کلاف سردرگم حاشیه‌نشینی در تبریز

داستان حاشیه نشینی در تبریز داستان غم انگیزی است که پس از سال ها اکنون مانند توده ای از فقر و نداری بخشی از تبریز را فرا گرفته است. هر روز بر میزان حاشیه نشینی در تبریز افزوده می شود و نیرویی نمی تواند مانع مهاجرت مردم از روستاها به سمت شهرها شود. با افزایش مهاجرت مردم به تبریز حاشیه نشینی تبدیل به کلاف سردرگم شده است. مردمی که در روستاها از خدمات و امکانات مختلف بی بهره هستند و مشکل بیکاری نیز گریبان گیر روستاییان شده به ناچار مجبور به ترک زادگاه خود می شوند و در شهرها به دلیل بالا بودن قیمت مسکن مجبور به ساخت سرپناهی می شوند که هیچ مقاومتی در مقابله با کوچکترین بلایای طبیعی ندارد.

در این میان برخی از مسئولان متولی عقیده دارند اگر مناطق حاشیه نشین ساماندهی شود مردم بیشتری برای مهاجرت از روستاها تشویق می شوند. بدون تردید؛ با توجه به این که موضوع حاشیه نشینی، ریشه در مسائل فرهنگی و اقتصادی مردم دارد باید فکری اساسی از سوی مسئولان متولی انجام شود چرا که در صورت وقوع بلایای طبیعی جان هزاران انسان به خطر خواهد افتاد.

ضرورت جابجایی ۴۸ هکتار از اراضی حاشیه نشین تبریز

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی جابه‌جایی ۴۸ هکتار از اراضی حاشیه‌نشین تبریز را اجباری دانست، گفت: بافت‌های جایگزین برای واحدهای واقع در این محدوده تعیین شده و تمام دستگاه‌ها باید کمک کنند تا این جابه‌جایی اتفاق افتد.

جواد رحمتی با اشاره به این که منابع مالی ساکنان مناطق حاشیه‌نشین برای ساخت واحدهای جایگزین کافی نیست، افزود: تلاش ستاد بازآفرینی شهری این است که تا حد امکان، آورده اشخاص را به قیمت تمام‌شده خانه جایگزین نزدیک کند که در این رابطه تصمیماتی گرفته شده است.

وی ادامه داد: در سه محدوده شهر تبریز، برای جذب سرمایه‌گذار فراخوان داده شده و شش شرکت برای اجرای طرح در این محدوده‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی گفت: در طرح اقدام ملی در حوزه بازآفرینی شامل احداث مسکن، اعطای تسهیلات سهم آذربایجان شرقی شش هزار و ۳۵۰ واحد مسکونی واقع در مناطق حاشیه‌نشین و بافت فرسوده است.

ابوالقاسم سلطانی افزود: کمیسیون ماده ۵ استان کاملاً با این طرح موافق است و به زودی یک پروژه دو هزار واحدی با مشارکت سازمان همیاری شهرداری‌های استان آغاز خواهد شد.

نباید اجازه ساخت و ساز در مناطق حاشیه نشین داده می شد

فرماندار تبریز در این زمینه با بیان این که حاشیه نشینی محصول ترحم بی جا و عمل نکردن به قانون است، گفت: کسانی که روزی دلسوزی کرده و مجوز ساخت و ساز در مناطق حاشیه نشین را داده‌اند، مسئول مناطق حاشیه نشین هستند و اگر به وقتش به قانون عمل کرده و اجازه ساخت و ساز داده نمی‌شد شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

بهروز مهدوی با اشاره مشکلات ایجاد شده برای تبریز افزود: اکنون بیش از۵۰۰  هزار نفر در مناطق حاشیه نشین یا کم برخوردار در خانه‌های نامناسب سکونت دارند، چرا اجازه ساخت و ساز در چنین مناطقی داده شده؟ می‌شد در مناطقی امن‌تر سکونت داده شوند نه بر روی کوه‌ها.

وی گفت: بر اساس قانون، تا زمانی که سقف خانه ساخته نشود شهرداری امکان تخریب خانه را دارد ولی زمانی که سقف خانه ساخته می‌شود، باید مراحل قضایی طی شود، برای همین در برخی مناطق حاشیه نشین خانه‌ها به صورت قارچ‌گونه احداث شده‌اند.

فرماندار تبریز همه این موارد را نشانه‌ بی توجهی و بی قانونی در زمان احداث این خانه‌ها دانست و گفت: حاشیه‌نشینی محصول یک روز نبوده و سابقه برخی حاشیه نشین‌های تبریز از منطقه ولیعصر هم بیشتر است اگر در مسئولیت‌هایمان بطور کامل به قانون عمل می‌کردیم قطعا بسیاری از این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

هیچ اراده ای برای ساماندهی مناطق حاشیه نشین تبریز وجود ندارد

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگو با مهدنیوز با بیان این که ۱۷۱ واحد در محله خلیل آباد احداث شده است، گفت: در مقایسه با حجم ساخت و سازها و جمعیتی که در این منطقه وجود دارد اقدماتی که در تبریز انجام شده بسیار ناچیز بود که حتی این اقدام ناچیز نیز ادامه نیافت.

فریدون بابایی اقدم افزود: تصمیماتی که در رابطه با تعیین سیاست ها و احداث مسکن در کشور انجام می شود بیشتر دولتی است از طریق اداره که راه و شهرسازی و ستاد بازآفرینی شهری اجرا می شود.

وی با بیان این که متاسفانه اقدام موثری در زمینه مسکن در تبریز انجام نشده است، ادامه داد: سهم استان از طرح بازآفرینی شهری ۱۰ هزار واحد مسکونی بود که بیش از شش هزار واحد باید از سوی دولت در تبریز احداث می شد که در این زمینه خروجی نهایی نمی توانیم ببینیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: شهرداری با وجود مشکلات موجود اگر بتواند خدمات روزمره را ارائه دهد کار بزرگی انجام می دهد.

بابایی اقدم تغییر برای وضعیت موجود مناطق حاشیه نشین را مستلزم عزم جدی تمامی ارگان ها دانست و گفت: در ساختار تعریف شده نقش آفرینی در موضوع ساماندهی مناطق حاشیه نشین به مجموعه شهرداری و شورای شهر بها داده نشده است.

وضعیت مناطق حاشیه نشین اصلا خوب نیست

وی با بیان این که وضعیت مناطق حاشیه نشین اصلا خوب نیست، تاکید کرد: مردم مشکلات خود را از ما پیگیری می کند و انتظار دارند که ما در این زمینه اقدامی انجام دهیم ولی متاسفانه اراده ای برای ساماندهی مناطق حاشیه نشین تبریز نمی بینم.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: در صورت وقوع حوادث طبیعی وضعیت زمین، گسل، تراکم جمعیتی و کیفیت بسیار نامطلوب خانه ها در این مناطق، میزان خسارت ها را تشدید خواهد کرد که متاسفانه اراده ای به عنوان تلنگر برای متولان امر در این شهر وجود ندارد.

ارسال نظر