پروژه پارک بزرگ تبریز ۴۸ ساله شد

با تصویب طرح احداث پارک بزرگ تبریز در سال ۱۳۵۰ مسئولان وقت شهرداری برنامه های بسیاری برای این پروژه داشتند. بدون تردید در گذشته برای اجرای چنین طرحی با مساحت ۸۸۰ هکتار بودجه مورد نیاز وجود داشت. در هر حال این پروژه در قالب یک شعار از نسل گذشته به ما ارث رسیده است پروژه ای که جزئیاتش را پدرانمان بهتر می دانند. این پروژه تاکنون که بیشتر به عنوان شعار مطرح بود در سال های اخیر با تملک بخشی از زمین ها اجرا شده است. در ادامه سرنوشت این پروژه به تازگی اخباری مبنی بر عزم جدی این پروژه از سوی شهردار وقت به گوش می رسد.

به گزارش مهدنیوز: این که اجرای این پروژه تا چه اندازه و با چه طرحی می تواند عملیاتی شود باید ساز و کارهای قانونی به صورت جدی رعایت شود تا در نهایت شبیه پروژه میدان آذربایجان نشود. در این میان باید دید آیا برای پروژه ای با این وسعت منابع مالی مورد نیاز وجود دارد؟ و یا این که اگر منابع مالی مورد نیاز وجود ندارد چرا باید این پروژه عظیم به این شکل انجام شود؟

نباید حقی از مالکان این زمین ها ضایع نشود

یکی از مالکان زمین هایی که در محدوده پارک بزرگ تبریز قرار گرفته است در این زمینه به مهدنیوز می گوید: این که شهرداری اجازه ساخت و ساز در این زمین ها را ندهد مشکلی وجود ندارد ولی اگر بخواهد در این زمین ها کاری انجام دهد باید این زمین ها را تملک کند.

«علی رضایی» با بیان این که این زمین ها تنها دارایی ما هستند، تاکید می کند: پروژه پارک بزرگ تبریز طرح بسیار خوبی است و تبریز به این گونه طرح های فضای سبز نیاز دارد امیدواریم با اجرای این طرح حقی از مالکان این زمین ها ضایع نشود و شهروندان بتوانند از این طرح نهایت استفاده را داشته باشند.

ارائه مجوز برای اخذ مبلغ صد و پنجاه میلیارد تومان

در همین زمینه عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان این که سال گذشته برای اجرای عملیات پارک بزرگ تبریز ۹ میلیارد تومان تصویب شده بود، می گوید: امسال نیز شهرداری تبریز برای اجرای این طرح صد و پنجاه میلیارد تومان مجوز می خواست که در بررسی اولیه مشخص شد این پروژه هیچ طرحی ندارد.

«فرج محمد قلی‌زاده» با بیان این که شهرداری قرارگاه خاتم الانبیا را به عنوان پیمانکار انتخاب کرده بود که در نهایت در صحن شورا به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای این پروژه به پیمانکار نیاز نداریم.

وی تصریح می کند: برای تامین اعتبار مالی به مبلغ صد و پنجاه میلیارد تومان برای شهرداری مجوز وام دادیم ولی در کل شهرداری طرح مشخصی مبتنی بر مطالعات دقیق برای این پروژه ندارند.

این عضو شورای شهر تبریز اظهار می کند: به منظور اجرای قانونی و دقیق یک پروژه ابتدا باید بر روی این پروژه مطالعات مختلف انجام شود و بعد از تصویب طرح کارشناسی بر اساس آن اقدام شود.

امکان نظارت برای پروژه بدون طرح وجود ندارد

قلی زاده با بیان این که تا زمانی که یک طرح مصوب وجود نداشته باشد امکان نظارت نیز وجود ندارد، می افزاید: با اجرای قانونی مراحل پروژه مشخص می شود که تاکنون چه اندازه تملک نیاز است بنابراین باید قبل از اجرای پروژه یک طرح مصوب وجود داشته باشد و به صورت دقیق مشخص شود که در این پروژه می خواهند چه اقدامی انجام دهند.

وی امکان خطا را در پروژه های بدون طرح نهایی را بسیار زیاد دانسته و می گوید: نمی دانیم در این پروژه چه اقدامی می خواهند انجام دهند که در این زمینه تنها می دانیم که می خواهند یک پارک احداث کنند.

این عضو شورای شهر تبریز ادامه می دهد: این پروژه حدود ۶۵۰ هکتار یعنی ۱۰ برابر ائل گلی وسعت دارد به طوری که اینجا یک پارک محله ای نیست بنابراین در این پروژه باید کاربری ها به صورت دقیق تعریف شود که می خواهیم چه چیزی احداث شود و اولویت های این پروژه چیست؟

وی می افزاید: اگر جواب سوالات داده نشود بعدها این خطر وجود دارد که از منابع موجود حداکثر بهره را نتوانیم ببریم و یا منابع مالی نابود شود.

تملک نکردن زمین های پروژه به هیچ وجه فنی نیست

وی ادامه می دهد: باید قبل از اجرای پروژه، مطالعات چند بعدی زیست محیطی، اجتماعی، عمرانی، اقتصادی، شهرسازی و گردشگری انجام شود و مشاوران قوی در سطح ملی و یا بین اللملی  جذب می کنیم تا مطالعه و طراحی را انجام دهند این در حالی است که فعلا شهرداری را برای اجرای این پروژه بسیار بی برنامه می بینم.

وی در پاسخ به سوال این که آیا به دلیل کمبود منابع مالی شهرداری می تواند بخشی از زمین های پارک بزرگ را بدون تملک به فضای سبز تبدیل کند، می گوید: در طرح ابتدایی که وجود دارد نصف این پروژه تملک شده و زمین هایی که باقی مانده اند در دست مالکان است که شهرداری می خواهد در این زمین ها کاشت و برداشت انجام شود ولی این موارد بسیار خام هستند و به هیچ وجه فنی نیستند.

حفظ بخشی از زمین ها به عنوان پارک بیولوژیک

اما شهردار منطقه ۴ تبریز در همین زمینه با بیان این که محدوده کل پارک حدود ۷۰۰ هکتار است، می افزاید: نزدیک به ۵۰ درصد پارک تملک شده و در اختیار شهرداری است و ۵۰ درصد بقیه در اختیار مالکان است.

«اکبر امجدی» می گوید: این پروژه دو سال است که از سوی معاونت فنی و عمرانی شهرداری تبریز برای جمع بندی طراحی نهایی به مهندس مشاور داده شده تا نقشه های تکمیلی را ارائه کند.

وی اضافه می کند: در طراحی های آخر مهندس مشاور بخشی از پارک بزرگ به عنوان پارک بیولوژیک حفظ می شود یعنی مزارع پارک به عنوان فضای سبز برای شهروندان تبریزی حفظ خواهد شد.

تملک نمی کنیم مجبور هستید سبزی بکارید

وی ادامه می دهد: به منظور ساماندهی، در این مکان زیرساخت های اولیه پارک فراهم خواهد شد برای مثال سرویس بهداشتی، پارکینگ، نمازخانه، بازارچه فروش سبزیجات و محل کوچکی برای اتراق مهمانان ایجاد خواهد شد.

شهردار منطقه ۴ تبریز ادامه می دهد: سیاست شهرداری تبریز در طراحی نهایی حفظ بخشی از اراضی پارک است که در این زمینه تملک برای ادامه پروژه نیاز نیست و طراحی نهایی نیز به زودی تمام می شود.

وی می افزاید: کاربری این زمین ها زراعی است و مالکان نمی توانند در این زمین ها ساخت و ساز انجام دهد و تنها مجبور هستید کشاورزی کند.

احداث استخر انحرافی آجی چای فرصتی بزرگ برای پروژه پارک بزرگ

امجدی می افزاید: احداث استخر انحرافی آجی چای که ۴ برابر ائل گلی است در داخل محدوده پارک بزرگ فرصت بزرگی برای تسریع این پروژه خواهد بود.

وی می گوید: در حال حاضر شهرداری پیگیر تامین منابع مالی برای اجرای اطراف استخر مانند محوطه سازی، پیاده راه سازی و رینگ های دوچرخه سواری است.

تمام این موارد از سوی شهروندان و مسئولان ارشد شهری مطرح شد ولی در رابطه با این پروژه باید دید حال که ۴۸ سال از تصویب طرح پارک بزرگ تبریز می گذرد این پروژه چگونه و با چه بودجه ای تعیین تکلیف می شود؟ و یا این که با جدیتی که شهردار تبریز در انجام این پروژه دارد چه زمانی می تواند این پروژه مهم را به ثمر برساند؟

ارسال نظر