یک سال از قطع درختان سی ساله زعفرانیه تبریز گذشت

مهدنیوز – ۱۵ فروردین ۹۷ روز تلخی برای فضای سبز کلانشهر تبریز بود. روزی که ۱۲۰ درخت ۳۰ ساله منطقه زعفرانیه تبریز با دستور دادگاه قطع شده و زمین مذکور برای ساخت و ساز در اختیار صاحبان سند قرار گرفت. اگرچه این خبر چند روزی در صدر اخبار این شهر قرار گرفت و اظهار نظرهای زیادی در این زمینه شد اما در طول یک سال گذشته اقدامی در جهت جبران این موضوع نشده است.

 

اظهار نظرهای رسانه ای مسئولان و وعده هایی که به جایی نرسید

رسیدن خبر قطع درختان زعفرانیه تبریز به صدر اخبار باعث شد تا بسیاری از افراد، اعضای شورا و مسئولان شهر در این زمینه اظهار نظر کرده و در واقع خود را مطرح کنند. سخنان اعضای شورا در جلسه علنی و حضور شهردار تبریز و برخی از مسئولان شهر و شهرداری در محل برای انجام مصاحبه بخشی از این اقدامات بود.

همانند سایر اتفاق های مشابه وعده هایی که توسط مسئولان شهری در روزهای ابتدایی این رخداد، به شهروندان داده شد، هیچ تضمین اجرایی نداشت و هم اکنون پس از گذشت یک سال از قطع درختان، هیچ یک از وعده های داده شده، جامه عمل نپوشید.

برای نمونه مدیر عمل وقت سازمان پارک ها و فضای شهر تبریز در اظهارنظری گفته بود: این سازمان تمام تلاش خود را جهت افزایش میزان فضای سبز تبریز به کار خواهد بست و در این راه از عموم شهروندان دغدغه‌مند تقاضا دارد، سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز را در تحقق دوباره مفهوم «باغ شهر تبریز» یاری کنند!!

شهردار تبریز نیز در آن روزها قول هایی مبنی بر احیای این حجم ا فضای سبز داده بود که عملی نشد. شهین باهر در اظهار نظر رسانه ای گفته بود: تمام تلاش شهرداری نیز جلوگیری از تکرار چنین موضوعاتی است و کاشت درختان بیشتری در زعفرانیه و مناطق دیگر تبریز صورت می‌گیرد!

مسعودی ریحان، عضو پرحاشیه شورای شهر نیز این اتفاق را به مردم تبریز تسلیت گفت! ریحان پیشنهاد داده بود که مجلس شورای اسلامی برای تکرار نشدن این رویداد، قانون جدیدی را تصویب کند!

شکور اکبرنژاد، رئیس شورای اسلامی تبریز نیز این اقدام را یک عمل نسنجیده عنوان کرد! و سایر اعضای شورای شهر نیز با سخنانی مشابه در ظاهراقدام به یافتن مقصرین این اقدام کردند.

 

کمیته ای که خروجی نداشت

یکی از اقدامات شورای اسلامی کلانشهر تبریز در آن روزها، تشکیل کمیته ای برای یافتن مقصر حادثه قطع درختان زعفرانیه بود. به طوریکه در جلسه  ۱۹ فروردین ۹۷ شورای شهر تبریز کمیته‌ای ویژه برای بررسی و پیگیری وقایع پارک زعفرانیه تبریز تشکیل شد.  این کمیته متشکل از روسای کمیسیون‌های محیط زیست و توسعه پایدار، خدمات شهری و تحقیق و نظارت به همراه فرج قلی‌زاده به عنوان عضو حقوقدان شورای شهر بوده و موظف بود، ضمن بررسی ابعاد وقایع پارک زعفرانیه، مقصران این حادثه را به شهروندان و اعضای شورای شهر معرفی کند. کمیته ای همانند بیشتر کمیته های تشکیل شده پس از بحران های کشورکه تا به امروز هیچ خروجی قطعی نداشته و یا در صورت وجود خروجی، در اختیار رسانه ها و مردم قرار نگرفته است. به طوریکه رییس کمسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای تبریز در اظهارنظری به تاریخ ۲۳ آبان ۹۷ ( ۷ ماه پس از حادثه)  با اشاره به پیگیری وعده شهردار تبریز در این خصوص توسط شهروندان گفت: قرار بود این موضوع تا چهل روز حل و فصل شود اما این اتفاق رخ نداد!
عبداله تقی پور در ادامه، گفت: شهروندان پیگیر وعده شهردار در خصوص احیا این موضوع هستند و سوال اینجاست که وعده شهردار در خصوص پارک زعفرانیه چه زمانی محقق می شود؟
تقی پور روند رسیدگی به این موضوع را کند دانست و گفت: متاسفانه با این روال به نتیجه ای نخواهیم رسید. تناقضاتی که در سخنان اهالی و مسئولان شهرداری وجود دارد ابهامات جدیدی را ایجاد می کند. این جریان باید در کمیته کارشناسی بررسی شده و در جلسه آتی کمیسیون به نتیجه ی اصولی رسیده باشد!

 

مقصر پیدا نشد

آن روزها، مسئولان شهرداری تبریز این نهاد را مظلوم این اتفاق عنوان کردند. برای نمونه مدبر، مدیرعامل وقت سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز در این باره گفته بود: متاسفانه با حکم دادگستری  تغییرکاربری این زمین صورت گرفت و با شکایت صاحب زمین، این درختان با حکم دادگستری و حضور نیرو انتظامی قطع شد. دادگاه بدوی و تجدیدنظر در برابر این قرارداد ، سند شش‌دانگ مسکونی موخر صدور را ارجح‌تر دانسته و در نهایت رای به اجرای حکم و قطع درختان داد. قطع این درختان در حالی مخفیانه و بدون اطلاع قبلی به سازمان پارکها روی داد که حتی فرصتی برای انتقال این درختان قدیمی و کهن توسط عوامل فضای سبز ایجاد نشد.
شهردار وقت منطقه ۲ شهرداری تبریز هم با تایید سخنان علی مدبر گفته بود: اتفاقی که افتاد با رای قانونی دادگاه و با حضور یگان ویژه صورت گرفت و اصلا اجازه حضور افراد شهرداری در محل داده نشد .
مدیر کل حقوقی شهرداری تبریز نیز در اظهار نظر جداگانه ای،  شهرداری تبریز را نهادی دانست که در این ماجرا مظلوم واقع شده است!

اما علاوه بر شهروندان تبریزی، کم نبودند افرادی که شهرداری را مقصر این اتفاق می دانستند. برای نمونه سونیا اندیش، نایب رئیس شورای اسلامی تبریز در این زمینه گفته بود:  رای دادگاه بدوی و تجدیدنظر برای تغییر کاربری فضای سبز قطعه زمینی در شهرک زعفرانیه در سال ۹۴ به دنبال درخواست خلع ید از شهرداری از سوی مدعی خصوصی ارائه شده و این حکم در سال ۹۵ صادر شده است. دفاعیات شهرداری درباره حفظ کاربری کافی نبوده و تعلل برخی مسئولان در این خصوص کاملا مشخص است. با وجود درخواست کتبی مالک خصوصی مبنی بر توافق، همت کافی از سوی مسئولان صورت نگرفته و اگر به موقع اقدام می‌شد، دادگاه حکم فعلی را صادر نمی‌کرد. همه آنچه اتفاق افتاده حاصل تعلل است و این آخرین مورد از این قبیل اتفاقات نبوده و اگر بیدار نشویم باز هم شاهد تکرار آن خواهیم بود.

 

اتفاقاتی که تکرار می شوند

پس از گذشت یک سال از حادثه تلخ قطع درختان زعفرانیه تبریز، تنها چند عضو معدود شورای اسلامی تبریز بودند که این رویداد را یادآوری کردند. از آنجمله می توان به نیکوخصلت و محرم محمدزاده اشاره کرد. به نظر می رسد پس از گذشت یک سال از این حادثه، آنچه اتفاق افتاده بود بدون یافتن مقصر واقعی و جبران عمل انجام شده در حال فراموش شدن است. این در حالیست که هر ماهه شاهد قطع درخت در محلات مختلف تبریز به بهانه ساخت و ساز هستیم. مهم ترین مورد را باید در قطع درختان فضای سبز منطقه راهنمایی و قطع درختان در کوی بیلانکی خلاصه کرد. اتفاقاتی که اگرچه خبرساز شدند اما به اندازه قطع درختان زعفرانیه مرود توجه قرار نگرفتند. در این روزها که درختان استان بار کامیون ها شده و به تاراج می روند، باید منتظر خبرها و اتفافات مشابهی در تبریز هم باشیم. گفته می شود، هم اکنون هم ۱۵ پرونده این چنینی وجود دارد که درصورت عدم پیگیری در ادامه نیز شاهد موارد مشابه فاجعه قطع درختان زعفرانیه خواهیم بود.

*** علی فرهاد

ارسال نظر