چالش مجازی صابر بقال اصغری در هفته دفاع مقدس

صابر بقال اصغری هنرمند جریان سازی است که یک تنه جور بسیاری از مسئولان تبریزی را در هفته دفاع مقدس کشیده و فضای مجازی استان را رنگ و بوی جبهه و جنگ داد.

مهدنیوز: کمتر کسی است که صابر بقال اصغری را نشناسد. هنرمند بی ادعایی که اگرچه پدید آورنده سبک هنری موزاییک سنگ است اما هیچگاه به اندازه سایر هنرمندان ادعای فضل نکرده است. آنهایی که استاد را می شناسند، می دانند که در هر کاری و یا جشنواره ای ساکت و آرام کار خودش را انجام می دهد و از حاشیه و خودنمایی بیزار است. وی یکی از معدود هنرمندان جریان ساز شهر است که پست های اینستاگرامی اش به گواهی آمار، بیشترین میزان انعکاس و بازپخش را دارد. او این پست ها را به مناسبت های مختلف بر اساس آثار نقاشی و موزاییک سنگش کار می کند. آثاری که از لحاظ تنوع، نامحدود می رسند و استاد بقال اصغری برای اکثر مناسبت ها، اثری درخور دارد.

نمونه بارز جریان سازی های این هنرمند به هفته دفاع مقدس برمی گردد. صابر بقال اصغری در پست اینستاگرامی با عنوان «شهیدلر اؤلمز، وطن بؤلونمز»  اثر فاخرش را اینچنین به نمایش گذاشته و بینندگان صفحه اش را به چالش کشید. او در این اثر تصویری از امام خمینی (ره) را خلق کرده که اطراف ایشان را شهیدان والامقام دفاع مقدس آذربایجان گرفته اند. او در این تابلوی فاخر ۲۹ شهید و سردار والامقام آذربایجانی را به تصویر کشیده است. وی در ادامه از بیننده های صفحه اش پرسیده است، شما چند نفر از این سرداران و قهرمانان آذربایجانی را می شناسید که برای دفاع از خاک و ناموس وطن، به شهادت رسیده اند؟

 

 

همین سوال قاطع و کوتاه باعث به راه افتادن موجی در بین فعالان فضای مجازی استان شده است. این چالش باعث شده است که تصاویر این شهیدان زینت بخش صفحات مجازی بیشتری شده و افراد بیشتری سعی در آشنایی با سرداران شهید آذربایجان داشته باشند. این کار باعث شده است که فضای مجازی استان در هفته دفاع و مقدس رنگ و بوی دفاع مقدسی به خود بگیرد.

اقدام صایر بقال اصغری به تنهایی تاثیرگذارتر از برخی از اقدامات مدیران استانی در این زمینه است. کدام مدیر استانی توانسته است چنین چالش مردمی را در استان راه بیندازد و در فضای مجازی و یا واقعی تاثیرگذار باشد؟ کدام برنامه فرهنگی در استان می تواند به معنای واقعی تاثیرگذار باشد و تاثیر آن به عینه قابل مشاهده باشد؟ این موضوع بار دیگر ثابت کرد که دستگاه های موازی و عریض و طویل فرهنگی استان بیشتر مصرف کننده بودجه هستند و به غیر از برخی استثناها، خروجی قابل قبولی ندارند. شاید بتوان این جمله را به کار برد که آنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند و اگر یک اقدام فرمایشی نبوده و مردمی باشد، بدون شک استقبال بیشتر و تاثیر فراتری را از آن شاهد خواهیم بود.

هنرمند مطرح استان و هنرمندانی همچون وی توان بالایی در این زمینه ها دارند که بعضا نادیده گرفته می شود. هنرمندهای مردمی چون صابر بقال اصغری که مورد تحسین عموم مردم هستند می تواننند با اندکی حمایت تاثیر بالایی در فرهنگ عمومی جامعه داشته باشند. حمایت به معنی درخواست کارهای فرمایشی از این هنرمندان نیست. بلکه به معنی پشتیبانی از افرادی است که خود توانایی بالایی در چنته دارند و می توانند در این زمینه آفریننده باشند. بهتر است کار را به دست کاردان ها بسپاریم. امروزه تبریز و استان نیازمند آفرینش های هنری است که جنبه مردمی داشته باشد و زمان آفزینش های فرمایشی و دستوری به پایان رسیده است. استاد ممنون که هستید و هنوز ما را امیدوار نگه داشته اید…

*** هادی جمشیدی – مدیرمسئول

 

ارسال نظر