اف ای تی اف چیست؟

FATF یا همان گروه ویژه اقدام مالی سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنا نهاده شده‌ است. دبیرخانه FATF مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

FATF مخفف عبارت Financial Action Task Force یا همان گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنا نهاده شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. دبیرخانه FATF مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

در گذر زمان، فعالیت‌های این گروه گسترده‌تر شد و در نتیجه در سال ۲۰۱۲ مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای نیز به مأموریت این گروه افزوده شد و در همین سال آخرین ویرایش توصیه‌های خود را برای مقابله با جرایم مالی (تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای، پولشویی و …) منتشر کرد. عنوان این توصیه‌نامه «استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری» است.

اف ای تی اف میزان پیشرفت کشورهای عضو در زمینه پیاده‌سازی توصیه‌های این گروه را رصد می‌کند. همچنین پیشرفت تصویب و اجرای توصیه‌های گروه در سطح جهان را نیز نظارت می‌کند. بر اساس همین رصد و نظارت گروه کاری اقدام مالی کشورها را به سه دسته تقسیم کرده‌است. یک دسته کشورهایی هستند که از نظر این گروه کاملاً بر توصیه‌های این گروه منطبق بوده و آنها را اجرا کرده‌اند. این گروه بیشتر کشورهای توسعه یافته هستند. گروه دوم کشورهایی هستند که در حال پیشرفت و تطبیق با استانداردهای مشخص شده هستند. دسته آخر کشورهایی هستند که همکاری با این گروه نداشتند و لذا از نظر گروه کشورهای دارای خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند. این دسته خود به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته کشورهایی که علیه آنها «اقدام متقابل» انجام نمی‌شود. دسته دیگر آنهایی هستند که علاوه بر بودن در لیست سیاه علیه‌شان اقدام متقابل نیز صورت می‌گیرد.

اما اقدامات اف ای تی اف به کشور های عضو این پیمان در حد توصیه است و به دلیل بین الدولی بودن این سازمان و عدم استقرار ماهیت بین المللی، توصیه ها در اجرا الزامی ندارد و کشورهای عضو اختیار دارند بر اساس ریسک پذیری اقتصاد خود به مراوده با کشور مورد هدف ادامه بدهند و یا روابط پولی و مالی خود را با این کشور قطع کنند.

شکی نیست که در کوتاه مدت، محدودیت های اف ای تی اف در مقابل تحریم های همه جانبه آمریکا از قدرت تاثیر گذاری منفی بر اقتصاد ایران برخوردار نخواهد بود و شرایطی سختتر پیش روی ایران نخواهد گذاشت. اما با توجه به گستره رسانه ای موضوع و بازتاب آن در افکار عمومی ایران، عدم پیوستن به اف ای تی اف و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه این مجموعه می تواند تاثیر روانی خود را بر اقتصاد کشور نشان دهد.

ارسال نظر