نمایش فیزیکال «تولد می چرخد و مرگ می رقصد» در تبریز اجرا می شود

نمایش «تولد می‌چرخد و مرگ می‌رقصد» از ۲۵ خرداد ماه سال جاری از ساعت ۱۹:۳۰ در سالن تئاتر مستقل موسسه الف در مجمتع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه می رود.

مهدنیوز – سرویس ورزش: یونس ولی پور، کارگردان نمایش فیزیکال «تولد می‌چرخد و مرگ می‌رقصد» در نشست خبری این نمایش که شامگاه یکشنبه در مجتمع فرهنگی ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به تجربه کارگردانی که در این شهر دارم، از نظر رسانه‌ای حمایت چندانی نداشتیم اما امروز بعد از پایتخت دومین استانی هستیم که از تئاتر حمایت می‌شود.

وی افزود: حدود ۱۸ سال است که تئاتر کار می‌کنم اما می‌توانم بگویم ۴-۵ سال است که با رسانه‌ها ارتباط داریم. ما تئاتر را به خاطر جامعه کار می‌کنیم تا درد جامعه را منعکس کنیم. این موضوع نیز به وسیله اصحاب رسانه ممکن می‌شود.

ولی پور ادامه داد: نام نمایش را سال‌ها در ذهن داشتم. خیلی دوست داشتم که برای این نام نمایشی کار شود. قبلاً در فعالیت‌های هنری که در کشورهای مختلف داشتم، بارها تلاش کردم نمایشی با این نام به روی صحنه برود، کار را هم شروع می‌کردیم اما هر بار اتفاقاتی رخ می‌داد و باعث می‌شد روند داستان تغییر کند. با این حال به اندازه‌ای تلاش کردیم که این موضوع امروز به کمک گروه هیس و نویسندگی رضا باقر پور میسر شد.

کارگردان نمایش «تولد می‌چرخد و مرگ می‌رقصد» در مورد اجرای این نمایش خاطرنشان کرد: قرار نبود به این زودی نمایش را در ایران اجرا کنیم. با توجه به ارتباطی که با گرجستان داریم، از آنجا دعوت‌نامه ارسال شده بود تا به عنوان نماینده شهر تبریز، تئاتر فیزیکال را در این کشور برگزار کنیم. حدود ۱۲ سال تلاش کرده‌ام تا تئاتر فیزیکال ثبت جهانی شود. در تبریز سعی می‌کنیم این نوع تئاتر فعالیت بیشتری داشته باشد.

وی در رابطه با برنامه‌های تمرینی این نمایش گفت: در هر بار کار کردن سعی می‌کنم رفته‌رفته مسائل را به بازیگران منتقل کنم. دوست دارم که تجربیات گذشته را مرحله به مرحله انتقال دهم. میانگین سنی گروه ما ۲۱-۲۲ سال است اما همه ما توان انجام هر یک از کارهای لازم برای اجرای نمایش را داریم. تولید نمایش از جایی شروع شد که تصمیم گرفتیم یک موضوع اجتماعی را انتخاب کرده و در رابطه با آن طرح لازم را بنویسیم.

ولی پور ادامه داد: در ۹ ماه این نمایش را روی صحنه آوردیم. سختی‌های زیادی در این راه تحمل کردیم. تمرینات تئاتر فیزیکال با سایر تئاترها متفاوت است و امکاناتی که نیاز داشتیم در اختیارمان نبود. ما در زمستان روی زمین سرد و کاشی تمرینات جسمی انجام دادیم تا این نمایش در تبریز به روی صحنه برود.

کارگردان این نمایش در رابطه با هماهنگ کردن متن نمایش با شرایط جامعه هر شهر و کشور خاطرنشان کرد: ما هر نمایش را در چند کشور اجرا می‌کنیم، به همین دلیل تفکر یک متن نسبت به جامعه تغییر می‌کند. یعنی قبلاً قرار بود این نمایش بر اساس تفکر جامعه گرجستان کار شود اما امروز نمایش را بر اساس تفکر جامعه تبریز کار می‌کنیم. حتی اگر قرار شد روزی آن را در تهران برگزار کنیم، بر اساس تفکر جامعه و مردم تهران کار خواهیم کرد.

گفتنی است نمایش «تولد می‌چرخد و مرگ می‌رقصد»  از ۲۵ خرداد ماه سال جاری از ساعت ۱۹:۳۰ در سالن تئاتر مستقل موسسه الف در مجمتع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز به صحنه می رود.

 

ارسال نظر