عملاً ثابت شده است چنانچه دولت در طول سالهای بعدی همراهی‌های لازم را در رابطه با اجرای برنامه‌های احیا انجام دهند در سال ۱۴۰۳ به تراز اکولوژیک دریاچه دست خواهیم یافت.

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: انتظار می‌رود در انتهای سال آبی که مصادف با شهریورماه است سطح دریاچه ارومیه به ۱۷۰۰ کیلومترمربع برسد که تا قبل از آغاز به فعالیت ستاد احیا نیز تقریباً همین‌قدر بود.

دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد

مسعود تجریشی گفت: تابستان امسال هوای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ۲ درجه سانتی‌گراد نسبت به میانگین ۴۰ سال گذشته افزایش یافته به‌طوری که جزو ۳ استان کشور از نظر افزایش دما هستند و این امر سبب شده تا تبخیر آب دریاچه با شدت بیشتری انجام شود.

تجریشی بیان کرد: بارش‌ها نیز امسال نسبت به سال قبل ۳۴ درصد کاهش یافته که همه این پدیده‌ها سبب شده تا دریاچه ارومیه تابستان امسال روزهای سختی را داشته باشد.

وی بیان کرد: کاهش بارندگی‌ها و افزایش دما از یک سو و تخصیص نیافتن اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از سوی دیگر سبب شده است تا امسال طبق برنامه پیش‌بینی‌شده عمل نشود.

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: پرداخت اعتبارات احیای دریاچه ارومیه از طریق اوراق و اسناد خزانه سبب شد تا سردهنه‌سازی‌ها و پروژه‌های کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به‌موقع اجرا نشود.

وی تصریح کرد: با توجه به تحقیقاتی که توسط کار‌شناسان و صاحب‌نظران دریاچه ارومیه انجام گرفته است دریاچه ارومیه بعد از احیا به حالت ۳۰ سال گذشته بازنمی‌گردد.

احیای دریاچه ارومیه نیاز به زمان دارد

مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: آبهای موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نمی‌تواند پاسخگوی این دریاچه باشد، ما هرچه در مصرف آب نیز صرفه‌جویی کنیم نمی‌توانیم دریاچه قبلی را داشته باشیم.

تجریشی افزود: با افزایش و کاهش دما، با تغییر در میزان بارندگی‌ها و برخی تغییرات دیگر دریاچه ارومیه تر و خشک می‌شود اما از بین نمی‌رود، به‌طوری که بعد از اتمام این دریاچه، مانند قبل پلیکان‌ها در آن شنا می‌کنند، آرتمیای دریاچه احیا می‌شود، مردم می‌توانند در آن شنا کنند و غبارهای نمکی نیز از بین می‌رود.

امسال سطح دریاچه ارومیه به ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومترمربع رسیده است و شاهد هستیم که آرتمیا و پلیکان‌ها به این دریاچه بازگشته‌اند، این نشان می‌دهد که مراحل احیا با موفقیت طی می‌شود ولی احیای آن نیاز به زمان دارد.

اداره‌کل هوا‌شناسی آذربایجان غربی نیز در هفته اخیر خبری با تیتر «افزایش سرعت تبخیر در دریاچه ارومیه با گرم‌تر شدن هوا» انتشار داد و اعلام کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به مشابه سال قبل ۲۶ سانتی‌متر کاهش یافته است.

true
true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


falseارسال