گام پنجم ایران آب پاکی بود بر دست اروپاییان

اروپا بحث مکانیزم ماشه را مطرح نکرده و تا اعمال این مساله دو ماه زمان وجود دارد باید کمیسیون بررسی کند و کشورهای اروپایی و ایران نیز دلایل خود را ارائه کنند. بعد از این مرحله ممکن است مساله به شورای امنیت ارجاع داده شود.

مهد نیوز: “مکانیسم ماشه” تکرار این عبارت در زمان حال، بیشتر اشتباهی عمدی یا سهوی از رسانه هاست. درحالیکه بیانیه سه کشور اروپایی به ماده ۳۶ برجام اشاره دارد که در آن موضوع کمیسیون حل اختلاف بررسی شده و گفته می شود اگر یکی از طرفین این توافق که ۷ کشور هستند عقیده داشته باشند که طرف مقابل نقض پیمان کرده است می توانند درخواست تشکیل کمیسیون حل اختلاف را مطرح کنند. این درخواست فرایندی را طی می کند. ابتدا معاونین وزرای خارجه نشست دارند و می توانند این موضوع را به نشست وزرای امور خارجه ارجاع بدهند و بعد شورایی مشورتی دعوت می شود که نظر غیر الزام آور دارد ولی موضوع اختلاف به بحث گذاشته می شود. سپس طرف شاکی استنادات و دلایل خود را مطرح می کند و کشور مقابل دیدگاه خود را بیان می کند و به دفاع از خود می پردازد. در این مرحله امکان به نتیجه رسیدن برای طرفین وجود دارد. اما اگر به هر دلیلی شاکی این موضوع قانع نشد می تواند به ماده ۳۷ رجوع کند آنجا موضوع به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده می شود تا در مورد قطعنامه رای گیری شود. در این مرحله مکانیزم ماشه اتفاق می افتد یعنی بدون رای شورای امنیت تحریم ها به طور اتوماتیک اجرا می شود.

در حال حاضر ما هنوز در سیستم مکانیزم ماشه نیستیم و تا رسیدن به این مرحله شاید بیش از دو ماه زمان پیش رو باشد. اروپا بحث مکانیزم ماشه را مطرح نکرده و تا اعمال این مساله دو ماه زمان وجود دارد باید کمیسیون بررسی کند و کشورهای اروپایی و ایران نیز دلایل خود را ارائه کنند. بعد از این مرحله ممکن است مساله به شورای امنیت ارجاع داده شود.

برجام هر شش ماه یکبار در سطح معاونان وزارت خارجه نشست وضعیت برجام دارد که معمولا در وین برپا می شود و آقای عراقچی شرکت کننده در این جلسات است. از زمان خروج آمریکا از برجام در تمام جلسات این نشست ایران همواره به موضوع خروج آمریکا از برجام اشاره کرده است. اما مساله این است که آمریکا از برجام خارج شده و خروج عملا نقض برجام نیست. امروز بحث بر سر رفتار ۶ کشور باقیمانده در برجام است و بحث بر سر این است که آیا از بین شش کشور باقیمانده کشوری برجام را نقض کرده است یا نه؟! اروپا عقیده دارد گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی به منزله نقض برجام است. و اینجاست که بحث تشکیل کمیسیون حل اختلاف را مطرح می کنند.

به نظر می رسد خواسته ترامپ برای کشیدن ایران بر سر میز مذاکره اینبار با ابزار، فرانسه آلمان و بریتانیا و تحت فشار کمیسیون حل اختلاف و به دنبال آن با فعال شدن مکانیزم ماشه هدایت می شود. ترامپ بارها از این خواسته خود حرف زده او بعد از حمله ایران به پایگاه عین الاسعد نیز گفت که زمان آن فرارسیده است انگلستان و فرانسه و آلمان از برجام خارج شوند و توافقی جدید حاصل شود. ادله اروپاییان در حرکت اخیر این سه کشور این بود که گام پنجم ایران به منزله نقض برجام است. به تعبیری می توان گفت: گام پنجم ایران آب پاکی بود بر دست اروپاییان. اما از زمان خروج آمریکا از برجام می شد حدس زد که کار ایران و غرب در ماجرای برجام به اینجا می رسد.

ارسال نظر