زندگی روی گسل تبریز

تبریز سابقه زیادی در وقوع زلزله های بزرگ در طول تاریخ داشته است و اکنون نیز وقت و بی وقت شاهد زمین لرزه هایی در تبریز هستیم. گسل تبریز دیگر بعد از این سال ها برای مردم شناخته شده است و مردم به خوبی از خطرات این گسل آگاه هستند. خوشبختانه در ماه های اخیر نیز با توجه به تدبیری که از سوی مدیریت بحران استان اندیشیده شده مقرر شده مجوزی برای ساخت و ساز بر روی گسل تبریز صادر نشود ولی حال باید دید این مصوبات تا چه اندازه از سوی مردم و برخی از مسئولان متولی رعایت می شود.

کل منطقه عینالی و باغمیشه بر روی گسل تبریز واقع شده‌اند

مهدنیوز – فرماندار تبریز با اشاره به ساخت و سازهای انجام شده بر روی گسل تبریز گفت: کل منطقه عینالی و باغمیشه بر روی گسل تبریز واقع شده‌اند و جای تعجب است که با این همه هشدار، در این منطقه ساخت و ساز شده است که این موضوع با عقل جور درنمی آید.

بهروز مهدوی افزود: ساخت و ساز در منطقه ای که روی گسل واقع شده هیچ جای توجیهی ندارد.

وی ادامه داد: فلسفه ایجاد اتوبان پاسداران، ممانعت از ساخت و ساز در بالادست اتوبان بوده ولی متاسفانه بهترین برج ها در این منطقه و بالاتر از اتوبان پاسداران احداث شده است.

صدور مجوز ساخت و ساز بر روی گسل تبریز خلاف است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در پاسخ به علت تداوم ساخت و سازها در منطقه باغشمه و بر روی گسل تبریز به مهدنیوز گفت: در گذشته با سهل انگاری های برخی از مسئولان متولی مجوز ساخت و ساز بر روی گسل داده شده این در حالی است که نباید در این منطقه اصلا شهرکی ایجاد می شد.

محمدباقر هنربر با تاکید بر اهمیت اجرای مصوبات شورای هماهنگی بحران آذربایجان شرقی افزود: براساس مصوبات شورای هماهنگی بحران استان که از اوایل امسال لازم الاجرا است شهرداری تبریز و اداره کل راه و شهرسازی استان به هیچ وجه حق ندارند در این منطقه مجوز ساخت و ساز بدهند.

وی با بیان این که ساخت و ساز در این منطقه خلاف است، اظهار کرد: بعد از تاریخ این مصوبه هر کس مجوز ساخت و ساز در این منطقه را بدهد متخلف محسوب می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به ساخت و ساز ساختمان های بلندمرتبه در این منطقه افزود: علاوه بر مصوبه عدم ساخت و ساز بر روی گسل، مصوبه دیگری نیز که تاکید استاندار است این است که در خیابان های کم عرض نباید ساختمان های بلندمرتبه ساخته شود.

هنربر ادامه داد: اگر در زمان وقوع زلزله ساختمان های بلندمرتبه در خیابان بریزند امکان امدادرسانی مختل خواهد شد.

وی گفت: با توجه به این که جان انسان ها در زمان وقوع بحران به خطر میفتد بنابراین در این زمینه حساسیت زیادی داریم به طوری که به صورت مستمر مانورهای مختلفی با هدف آمادگی نیروها برگزار می کنیم.

وی شهرداری تبریز و هلال احمر را مسئول اسکان اضطرای و موقت مردم دانست و تصریح کرد: این دستگاه ها مکان هایی را مانند پارک های بزرگ و محله ای و سالن های چندمنظوره برای اسکان در زمان بحران در نظر گرفته اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با بیان این که با در نظر گرفتن موارد مختلف در زمان وقوع بحران می توانیم تا حدودی آمادگی داشته باشیم، افزود: برای پارک عباس میرزا اسکان حدود ۳ هزار نفر در نظر گرفته شده که در این زمینه پیگیر تامین زیرساخت های این مکان ها هستیم.

دستگاه های اجرایی موظف به اجرای مصوبات

هنربر گفت: برخی از کارشناسان گاهی اوقات نظر شخصی خود را در این گونه مسائل اعمال می کنند که در این زمینه با ترساندن مردم نباید تشویش اذهان عمومی کنیم.

وی افزود: دستگاه های اجرایی موظف به اجرای مصوبات شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هستند.

وی ضمن درخواست از ناظران سازمان نظام مهندسی ساختمان برای نظارت متعهدانه بر نحوه ساخت و ساز ساختمان ها افزود: هر چقدر در ساخت ساختمان ها، استانداردها رعایت شود و ساختمان ها مقاوم باشند در زمان وقوع بحران میزان خسارات جانی و مالی کاهش خواهد یافت.

لازم به ذکر است با وجود پیگیری های مکرر، شهین باهر شهردار تبریز به تماس ها و پیام ها در این زمینه پاسخ نداد.

ارسال نظر