کاهش بیش از ۵۰ درصدی آب سدهای آذربایجان‌شرقی

به گزارش تبریز بیدار ، مجتبی جلیل زاده در حاشیه نشست کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه‌های استان با محوریت بررسی مفاد صورتجلسه مدیریت بحران کشور درباره پیامدهای کم آبی،اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری، یعنی اول مهر مهرماه تاکنون، با کمبود شدید بارندگی و به موازات آن کمبود میزان روان آب‌های استان مواجه هستیم.

وی افزود: هم اکنون چهار سد علویان، ستارخان، سهند و نهند که تأمین کننده اصلی آب شرب مردم آذربایجان شرقی است، با کاهش آب به میزان بیش از ۵۰ درصد روبرو می‌باشند که ادامه این روند برای تأمین آب شرب استان تهدید جدی است.

جلیل زاده، میزان بارش‌های آذربایجان شرقی از ابتدای سال جاری تاکنون را ۱۰۰ میلی متر اعلام کرد که به گفته وی نشان دهنده کاهش ۲۴ درصدی بارش‌ها بوده و این آمار در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بیشتر است.

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود میزان روان آب‌ها در حوزه دریاچه ارومیه ۳۶ تا ۴۰ درصد کاهش داشته است.

جلیل زاده، مدیریت مصرف را نیاز اصلی و مبرم آب در آذربایجان شرقی بیان و اظهار کرد: در صورتی که مدیریت مصرف آب در استان را پیگیری نکنیم، بدون تردید سال آینده بحران آب در استان را تجربه خواهیم کرد.

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، تغییر الگوی مصرف را از جمله راهکارهای مهم مدیریت منابع آب استان دانست و افزود: در صورتی که وضعیت به منوال کنونی تداوم یابد، در اغلب شهرستان‌های آذربایجان شرقی به ویژه شهرهای اطراف دریاچه ارومیه با بحران کم آبی مواجه خواهیم شد.

جلیل زاده، توجه به هموارسازی مسیل‌های رودخانه‌ها را ضرورت مهم دوره‌های خشکسالی بیان کرد و گفت: سیل از نعمت‌های بزرگ خداوند است که باید برای بهره برداری درست از آن امکانات و تمهیدات لازم را در نظر گرفت.

معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اضافه کرد: در دوره‌هایی که با کمبود آب روبرو هستیم، مدیریت مسیل‌ها جزو اولویت‌ها است تا با رهاسازی حاشیه‌های رودخانه‌ها و رفع موانع طبیعی و غیرطبیعی، از این موهبت الهی بهره برداری کنیم.

ارسال نظر